ЗАПОСТАВЕН ДРЖАВЕН ИМОТ: ВМРО-ДПМНЕ бара „мерцедесот` да се продаде, СДСМ да не го чува во прав (ФОТО)


Премиерот Зоран Заев минатата недела рече дека нема да го користи скапиот „мерцедес“, ниту, пак ќе му служи на некој од неговите министри. Додаде и дека не е исплатливо да се продаде, зашто, според неговите калкулации, би се изгубиле околу 200.000 евра од вредноста Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска го покажа „мерцедесот с-класа“ од 600.000 евра кој беше набавен во 2012 година од страна на минатиот владин состав. Според тоа што можеше да се види, автомобилот бил изложен на надворешни влијанија, а целата негова каросерија е покриена и со дебел слој прав и кал. Според ВМРО-ДПМНЕ состојбата во која се наоѓа возилото „најдобро покажува како СДСМ се грижи за државниот имот“, Од таму, исто така, велат, доколку СДСМ смета дека „мерцедесот“ е непотребен, нека го продадат. „Нивна е одговорноста дали во вакво возило би ги превезувале високите делегации кои би доаѓале во Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв, втор и трет степен безбедносни мерки“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму велат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пред два дена јавноста и медиумите и официјално ја имаа честа да го ѕирнат, да го допрат и да се „запознаат“ со фамозниот мерцедес од 600 000 евра кој сакал или не, на крај, екс премиерот Никола Груевски призна дека го купил, но не како што се тврдеше за тој да се вози во него, туку за странски гости. Очигледно тој што бараше луксузен автомобил со климатизер на секое седиште, масажери, сараунди, и телевизори, не претпоставувал дека можеби еден ден истиот тој фантазиски автомобил ќе заврши во некоја гаража со мачкини стапки врз него, запуштен и неодржуван. При прикажувањето пред јавноста, министерот Спасовски рече дека Мерцедесот неколкупати возел на релација Пробиштип-Скопје, но не сакаше да открие дали бил користен од доскорешниот технички премиер Емил Димитриев или, пак, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. „Најмногу што боли е тоа што полицајците во Република Македонија немаат униформи, немаат возила да ги извршуваат своите работи, меѓутоа ова министерство имаше храброст да купи возило од 600 илјади евра за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за внатрешни работи не планира да го продаде мерцедесот вреден околу 600.000 евра. Министерот Спасовски посочи дека на таков начин државата ќе загуби близу 200.000 евра и токму затоа службеното возило ќе остане во просториите на МВР и ќе служи за превоз на странски делегации кои ќе ја посетуваат земјава. Возилото нема да се користи ниту за потребите на министерството ниту пак за било кој владин функционер. Првиот човек на МВР викендов пред медиумите ги отвори вратите на мерцедесот, кој иако целиот покриен во прав, сепак на него нема видливи траги од гребнатини. "Денеска сакам пред целата јавност да го покажам возилото вредно 600.000 евра, бидејќи зборот е збор. Го оставаме во ваква состојба за граѓаните да видат како институциите се грижеле за имотот на државата", посочи Спасовски. Реакција пристигна и од ВМРО-ДПМНЕ. Театрален и контрадикторен настап на министерот Спасовски кој само покажува како Владата предводена од СДСМ ќе се грижи за државниот имот во иднина. Од партијата посочуваат дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наместо ветените реформи, Спасовски по налог на Заев вчера повика новинари да го снимат фамозниот блиндиран Мерцедес во обид да се сокрие безидејноста и немањето на вистински план за работа, потпирајќи се на планот „купи ден, помини“, пишува Инфомакс. Но, вистинската забеганост кај СДС се огледува и во тоа што тие сметаат дека граѓаните на Р.Македонија немаат долгорочна меморија, па Заев и Спасовски во неколку наврати се обидуваа да лажат дека Мерцедесот кој чинел 585.000 евра бил запуштен и оставен на милост и немилост на мачките кои го гребеле додека бил во гаражата. -Претходно информиравме дека Спасовски по налог на Заев и Шеќеринска намерно го оштетувале возилото, за денес да можат да направат ПР спектакл и да ја замауваат јавноста, наместо да дадат одговори за неработењето и неспроведувањето на ветените реформи, пишува порталот. Инфомакс пишува и дека Спасовски намерно го оштетувал Мерцедесот, покажува и фактот што само пред 20-тина дена во истиот се возеше и високиот комесар од ЕУ Јоханес Хан, но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па затоа ќе го задржел. Како дополна на овие трагикомични испади на лицемерието на Заев, министерот за внатрешни работи на денешната прес-конференција која наликуваше на скеч од Монти Пајтон го покажа неспраниот мерцедес на чија каросерија се гледаа калливи траги од шепи на мачка, обидувајќи се така да ја поткрепи тезата на својот шеф дека мачката која се прошетала во гаражата на МВР му ја симнала цената на мерцедесот за 170.000 евра. Оваа епизода од ивицата на здравиот разум која ја режираше СДСМ не помина незабележана и на социјалните мрежи, каде корисниците се потсмеваа со лицемерието на новата власт. Еве некои од поинтересните статуси:
| | веќе видена | слични

Но, вистинската забеганост кај СДС се огледува и во тоа што тие сметаат дека граѓаните на Р.Македонија немаат долгорочна меморија, па Заев и Спасовски во неколку наврати се обидуваа да лажат дека Мерцедесот кој чинел 585.000 евра бил запуштен и оставен на милост и немилост на мачките кои го гребеле додека бил во гаражата. -Претходно информиравме дека Спасовски по налог на Заев и Шеќеринска намерно го оштетувале возилото, за денес да можат да направат ПР спектакл и да ја замауваат јавноста, наместо да дадат одговори за неработењето и неспроведувањето на ветените реформи, пишува порталот. Инфомакс пишува и дека Спасовски намерно го оштетувал Мерцедесот, покажува и фактот што само пред 20-тина дена во истиот се возеше и високиот комесар од ЕУ Јоханес Хан, но и Доналд Туск во посетата на Ѓорѓе Иванов. Како што може да се види од фотографиите, возилото било во перфектна состојба, наспроти тврдењата и лагите на СДС, Заев и Шеќеринска дека веднаш по објавувањето на нелегално стекнатите и монитрани снимки, истиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Покажувајќи го мерцедесот во јавност, Зоран Заев и СДС наместо да бидат интересни, испаднаа смешни. Нивниот обид наиде на потсмев на социјалните мрежи. Владиниот мерцедес за превоз на високи странски делегации на СДС и активистите на Сорос пред изборите им служеше како предмет за пропаганда против старата власт. Мерцедесот, чијашто вредност СДС ја пресметуваше луцидно и морбидно во „болни Тамари“, сега, кога е во можност да го испере „гревот на минатата власт“, да го валоризира и да го пренамени за „болни Тамари“, за да не изгуби околу 100.000 евра, реши сепак да го задржи за да им биде поудобно на странците кои ќе дојдат во посета на Македонија. После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па ...
| | веќе видена | слични

Состојбата во која се наоѓа блиндираниот службен Мердецес кој се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување, предизвика лавина реакции во јавноста, но и на социјалните мрежи. Фактите говорат дека владиното мнозинство кое го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година е задолжено за службеното возило и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа Мерцедесот. Така, наместо министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да работи во насока за сузбивање на криминалот и чувување на населението, поранешниот гененерален секретар на СДСМ вчера покажуваше неизмиен Мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои ...
| | веќе видена | слични

Така, наместо министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да работи во насока за сузбивање на криминалот и чувување на населението, поранешниот гененерален секретар на СДСМ вчера покажуваше неизмиен Мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои државни автомобили се измиени или не. Службениот мерцедес С-класа со регистарски ознаки СК 2936 АЦ (задолжен во МВР на РМ), Одделот за заштита на определени личности и објекти го има користено како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување (претседатели на држави, премиери на влади, заменици претседатели, заменици претседатели на влади, министри, и др.). Меѓу гостите кои досега го користеа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Аматерските обиди на СДСМ да го пере срамот од својата дволичност очекувано наидоа на потсмев на социјалните мрежи. Владиниот мерцедес за превоз на високи странски делегации на СДСМ и активистите на Сорос пред изборите им служеше како предмет за пропаганда против старата власт. После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па затоа ќе го задржел. Како дополна на овие трагикомични испади на лицемерието на Заев, министерот за внатрешни работи на денешната прес-конференција која наликуваше на скеч од Монти Пајтон го покажа неспраниот мерцедес на чија каросерија се гледаа калливи траги од шепи на мачка, обидувајќи се така да ја поткрепи тезата на својот шеф дека мачката која се прошетала во гаражата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 156 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАПОСТАВЕН ДРЖАВЕН ИМОТ: ВМРО-ДПМНЕ бара „мерцедесот` да се продаде, СДСМ да не го чува во прав (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: