Колку е безбеден Мундијалот?

Русија вети безбедно Светско првенство во фудбал. За да се постигне тоа, воведени се строги контроли и опсежни безбедносни мерки. Беше тоа момент кога на многумина им се замрзна крвта во вените: еден таксист во саботата (16.06.) со својот жолт автомобил се залета недалеку од Црвениот плоштад во толпа пешаци која стоеше покрај улица. Седум лица се повредни, меѓу нив и еден навивач од Мексико. Непосредно по несреќата стигна вест дека возачот е од Киргистан- средноазиска земја со мнозиско муслиманско население. Многумина во Русија веднаш помислија- терористички напад. Кусо потоа пристигна демант: московскиот градоначалник Сергеј Собјанин во обраќање кон медиумите изјави дека возачот едноставно загубил контрола над своето возило. Пораката е јасна- нема терористички напад. Подоцна се дознаа нови детали: возачот на такси возилото го заменил педалот за гас со кочницата, бил преморен. „Многу ми е жал“, изјави возачот, „само сакав да си одам дома и да спијам“. Според наводите на руските агенции, наскоро судот би ...
| | веќе видена | слични

Германската национална фудбалска репрезентација на фрапантен начин ја отсликува актуелната општествена клима во земјата. Токму затоа овој тим ни е толку близок, во позитивна и во негативна смисла, коментира Јенс Турау. Тони Крос, „уметничкиот“ стрелец од саботата, тивкиот и кул светски граѓанин од Мадрид и Грајфсвалд, по натпреварот со Шведска изјави: „Имам чувство дека многумина во Германија ќе се радуваа ако ние денеска отпадневме од натамошно учество“. Тоа звучи како отворен предизвик. Но, пред се, ова едноставно претставува реално набљудување. Зашто, земјата е толку поделена, што Германците не можат да се усогласат дури ни околу својата репрезентација. За десничарските популисти од АфД, во неа играат премногу муслимани и луѓе со друга боја на кожата , а играчите со турски корени, свесно или несакано, вршат изборна реклама за автоктратот Ердоган. И со тоа против себе ги свртуваат и добронамерните. Тоа е Германија во 2018. година. Јенс Турау Економското чудо - аутсајдерот стана светски првак ...
| | веќе видена | слични

Тие се дефинитивно најслабата репрезентација на Мундијалот во Русија и веројатно еден од најслабите тимови во историјата на Светските фудбалски првенства. Но ништо не беше пречка за френетично славје на дебитантскиот гол „Најважно е да се учествува“- водени од оваа максима и со примерен контакт со реалноста, љубителите на фудбалот во Панама на стадионот во Нижни Новгород но и во татковината од сѐ срце се израдуваа на голот на капитенот Фелипе Бала во натпреварот против Англија, кој нивната репрезентација го загуби со 6:1. Тоа беше прв гол за Панама на Светските првенства. Иако дебитантскиот настап нема да помине славно, фудбалерите се веќе херои во земјата. Градови и стадиони - домаќини на Светското првенство во Русија Москва Со околу 10,4 милиони жители, Москва е најголем град во Европа. Најпозната градба е Кремљ, каде што се наоѓа седиштето на претседателот Владимир Путин. На територијата на метрополата се наоѓаат над 600 цркви. Москва затоа често се нарекува „трет Рим“ (по вистинскиот Рим и ...
| | веќе видена | слични

Светскиот фудбалски првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. За бранителот на титулата, Германија, натпреварот со екипата на Шведска на Светското фудбалско првенство во Русија 2018, вечер во 20 часот, е речиси судбоносен. Светскиот првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Победа води натамошно учество во игрите на Мундијалот, а пораз ќе значи комплетен дебакл. По резултатот од 0:1 против Мексико, тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. Во дуелот германската репрезентација најверојатно ќе влезе без Матс Хумелс, одбранбениот играч се повредил на тренинг. Германските медиуми зборуваат за „сѐ или ништо“, а фудбалските навивачи се во вистински грч. Еден мал показател на националната „емоционална состојба“: некои супермаркети најавија предвремено затворање за „на своите вработени да им овозможат да го следат фудбалскиот натпревар“. Екипата на Шведска ...
| | веќе видена | слични

Швајцарските фудбалски репрезентативци победата против екипата на Србија ја проследија со гестот - албански двоглав орел. Дали провокацијата ќе биде казнета, прашуваат весниците на германски јазик. Гранит Џака и Џердан Шаќири со своите гестови ги провоцираа српските гледачи. Тие ја подгреваат дискусијата во врска со швајцарската репрезентација, која се сметаше за завршена или барем ублажена, пишува Ноје цирхер цајтунг: „Џердан Шаќири и Гранит Џака, двајцата најталентирани играчи на оваа генерација на швајцарскиот фудбал, со два гола натпреварот во Калининград го решија во корист на својот тим. Никој во оваа репрезентација не игра како нив. Но, нивната политичка сензибилност и општествената свест се неразвиени. Требаше да пуштат вечерва да зборува само фудбалот. Но, прославувајќи ги головите, тие зборуваа со своите раце, со култниот код кој српските гледачи на стадионот и на ТВ сигурно го сфатија за провокација. Џака и Шаќири покажаа со прсти двоглав албански орел, а тоа е националистички гест и тоа во ...
| | веќе видена | слични

Маскотите на фудбалските Мундијали треба да носат среќа и да ги претставуваат земјите-домаќини. Идејата е благородна, но понекогаш знаела да се врати и како бумеранг. Маскотата на актуелното Светско првенство во фудбал во Русија се вика „Забивака“. Во слободен превод од руски тоа би значело нешто како „малиот голгетер". Забивака е сладок волк во фудбалски дрес. Во една анкета организирана меѓу руските граѓани во 2016. година, тој успеа да победи во битката против еден тигар и еден мачор за маскота на турнирот. Според ФИФА, Забивака би требало да ја отелотворува забавната страна на фудбалот. И секако животното треба да поттикне продажбата на рекламниот материјал. Во градовите каде се игра првенството, волкот може да се види на секое ќоше. Како и на повеќето претходни Мундијали, маскотата и годинава е животно и има некаква врска со земјата-домаќин. Слично како и бразилската маскота Фулеко на претходното СП, или Закуми, леопардот со зелена боја од Мундијали во Јужна Африка, кој како и повеќето негови ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендата на германскиот фудбал, Франц Бекенбауер го спореди Светското првенство 2018 со шампионатот во 1974 година. Тој смета дека германскиот тим може да се рехабилитира по неуспешниот почеток во Русија. Германија во 1.коло загуби од Мексико со 1:0. – Можам да го споредам овој шампионат со оној во 1974 година, кога станавме шампиони. Тогаш се започна пред почетокот на Светското првенство, кога се расправавме со федерацијата поради бонуси. Потоа загубивме во првиот натпревар со резултат 0:1. Се сеќавам на ноќта по натпреварот. Седевме околу неколку шишиња вино и ги раскажувавме нашите впечатоци, истакна Бекенбауер. Германците во продолжение на Мундијалот заиграа подобро и стигнаа до трофејот по триумфот над Холандија во финалето во Минхен со 2:1.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 382 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку е безбеден Мундијалот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: