Ванковска: Дали македонските граѓани со албанска националност ќе бидат побогати ако парите бидат двојазични?


3 копии

Фрчкоски синоќа кажа дека мултиетничката демократија била скапа работа. И тоа е точно! Прашањето е дали македонските граѓани со албанска националност ќе бидат побогати ако парите бидат двојазични (како што откри Бујар Османи)? Дали сите ќе бидеме побогати и посреќни ако се воведат и нови институции, инспекторати и казнени мерки за непочитување на албанскиот јазик?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана Ванковска. -Една работа е да им овозможиш на граѓаните употреба на мајчиниот јазик за да си ги остварат личните права, ама др уга работа е за инает или со задни намери да ја менуваш конституцијата на државата! Се разбира, и јас не сум го видела целиот закон и што тој точно предвидува, но ако БУјар зборува за „член 8“ од Законот кој го напишале исклучиво албанските партии и кој не бил предмет на преговори, бидејќи бил УСЛОВ за коалицирање, тогаш 20 луѓе го киднапирале Парламентот, а оние 100 се само папети кои треба да изгласаат нешто напишано од Осман Кадриу и одобрено од неколку ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Екс министерот и кандидат за претседател на СДСМ Љубомир Фрчковски во гостувањето во „Топ Тема“ на Телма истакна дека оваа година е потребен влез во НАТО и затоа мора нешто да се направи по прашањето за името. „Со американските партнери ние мора нешто да направиме околу името и влез во НАТО оваа година. Нешто мора да се направи на тој план. Влез во НАТО ќе нè дигне на едно ново ниво. Тука нешто мора да се направи, дали со решение за името, дали со ФИРОМ, како не знам, ама ќе има начин, ќе има шанса, ќе се постави на маса тоа и треба таа шанса да ја грабнеме. Нас нѝ треба НАТО оваа година“, вели Фрчковски. Прашањето за името се споменува и во Платформата на албанските партии потпишана во Тирана. - Усвојување заедничка и обврзувачка Резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи кон решавањето на спорот со името. Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција, стои во Платформата на албанските партии.
| | веќе видена | слични

По двојазичноста и федерализација следна тема која се наметнува во јавноста е промена на уставното име, такво нешто веќе навести поранешниот министер и кандидат за претседател од СДСМ Љубомир Фрчковски. Тој во гостувањето на Топ тема го открива вториот дел од планот на СДСМ. Фчковски вели оваа година е потребен влез во Нато и затоа мора нешто да се направи по прашањето за името. Фрчковски -Со американските партнери ние мора нешто да направиме околу името и влез во НАТО оваа година. Нешто мора да се направи на тој план. Влез во НАТО ќе не дигне на едно ново ниво. Тука нешто мора да се направи, дали со решение за името, дали со ФИРОМ, како не знам, ама ќе има начин ќе има шанса, ќе се постави на маса тоа и треба таа шанса да ја грабнеме. Нас ни треба НАТО оваа година. Фрчковски застана и во одбрана на договорениот нацрт- закон кој објасни како двојазичноста ќе се применува во македонските градови во кои воопшто не живеат Албанци. Инаку и во платформата на албанските партии прашањето за името е тема која се ...
| | веќе видена | слични

Оваа изјава се надоврзува на содржината во таканаречената Албанска платформа во која стои дека мора да биде решено прашањето за името, но и дека Албанците мора да бидат вклучени во процесот. По двојазичност и промена на името. Ова веројатно е втор дел од планот на СДСМ ако се суди по изјавите на одредени партиски функционери. Екс министерот и кандидат за претседател Љубомир Фрчковски во интервју за Телма истакна дека мора се да се направи за во нареднава година Македонија да влезе во НАТО. - Со американските партнери ние мора нешто да направиме околу името и влез во НАТО оваа година. Нешто мора да се направи на тој план. Влез во НАТО ќе не дигне на едно ново ниво. Тука нешто мора да се направи, дали со решение за името, дали со ФИРОМ, како не знам, ама ќе има начин ќе има шанса, ќе се постави на маса тоа и треба таа шанса да ја грабнеме. Нас ни треба НАТО оваа година, вели Фрчковски. Оваа изјава се надоврзува на содржината во таканаречената Албанска платформа во која стои дека мора да биде решено прашањето ...
| | веќе видена | слични

Професорот и поранешен министер од СДСМ, Љубомир Фрчковски вели новата власт заедно со американските партнери треба да направат нешто околу името за влез во НАТО оваа година. Решавање на спорот за името е дел и од албанската платфрома таму се бара вклучување на Албанците во директните преговори со Грција. „Усвојување заедничка и обврзувачка Резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија е обврзува активно да се вклучи кон решавањето на спорот со името. Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција, стои во Платформата на албанските партии. За дел од политичките аналитичари ваквите барања на Албанците се неосновани и дел и планот за редефинирање на Македонија. Други сметаат дека Албанците како дел од државата и во интерес на нивните стратешки цели НАТО и Европската унијаа имаат право да притискаат за решавање на спорот. Инаку, вчера ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за лидерот на СДСМ, Зоран Заев да добие мандат за состав на Влада. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа година е потребен влез во НАТО и затоа мора нешто да се направи по прашањето за името, изјави вчера поранешниот министер и кандидат за претседател на СДСМ Љубомир Фрчковски, во гостувањето во емисијата „Топ тема“ на „Телма“. -Со американските партнери ние мора нешто да направиме околу името и влез во НАТО оваа година. Нешто мора да се направи на тој план. Влез во НАТО ќе не дигне на едно ново ниво. Тука нешто мора да се направи, дали со решение за името, дали со ФИРОМ, како не знам, ама ќе има начин ќе има шанса, ќе се постави на маса тоа и треба таа шанса да ја грабнеме. Нас ни треба НАТО оваа година – вели Фрчковски. Со ова Фрчковски практично го открива и вториот дел од планот на Зоран Заев кој покрај воведување на двојазичност и федерализација на Македонија, планира да го промени и името на државата. Прашањето за името, односно неговата промена, се споменува и во Платформата на албанските партии потпишана во Тирана. Интеграција во Европската Унија и НАТО се бара и во Платформата на албанските партии ...
| | веќе видена | слични

-Со американските партнери ние мора нешто да направиме околу името и влез во НАТО оваа година. Нешто мора да се направи на тој план. Влез во НАТО ќе не дигне на едно ново ниво. Тука нешто мора да се направи, дали со решение за името, дали со ФИРОМ, како не знам, ама ќе има начин ќе има шанса, ќе се постави на маса тоа и треба таа шанса да ја грабнеме. Нас ни треба НАТО оваа година, вели Фрчковски. Со ова Фрчковски практично го открива и вториот дел од планот на Зоран Заев кој покрај воведување на двојазичност и федерализација на Македонија, планира да го промени и името на државата. Прашањето за името, односно неговата промена, се споменува и во Платформата на албанските партии потпишана во Тирана. Интеграција во Европската Унија и НАТО се бара и во Платформата на албанските партии потпишана во Тирана, но без да биде прецизирано како Република Македонија би станала дел од Унијата. Прашањето за името односно неговото решавање, исто така се споменува во Платформата, при што се бара вклучување на Албанците во ...
| | веќе видена | слични

За професорот Фрчкоски демократијата е сепак скапа работа. И тоа е точно,но прашање е дали со тоа македонските граѓани со албанска националност ке бидат побогати ако парите се двојазични како што откри Бујар Османи, пишува на својот фејсбук профил професорката Ванковска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јас отсекогаш сум викал дека капацитетот на Охридскиот договор ни од далеку не е остварен во делот на употреба на јазикот, вели Љубомир Фрчкоски во синоќешната дебата во „Топ тема“ на Телма . Фрчковски како еден од главните идеолози на СДСМ, поранешен министер од оваа партија и кандидат за претседател вели дека албанскиот јазик треба да се употребува во сите ќошиња на државата. -Големите прашања со јазикот во Уставот не се тајната во употребата на јазикот кај Албанците, туку е остварување во сите ќошиња и целиот капацитет на Рамковниот договор. Тоа го велам 5-6 години наназад и стана досадно да Македонец тоа го вика на Албанците, а на ДУИ не им текнува тоа да го расправа. На пример правото на Албанецот да го поднесе своето барање на свој јазик од секогаш постоело, вели Фрчковски. извор:курир
| | веќе видена | слични

Фрчковски како еден од главните идеолози на СДСМ, поранешен министер од оваа партија и кандидат за претседател вели дека албанскиот јазик треба да се употребува во сите ќошиња на државата. -Големите прашања со јазикот во Уставот не се тајната во употребата на јазикот кај Албанците, туку е остварување во сите ќошиња и целиот капацитет на Рамковниот договор. Тоа го велам 5-6 години наназад и стана досадно да Македонец тоа го вика на Албанците, а на ДУИ не им текнува тоа да го расправа. На пример правото на Албанецот да го поднесе своето барање на свој јазик од секогаш постоело, вели Фрчковски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванковска: Дали македонските граѓани со албанска националност ќе бидат побогати ако парите бидат двојазични?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: