80 години Фолксваген-„Бубачка“

Од националсоцијалистички голем проект до автомобилско светско чудо: Пред 80 години Хитлер го постави темелот за производство на Фолксвагеновата „бубачка“ во Долна Саксонија. И, „бубачката“ вози, и вози, и вози... Темелите на фабриката на Фолксваген во близина на Фалерслебен се поставени на 26 мај 1938 година. За конструкторот Фердинанд Порше со тоа почна подемот кон светски бренд. Автомобилот со „грпка“ станува симбол на германското економско чудо. Извонредната „бубачка“ „Фиреровиот“ народен автомобил Големиот проект „мобилизација на масите“: Хитлер и прототипот на неговиот „Фолскваген“ (во превод народен автомобил, н.з.) при поставувањето на темелите на фабриката на Фолксваген во близина на Фалерслебен, на 26 мај 1938 година. За конструкторот Фердинанд Порше со тоа почна подемот кон светски бренд. Извонредната „бубачка“ Конверзија во теренско воено возило Армијата имаше предност: за Хитлеровите воени походи Фолксвагенот беше преправен во теренско воено возило. Автомобилот тежок 950 килограми се докажа на ...
| | веќе видена | слични

По челикот и алуминиумот и автомобилите од ЕУ и Германија извезени во САД би можеле да потпаднат под новите одредби на Вашингтон за заштитни царини. Ако ЕУ одговори во иста мерка ќе почне трговска војна Доналд Трамп и неговото семејство приватно сакаат европски и германски автомобили. Претседателот на САД, наводно, има еден Мерцедес СЛР Мекларен како и еден Мерцедес Мајбах, ќерката Тифани вози Ауди С5, сопругата Меланија седнува зад воланот на еден Ролс Ројс Фантом, а ќерката Иванка е фотографирана со еден стар Мерцедес кабриолет. Во јавност Трамп, меѓутоа, за германските автомобили зборува со непочитување. „Германија ја трупа нашата земја со своите автомобили на Мерцедес и на БМВ“. И додава оти, од друга страна, на американските производители на автомобили им е многу тешко да ги продаваат своите возила во ЕУ. За тоа, како што вели, се виновни нееднакви аршини. Еден американски автомобил при увоз во ЕУ се царини со 10 отсто, додека за еден европски автомобил во САД се плаќа царина од 3 насто. Трамп сака да ...
| | веќе видена | слични

Во Хамбург наскоро стапуваат во сила забрани за дизел-возила, први во Германија. Ова е само почеток на слични забрани и во други места во земјата. Канцеларката сепак и натаму ја заштитува автомобилската индустрија. Започна. Од 31 мај во делови на Хамбург ќе биде забранет сообраќај за постарите дизел-возила, оние кои не го исполнуваат стандардот Еуро 6. Другите градови би можеле да го следат овој пример. Оваа одлука е заснована на пресудата на Сојузниот управен суд- оти квалитетот на воздухот има приоритет над слободата на мобилност. Тоа, исто така, е мислење и на Комисијата на ЕУ: Европскиот суд поради загаденост на воздухот тужеше 6 земји членки, вклучувајќи ја и Германија. Комисијата се повикува на граничните вредности на ЕУ за азотни оксиди, кои од 2010 година се обврзувачки за сите земји од ЕУ. Осум години подоцна, Германија и натаму е далеку од исполнување на овие стандарди. Нивото на азотни оксиди е превисоко во околу 70 германски градови. Значи, германската сојузна влада малку стори навремено да ги ...
| | веќе видена | слични

Во трговскиот спор, американскиот претседател Доналд Трамп сега на нишан ја зема автомобилската индустрија. Тој гледа закана за националната безбедност. Германските производители би можеле да бидат значително погодени. Претседателот на САД, Доналд Трамп официјално му наложи на министерството за трговија на САД да ја провери можноста за воведување на увозни давачки за автомобили, камиони и делови за автомобили. Мора да се разјасни дали увозот на возила претставува закана за американската национална безбедност, рече Трамп во Вашингтон. Формално, тој наредил истрага според т.н. член 232. „Клучните индустрии како оние за автомобили и автомобилски делови се од клучно значење за силата на нашата нација“, истакна Трамп. Со заштитата на националната безбедност, претседателот, исто така, ги образложи и заштитните царини за челик и алуминиум воведени во март, од кои Европската унија е изземена до 1-ви јуни. Овластувањата на најмоќниот државник во светот Така вели Уставот... Претседателскиот мандат во САД трае четири ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 217 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 140 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

ВМРО-Народна партија реагира во однос на, како што наведува, непринципиелноста на коалицијата помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ особено кога и двете партии настапуваат ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

80 години Фолксваген-„Бубачка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: