Поразите на германската репрезентација може да влијаат врз економијата

Доколку германската репрезентација рано се збогува со светското фудбалско првенство, тоа негативно ќе се одрази врз одредени бизниси. Лошиот старт на СП на Германците се одразува и на некои курсеви на акции. Лошиот старт на германската репрезентација на светското фудбалско првенство се одразува не само врз расположението на фановите, туку и врз расположението на инвеститорите на берзата. Таму имено од почетокот на неделава на листата на продажба се пред сѐ акциите на Адидас. Причината лежи прилично јасно во неуспешниот старт на СП на бранителот на титулата светски првак. „Ако актуелниот светски првак го отвора СП на ниво на најдолна лига, тоа се одразува и на Адидас како снабдувач на тимот со опрема“, оценува Роберт Халвер, стратег за акции на Бадер Банк. „Кој сака да шета со Адидас ако тие испаднат уште во групната фаза?“ Повеќе: СП во фудбал и рекламите- сосем нормално лудило Покрај ФИФА, од вакви турнири профитираат пред сѐ производителите на спортска опрема. Шефот на Адидас, Каспер Рорштед, неодамна ...
| | веќе видена | слични

Германската национална фудбалска репрезентација на фрапантен начин ја отсликува актуелната општествена клима во земјата. Токму затоа овој тим ни е толку близок, во позитивна и во негативна смисла, коментира Јенс Турау. Тони Крос, „уметничкиот“ стрелец од саботата, тивкиот и кул светски граѓанин од Мадрид и Грајфсвалд, по натпреварот со Шведска изјави: „Имам чувство дека многумина во Германија ќе се радуваа ако ние денеска отпадневме од натамошно учество“. Тоа звучи како отворен предизвик. Но, пред се, ова едноставно претставува реално набљудување. Зашто, земјата е толку поделена, што Германците не можат да се усогласат дури ни околу својата репрезентација. За десничарските популисти од АфД, во неа играат премногу муслимани и луѓе со друга боја на кожата , а играчите со турски корени, свесно или несакано, вршат изборна реклама за автоктратот Ердоган. И со тоа против себе ги свртуваат и добронамерните. Тоа е Германија во 2018. година. Јенс Турау Економското чудо - аутсајдерот стана светски првак ...
| | веќе видена | слични

[freetext] Производителите на пиво, производителите на спортска облека и спортските обложувалници се меѓу индустриите кои најмногу ќе заработат од Светското првенство во фудбал во Русија кое ќе трае од 14 јуни и до 15 јули. Вкупните трошоци за организација на претстојното Светско фудбалско првенство во Русија се проценуваат на 14,2 милијарди долари и ова се планира да биде најскапиот мундијал на сите времиња. [/freetext] Светското првенство во фудбал за некого е само добра забава, но за многу компании ширум светот претставува можност за поголеми заработки. Компаниите кои се занимаваат со производство и продажба на пијалаци, спортските обложувалници и производителите на спортска облека имаат најголеми можности за поголеми печалби. Најголемиот и најважен спортски настан за многу компании од целиот свет претставува шанса да стигнат до нови и повеќе клиенти и да престават нови производи. Инвеститорите со проценки кој ќе заработи најмногу Годинешниот фудбалски настан ќе ги зголеми средствата за рекламирање на ...
| | веќе видена | слични

Тие се дефинитивно најслабата репрезентација на Мундијалот во Русија и веројатно еден од најслабите тимови во историјата на Светските фудбалски првенства. Но ништо не беше пречка за френетично славје на дебитантскиот гол „Најважно е да се учествува“- водени од оваа максима и со примерен контакт со реалноста, љубителите на фудбалот во Панама на стадионот во Нижни Новгород но и во татковината од сѐ срце се израдуваа на голот на капитенот Фелипе Бала во натпреварот против Англија, кој нивната репрезентација го загуби со 6:1. Тоа беше прв гол за Панама на Светските првенства. Иако дебитантскиот настап нема да помине славно, фудбалерите се веќе херои во земјата. Градови и стадиони - домаќини на Светското првенство во Русија Москва Со околу 10,4 милиони жители, Москва е најголем град во Европа. Најпозната градба е Кремљ, каде што се наоѓа седиштето на претседателот Владимир Путин. На територијата на метрополата се наоѓаат над 600 цркви. Москва затоа често се нарекува „трет Рим“ (по вистинскиот Рим и ...
| | веќе видена | слични

Светскиот фудбалски првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. За бранителот на титулата, Германија, натпреварот со екипата на Шведска на Светското фудбалско првенство во Русија 2018, вечер во 20 часот, е речиси судбоносен. Светскиот првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Победа води натамошно учество во игрите на Мундијалот, а пораз ќе значи комплетен дебакл. По резултатот од 0:1 против Мексико, тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. Во дуелот германската репрезентација најверојатно ќе влезе без Матс Хумелс, одбранбениот играч се повредил на тренинг. Германските медиуми зборуваат за „сѐ или ништо“, а фудбалските навивачи се во вистински грч. Еден мал показател на националната „емоционална состојба“: некои супермаркети најавија предвремено затворање за „на своите вработени да им овозможат да го следат фудбалскиот натпревар“. Екипата на Шведска ...
| | веќе видена | слични

Швајцарските фудбалски репрезентативци победата против екипата на Србија ја проследија со гестот - албански двоглав орел. Дали провокацијата ќе биде казнета, прашуваат весниците на германски јазик. Гранит Џака и Џердан Шаќири со своите гестови ги провоцираа српските гледачи. Тие ја подгреваат дискусијата во врска со швајцарската репрезентација, која се сметаше за завршена или барем ублажена, пишува Ноје цирхер цајтунг: „Џердан Шаќири и Гранит Џака, двајцата најталентирани играчи на оваа генерација на швајцарскиот фудбал, со два гола натпреварот во Калининград го решија во корист на својот тим. Никој во оваа репрезентација не игра како нив. Но, нивната политичка сензибилност и општествената свест се неразвиени. Требаше да пуштат вечерва да зборува само фудбалот. Но, прославувајќи ги головите, тие зборуваа со своите раце, со култниот код кој српските гледачи на стадионот и на ТВ сигурно го сфатија за провокација. Џака и Шаќири покажаа со прсти двоглав албански орел, а тоа е националистички гест и тоа во ...
| | веќе видена | слични

Маскотите на фудбалските Мундијали треба да носат среќа и да ги претставуваат земјите-домаќини. Идејата е благородна, но понекогаш знаела да се врати и како бумеранг. Маскотата на актуелното Светско првенство во фудбал во Русија се вика „Забивака“. Во слободен превод од руски тоа би значело нешто како „малиот голгетер". Забивака е сладок волк во фудбалски дрес. Во една анкета организирана меѓу руските граѓани во 2016. година, тој успеа да победи во битката против еден тигар и еден мачор за маскота на турнирот. Според ФИФА, Забивака би требало да ја отелотворува забавната страна на фудбалот. И секако животното треба да поттикне продажбата на рекламниот материјал. Во градовите каде се игра првенството, волкот може да се види на секое ќоше. Како и на повеќето претходни Мундијали, маскотата и годинава е животно и има некаква врска со земјата-домаќин. Слично како и бразилската маскота Фулеко на претходното СП, или Закуми, леопардот со зелена боја од Мундијали во Јужна Африка, кој како и повеќето негови ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку германската фудбалска репрезентација рано се збогува со Светското фудбалско првенство, по поразот на стартот од Мексико, тоа негативно ќе се одрази врз одредени бизниси .Веќе акциите на Адидас, спонзорот на „маншафтот“ по стартот на СП се чинат помалку атрактивни. На последното европско првенство 2016 Адидас само од фудбалски производи и фан-артикли заработи околу 2,5 милијарди евра. Прометот се зголемува и кај трговците на мало. Шефот на концернот Реве, Лионел Суке, смета дека приходите од продажби се зголемуваат за најмалку 2% во неделите на одржување на СП. Грицки за долгите фудбалски попладниња и вечери, пијалоци и месо за скара е на врвот на списоците за купување на нацијата. Уште пред почетокот на СП супермаркетите и трговците на мало се обидоа да го поврзаат позитивното расположение на големиот спортски настан со сопствените марки. Студија покажала дека трговците може да се радуваат - за дресови, знамиња или капи со боите на Германија, Германците сега се подготвени да дадат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Се соочуваме со проблем на завршен тендер од септември 2016 година кој го отвораме после повеќе од шест месеци бидејќи нема реализација, објасни денеска ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поразите на германската репрезентација може да влијаат врз економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: