“Furious 7″ е глобален бокс-офис феномен

“Furious 7″ премиерно беше прикажан во САД изминатиот викенд и заработи 143,6 милиони долари што е голем успех за познатата франшиза. Но, филмот во кој главните улоги ги толкуваат Vin Diesel, Dwayne Johnson и Paul Walker всушност е глобален феномен со оглед на неговата интернационална заработувачка која изнесува огромни 240,4 милиони. На второто место на бокс-офисот со заработени 27,4 милиони се наоѓа анимираниот “Home” во кој може да ги слушнете гласовите на Jim Parsons и Rihanna. По него следуваат комедијата “Get Hard” со 12,9 милиони и “Cinderella” со 10,3 милиони, а на петтото место е “Insurgent” кој во третиот викенд од својата премиера заработи 10 милиони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Очекувавме Furious 7 да го урне априлскиот рекорд за викенд заработка во САД, кој беше поставен минатата година од Captain America: The Winter Soldier ($95 милиони). Беше сигурно дека новиот дел од оваа акциона франшиза ќе заработи барем 100 милиони, но никој не знаеше колку “високо” ќе оди. Денеска го знаеме и тој податок – 143.6 милиони.Овој резултат значи дека Furious 7 се наоѓа на 9-тото место кога станува збор за викенд заработката на сите времиња – го надмина The Twilight Saga: New Moon ($142.8 милиони). Прашањето кое сега се поставува е колку ќе биде вкупната заработка на филмот. Кога ќе се земат предвид сите фактори, сумата од $350 милиони е некако најреална, што ќе го направи и еден од најгледаните филмови за 2015 година. На интернационалниот пазар филмот заработи дополнителни 240 милиони, па така вкупната сума за првите три дена од прикажување во кино салите изнесува импресивни $383.6 милиони. За споредба, Furious 7 веќе ја надмина заработката на 2 Fast 2 Furious ($127.1 милиони), Tokyo Drift (62.5 ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 73 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Furious 7″ е глобален бокс-офис феномен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: