Психолозите предупредуваат: Работи кои никогаш не треба да му ги кажувате на детето - може да има последици

2 копии

Домашното воспитување е многу важно за развојот на децата. Важно е да разговарате со нив и да бидете упатени во нивните случувања. Обрнете внимание на она што ги мачи. Домашното воспитување е многу важно за развојот на децата. Важно е да разговарате со нив и да бидете упатени во нивните случувања. Обрнете внимание на она што ги мачи.Ако нешто на вас ви се чини како неважно, за нив може да претставува голем проблем.Ова се некои од работите кои не треба да им ги кажувате:Ме разочарувашОвие зборови удираат директно во детското срце и можат да ја уништат нивната доверба, доколку ги повторите неколку пати. Кога детето ќе направи нешто што е погрешно, обидете се да му објасните зошто тоа не е добро и што значи за вас тоа што го прави, наместо да го прекорувате.Машките не плачат и не се плашатОва е нешто што постојано им се кажува на машките деца, особено во нашата држава и на Балканот. Детето треба да знае дека животот носи и убави и лоши моменти. Како што се смееме за добрите, така треба да си ...
| | веќе видена | слични

Детето уште како ембрион во утробата на мајката чувствува релативна сигурност. Заштитено е од сите психички и физички дразби, тука му е топло и зема храна од мајката. Со раѓање на детето таа топлина, сигурност и заштита детето ја добива преку доењето, но ова трае одреден период, после тоа детето престанува да се дои и се одделува од мајката. Овој период на одделување е многу тежок за самото дете и претставува прва криза и разделба на детето од мајката. Така да ова е првата фрустрација која што детето ја доживува – каква ќе биде таа разделба и како детето ќе ја доживее зависи од мајката. Следната криза или фрустрација која што детето ја доживува е периодот кога му излегуваат првите забчиња. Излегувањето на првите забчиња е многу болно и непријатно искуство, за да ја намали болката која што ја чувствува детето започнува да гризе и да става се во уста па дури и неговиот најблизок објект мајката. Доколку мајката во овој пероид му помогне на детето на пр.му понуди колаче или нешто друго што би му ја намaлила ...
| | веќе видена | слични

Ендокринолошкиот систем кај човекот е една комплексна структура која се состои од мноштво на жлезди кои можат да прозиведат десетици различни хормони и на тој начин да влијаат врз функционирањето на целокупниот оргазнизам. Организмот има способност да го почувствува концентрираното присуство на различните хормони кои варираат во зависност од возраста, полот, временскиот период од денот, ментална и физичка состојба на лицето, па дури и во зависност од нашите навики. Знаци дека ритамот и брзината на ендокриниот систем кај детето отскокнува од просечните вредности, што укажуваат на потреба да се советувате со ендокринолог се: 1) ако дете има родилна тежина поголема од 4 кг ( превентивна консултација ); 2) ако детето пие многу течности ( често чувствува жед ) и често оди во тоалет, не само преку денот туку и во текот на ноќта; 3) ако кај детето забележите промени ( отоци ) на вратот; 4) ако детето брзо се уморува или се чувствува уморно без никаква реална причина; 5) ако детето нагло и често го менува ...
| | веќе видена | слични

Интересна е гледтката низ градот кога ќе забележите како мајка или татко шета тригодишното дете облечно по последната мода, и задолжително пред него има мобилен или табелт со пуштен цртан или музика.Па ако не му е по кев следи рагалување- вреска, се тркала... Сите мислат дека знаат неколку работи за тоа како е да се биде родител. Но кога доаѓа моментот теоријата да се примени во пракса, многумина го паѓаат тестот. Во денешниот натпревар стресот води уште од самиот почеток. Реално ние ги учиме нашите деца да бидат под стрес. Детето и понатаму е дете. Знае што живее! Јас: готвам, перам, одам на работа, шефот повторно зборува, доцнам со отплатата на кредитот, ме притискаат во банката, ме притискаат на работа, ме притискаат дома. Дај дете, пушти ги цртаните! Уживај! Еве и тато ќе гледа на телефон. Цртани? Да, цртани. Па тогаш во дует или цело семејство гледа цртани. Хеликоптер-родителството е проблем за многумина од повеќе генерации родители. Иако се чини дека сегашните сѐ повеќе се освестуваат, многу психолози ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Старецот Пајсие кој живеел на Света Гора укажува дека луѓето кои некои од родителите ги проколнал секогаш во животот настрадуваат. Немојте да дозволите нешто такво да се случи и со вашето дете па цел живот да се каете и да страдате. Доколу родителот го проколне детето тогаш страдањето е неизбежно. Детето на кое родителот ќе му рече „Оди по ѓаволите“ веднаш оди во рацете на ѓаволот, бидејќи тогаш тој има отворен пат кон него и на ѓаволот му е дозволено да прави што сака со детето. Наместо да зборувате лошо на своите деца, би ви било подобро да ги благословите и да барате од Бога секогаш да ги следи среќа.
| | веќе видена | слични

Најнапред потсетете се на вашето детство- колку играчки сте имале вие кога сте биле мали и дали сте добивале баш се што ќе посакате? Сигурно сите ќе одговориме различно, но мора да признаеме дека бројот на играчки тогаш бил драстично помал од бројот на играчки што децата ги имаат сега. Дали е тоа добро или лошо? Од една страна навистина е убаво да му се купи на детето тоа што ќе го посака бидејќи во продавниците за играчки навистина изборот на играчки е неверојатно голем и разновиден. Од друга страна пак имањето на премногу играчки околу детето може да има и негативни страни. – Ако детето има премногу играчки кај него може фантазијата поспоро да се развива. Убаво е кога една играчка со помош на детската фантазија и иновативност ќе добие повеќе намени. – Детето што има многу играчки секогаш ќе сака уште повеќе. Тоа е постојано во потрага по нешто ново затоа што играчките што веќе ги има брзо му досадуваат. Малку ќе си поигра со една, па потоа малку и со друга играчка што придонесува брзо да ги изигра многуте ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Среќата на детето е секогаш на врвот на приоритети на секој родител. Има начини како да го развивате и негувате позитивниот поглед на светот кај децата. Џојс Нолан Харисон, психијатар специјализиран за работа со деца и адолесценти, вели дека секој ден треба да поминувате време такашто детето ќе се чувствува како центар на светот. Тоа нека биде време само за вас, без надворешни влијанија, без телефони, без одговарање на мејлови. Подарете му го на детето вашето целосно внимание, тоа нека одбере што сака да правите заедно, играјте ги неговите омилени игри, без вие да се мешате во тоа. А по некое време, ќе видите дека никогаш не е доста од тие игри. Ако имате повеќе деца, посветете внимание на секое од нив одделно. Комбинирајте време за играње, само ако тие го посакаат тоа. Секако, има и одредени работи на кои морате да ги научите: Научете ги дека и неуспехот е дел од животот. Ова најверојатно е една од најтешките задачи за родителите. Но, морате да го оставите детето да греши и да учи од тие грешки. Тоа е ...
| | веќе видена | слични

Сурфањето на интернет може да биде неверојатно забавно и корисно, но и многу опасно, бидејќи децата ги демне опасност од разни насилници. Сепак постои начин да се заштитат. За почеток, ова се можни знаци дека детето е во опасност на интернет, според ФБИ водичот за родители. Првиот знак е ако детето поминува многу време онлајн, особено ноќе. Причина за грижа може да биде и ако детето гледа порнографски содржини, затоа што педофилите често на тој начин се обидуваат сексуално да се приближат до детето. Исто така, сигнал за грижа е ако забележите дека детето често и подолго време телефонски разговара со некој кој не ви е познат. Имајте на ум, предупредува водичот, дека педофилите често на децата им ги даваат нивни броеви на телефоните, а кога детето ќе ги побара, со помош на идентификатор лесно се дознава и бројот на телефонот на детето. Знак дека детето е мета на насилник може да бидат и мејлови, писма или подароците кои вашето дето ги прима од луѓе кои не ви се познати. Педофилите често на овој начин се ...
| | веќе видена | слични

Понекогаш се чини дека околината се чувствува најповикана да дава совети на жените кои што штотуку станале мајки. Секој посакува да додаде уште нешто во начинот на кој што новата мајка треба да се грижи за своето дете. Совети се секогаш добродојдени, понекогаш сите ние сме слушнале некој добар совет, но понекогаш некој со своите советувања може да поттикне чувство на сомнеж во способноста кај новата мајка, што во никој случај не е во ред. Никогаш не дозволувајте некој да ве поттикне да се посомневате во своите способности како мајка. Запомнете, воопшто не морате да се грижите што другите мислат за вашиот стил на воспитување и грижа за детето. Вие сте мајка, вие сте тие кои што одлучувате што е најдобро за вас и вашето бебе. Секое дете е единствено, уникатно, што важи за едно дете не мора да значи дека важи и за вашето. Вие сте мајка, вие имате право да речете НЕ! Не се воздржувајте да кажете не на сите посетители полни со безгрешни совети веднаш по породувањето. Вам ви е потребен одмор, свесни сте дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 252 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 306 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 232 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Психолозите предупредуваат: Работи кои никогаш не треба да му ги кажувате на детето - може да има последици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: