„Футсалци“ без победа ги завршија квалификациите за СП

Македонската футсал репрезентација е поразена и во третиот натпревар од квалификацискиот турнир кој се одржа во Баку, Азербејџан. Македонија во последното коло беше поразена од Хрватска која успеа да ја забележи втората победа во овие квалификации победувајќи ја Македонија со 4:1 (2:1). Хрватите имаа предност од 2:0 по 14 минути игра во првото полувреме, но во финишот на првиот дел Македонија намали преку Мицевски на 2:1. Во второто полувреме многу по храбра игра на нашата селекција, а најголемата шанса за израмнивање ја пропушти Агуши кој не реализираше идеална шанса за гол во 24 минута. Сето тоа хрватските фудбалери го казнија во последните 10 минути и дојдоа до предност од 4:1. Македонија овие квалификации очекувано ги завршува на последната позиција во оваа „група на смртта“ во која уште беа селекциите на домакинот Азербејџан, Украина и Хрватска. Следните официјални натпревари кои ја очекуваат нашата футсал репрезентација се квалификациите за ЕП во Белгија во 2013 година, пренесува Спортското радио 90,3 ...
| | веќе видена | слични

Македонската футсал-репрезентација загуби со 1-4 од Хрватска, со што со три порази го заврши настапот во квалификациите за Светското првенство во Тајланд, в година Футсалците претходно беа поразени и од Украина со 1-2, како и во дуелот со домаќинот на турнирот, Азербејџан, кој го загубија со 1-7. Украина и Азербејџан завршија на првите две позиции во групата, кои водат во бараж за учество на СП. Табела: Украина 6, Азербејџан 6, Хрватска 6, Македонија 0.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Футсалци“ без победа ги завршија квалификациите за СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: