Колекција во чест на 90-от роденден на Мини Маус

Модниот бренд Coach повторно се здружи со „Дизни“ и создаде креации во чест на 90-от роденден на Мини Маус. Колекцијата вклучува торби, облека и кукла Мини Маус, а парчињата се претежно во розова и црвена боја со точки. Иако ова не е прва соработка со на модниот бренд и компанијата, сепак е првата збирка во чест на девојката на Мики Маус. 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 Текст: А. Велјановска
| | веќе видена | слични

Оливие Рустенг, уметничкиот директор на модната компанија „Балман“, претстави нова мини-колекција од десет фустани. Сите тие, според него, може да се носат на црвениот килим. Всушност, идејата на компанијата била да промовираат фустани од високата мода пред сезоната на награди во Холивуд, па некој од нив да се најде на црвениот килим на доделувањето на Оскарите. Колекцијата го носи името 4 François Premier, инспирирана е од работата на Пјер Балман, а називот на колекцијата е адресата каде што Балман го отворил своето прво ателје за висока мода во Париз. Десетте фустани се опишани како гламурозна елеганција – длабоки деколтеа, кроеви што ја следат женската силуета дополнети со детали од пердуви, крзно и тул.
| | веќе видена | слични

Неделата на висока мода пролет/лето 2018 е речиси пред прагот, и доколу патувате во Париз не можете, а да не ги посетите многуте места што во францускиот главен град раскажуваат за културата на модата и нејзините познати протагонисти. Помеѓу работите што треба да ги посетите во Париз, не ги земајте предвид само модните музеи, туку и местата поврзани со најголемите модни имиња - од Ив Сен Лоран до Пјер Кардин, Коко Шанел и Луј Витон кои го изградиле својот успех, оставајќи зад себе автентичност и традиција во историјата на модата. Музејот Галиера за заштита и одржување на облека Извонредната колекција која се наоѓа во овој музеј вклучува околу 70 илјади предмети, од гардеробата на Марија Антоанета до најзначајните креации на големите стилисти од 1900-тите, како и репертоарот на кринолини, корсети, чадори, накит и секаков вид додаток . Во прилог на музејот постои важна лабораторија за конзервација. Штета што музејот не може да има постојана изложба, бидејќи текстилните колекции се премногу деликатни и ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на 20 век, густата ткаенина – твид е користена исклучиво за шиење машки капути. Во женската гардероба, таа дојде само откако Коко Шанел за првпат го претстави блејзерот и кусото здолниште под колена. Овој, сега веќе легендарен комплет на Шанел , тогаш сакаа да го носат сите главни дами во Париз. Одтогаш, твидот не е само цврсто врзан за модната куќа Шанел, туку и се сметаше како ткаенина на аристократијата. Фустаните и комплетите од овој груб материјал беа дел од колекциите на многу модни куќи, од брендот A lexander McQueen до Gucci. И бидете сигурни дека: кога вложувате во ваква бесмртна облека, никогаш нема да зажалите, бидејќи ќе го носите со години. Оваа ткаенина е во мода многу години, и за неа нема граници. Ви претставиме 10 фустани од твид, кои, без оглед на трендовите, никогаш не излегуваат од мода.
| | веќе видена | слични

Ако планирате да ја надополните вашата колекција на чевли, бидете сигурни дека ќе се заљубите во новата колекција на брендот Стјуарт Вајсман . Од патики и балетанки до влечки, новата колекција на модната куќа има многу да ни понуди. Разни современи модели се дизајнирани за да ги задоволат потребите на секоја жена – која секогаш сака да изгледа совршено. Цветни мотиви, металик-нијанси, детали од крзно што и’ додаваат уникатна текстура на оваа збирка. Погледнете што избравме за вас од колекцијата на Стјуарт Вајсман како инспирација за топлата сезона. Текст: А. Велјановска
| | веќе видена | слични

На неделата на високата мода во Париз најголемо внимание, како што се очекуваше, привлече модната ревија на модната куќа „Шанел“. Карл Лагерфелд претстави исклучителна модна колекција. На ревијата присуствуваа многу познати ѕвезди, кои не можеа да го пропуштат овој фантастичен настан во Гранд Пале . Во галеријата погледнете ги дизајните од кои сите беа воодушевени. Алис Делал Ана Жирардо Астрид Берже-Фризби Ели Бамбер Жоана Прес Јара Шахиди Каролин Де Магрет Марион Котиљар Текст: А. Велјановска
| | веќе видена | слични

Во пресрет на „Оскарите“, младиот дизајнер Оливие Рустенг, уметничкиот директор на „Балман“ лансираше нова мини колекција од 10 тоалети создадени токму за црвениот килим. Капсулната колекција го носи името „4 François Premier“, а инспирацијата ја наоѓа во работата на Пјер Балман. Називот на колекцијата е всушност адресата каде што Балман го отворил своето прво ателје за couture креации во Париз. Рустенг вели, се одлучува на ваков чекор токму поради побарувачката на неговите клиенти. „Брендот веќе долго време одлично котира и побарувачката за креации за посебни пригоди е сè поголема. Сфатив дека ова е идеален момент да се обидам да создадам нешто малку поинакво и да се нурнам во архивата на Пјер Балман, која секако е мошне инспиративна“, потенцира дизајнерот за „Вог“. Десетте фустани се обединети со епитетот гламурозна елеганција. Влабоки деколтеа, кроеви што ѝ ласкаат на женската силуета, а сето тоа надополнето со детали од пердуви, тук, крзно... Оскарите се закажани за 4-ти март, а токму тогаш ќе видиме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Цел свет ги бараше таткото и ќерката кои биле фотографирани пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот во катедралата. Туристиката од САД, Брук Виндзор ...
сите 740 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 169 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 354 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 65 | | | веќе видена

 Од вкупниот процент невакцинирани деца сега во Скопје и надвор од Скопје се вакцинирани 45 проценти. Вкупниот број невакцинирани деца беше 10 отсто од ...
сите 302 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 182 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колекција во чест на 90-от роденден на Мини Маус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: