Познат пакетот на Нимиц: Северна, Горна или Вардарска Македонија, промена на уставот по влезот во ЕУ


9 копии

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц, што го објавува денеска весникот „То вима“, јавува дописникот на МИА од Атина. – Според „То Вима“, во пакетот што Нимиц на 17 јануари го доставил до двајцата преговарачи, не е спомената задолжителна промена на Уставот на ПЈРМ за да се смени денешното уставно име или други точки што според некои имаат иредентистичка содржина. Владата на ПЈРМ е надлежна да оценува кои ќе бидат „обврзувачките, веродостојни и неотповикливи национални процедури“ за спроведување на решението. Нимиц предлага двете земји одново да потврдат дека не негуваат територијални претензии или барања (овој предлог е врз база на взаемност), како ...
| | веќе видена | слични

Професорот Љубомир Фрчковски смета дека не треба жестоко да реагираме на изјавите на Ципрас и дека терминот „ерга омнес“ е термин од меѓународното право. – Ципрас го разбира и внатрешно и надворешно терминот, а ерга омнес е термин од меѓународното право кој се однесува во меѓународното право, значи кон сите други држави – вели Фрчковски, Објаснува дека Грција постојано го проширува терминот „ерга омнес“. – Прво беше промена на референцата ФИРОМ само во меѓународните организации каде што ние сме членки. Потоа новото име не ја заменува референцата ФИРОМ само во меѓународните организации туку се однесува и со сите други држави, и оние што не признале под уставното име. Тоа е повторно проширување на „ерга омнес“ но сепак во меѓународните односи и во меѓународното право, со договор. Тука „ерга омнес“ треба да застане, за внатрешна употреба не треба да ги интересира – објаснува Фрчковски, додавајќи дека за Ерга омнес треба меѓународен договор кој е посилен од Уставот.
| | веќе видена | слични

Интервенцијата во Уставот е невозможна во моментов и тоа Грција многу добро го знае, смета универзитетскиот професор Нано Ружин. Според него, за Атина не може да има никаква гаранција дека евентуално друга Влада која би дошла по извесен период, нема да го смени таквото уставно решение. Тврдите најави од грчка страна, дека проблемот со името може да се реши само со промени во Уставот, според Ружин, се за домашна употреба и за задоволување на страстите на тамошната јавност. „Најдобра алтернатива и најгарантирна работа е токму меѓу државен билатерален договор меѓу Атина и Скопје, за името, сложенка во која ќе фигурира името Македонија како посебна. Дали ќе биде горна или северна или нова, тоа е ирелевантно. Во случај на билатерален договор тој не може да смени, затоа што треба другата страна да прифати смена а тоа не би прифатила Грција“, вели Ружин. Универзитетскиот професор, Љупчо Ристовски смета дека Македонија треба да го урне барањето за „ерга омнес“, кое за него преставува дрско и безобразно мешање во ...
| | веќе видена | слични

Со одлуката на меѓународниот суд за правдата, во која стои дека Грција ја прекршила времената спогодба, е практично решен и проблемот со името на Македонија, пишува уште во 2012 година, италијанскиот судија Франческо Месинео. Со одлуката на меѓународниот суд за правдата, во која стои дека Грција ја прекршила времената спогодба, е практично решен и проблемот со името на Македонија, пишува уште во 2012 година, италијанскиот судија Франческо Месинео во неговата анализа на 22 страни, објавена во весникот за меѓународно и компаративно право на Кембриџ-универзитетот. Масинео пишува дека „пресудата во Хаг е своевидна јасна интервенција во самиот проблем со името и ги одредува натамошните текови на процесот“. Поточно, укажува дека со членот еден и два од спогодбата, на која постојано упатуваат дел од македонските експерти како основа за прекинување на преговорите, во која се нагласува дека Скопје и Атина можат да разговараат за надминување на разликите, а не и за промена ...
| | веќе видена | слични

Во разговор со Борјан Јовановски, поранешната амбасадорка во Македонија, Теодора Гросоманиду вели решение за името е можно пред јуни годинава. Коментирајќи го прогресот во спорот за името, според неа, во моментов има позитивна клима од двете страни, а неодамнешните протести кои се случија во Атина носат само непотребна политичка цена. Екс-амбасадорката смета дека Грција воопшто не треба да стравува од иредентизам од македонската страна бидејќи Македонија го има променето Уставот и извадени се сите референци кои можат да се однесуваат на припојувања територија од Грција или било кој друг сосед, а исто така Времената спогодба тоа го гарантира. Според Гросоманиду, во решението најверојатно ќе се содржи терминот „Македонија“ или на кирилица или на англиски, а тоа е она што не им се допаѓа на грчките националисти, кои не сакаат да се употреби тој збор за да се исклучи националната димензија на државата. Гросоманиду беше разрешена од функцијата амбасадорка во Македонија во 2007 година, три месеци пред завршување ...
| | веќе видена | слични

Пишува Др. Гордана Силјановска-Давкова, професор на Правниот факултет во Скопје: „Повелбата на ООН (ius cogens) и Привремената спогодба (која упатува на Повелбата во Преамбулата), со актуелните преговори и предлози се СУСПЕНДИРАНИ од медијаторот и од ПРВАТА СТРАНА, како и „ЗАБОРАВЕНИ“ од ВТОРАТА (чии претставници, нелегитимно се самопрогласија за „НИЕ“/народот!! „ Предлозите“, во духот на “carpe diem”, на Република Македонија гледаат/посегаат клептократски, небаре, 84 годишната старица (родена 1944) се „трансформирала“ во младата Елена Тројанска. Ние, македонските граѓанки и граѓани, родени и растени во Република Македонија, изморени од 28 годишната европска Одисеја, наместо за просперитна економија, судски реформи, компетитивно образование, културни и спортски дострели, фрлени сме во „спор“ за сопственото име!! Не, нема друга држава со исто име, ниту друг македонски народ!! Да, има три области во соседна Грција со име Македонија. Има таква област и во Бугарија. Па, кој споредува држава со провинција, кој ...
| | веќе видена | слични

Во македонскиот Устав нема основ, ниту постапка за промена на името, пишува во анализа за името и конкретно улогата на Времената спогодба во спорот за името, професорката Гордана Силјановска – Давкова. Еден од најдобрите македонски правници и познавачи на политичкиот систем и уставниот поредок во анализата која ќе биде објавена утре (петок) вели дека колонијализмот и идеолошката конфронтација на големите сили креираа држави со име: Горна и Долна Волта, Конго( Бразавил) и Конго ( Киншаса), Северен и Јужен Виетнам, Источна и Западна Германија, Северна и Јужна Кореја, но дека нивните примери не можат да послужат како меѓународно правен преседан во случајот на Македонија. “Кога ќе кажете „ Република Македонија“, правите јасна дистикција меѓу држава и провинција/област, зошто е одредено државното уредување на државата, кое не оди со провинција/област. Во правниот и мегународен сообраќај, не се споредуваат различни ентитети, држава со провинција, туку држава со држава, провинција со провинција. Нашата држава не се ...
| | веќе видена | слични

Само по себе прашањето е апсурдно, ако се знае дека и во основно образование се учи оти во Уставот се загарантирани името и сите обележја на една суверена и независна држава. Можно ли промена на името со ново за севкупна употреба или ерга омнес, а без да се менува највисокиот правен акт – Уставот? Само по себе прашањето е апсурдно, ако се знае дека и во основно образование се учи оти во Уставот се загарантирани името и сите обележја на една суверена и независна држава. Имено, промената би почнала уште од корицата на овој акт на која стои „Устав на Република Македонија“. И покрај јасната ситуација, Владата размислува дали е можно и како да и одговори на оваа грчка црвена линија, а да не го допре Уставот- брифираат владини извори. Одговорот е јасен: ако Заев не прифати промена на Уставот, тоа значи ѕид од Грција која не се сложува со ниедна друга варијанта, но доколку прифати, се соочува со состојба во иднина,кога би се променила власта, да одговара за кривично дело ...
| | веќе видена | слични

За спорот за името во изминатите години имам пишувано, само во „Нова Македонија“ околу дваесетина текста, учествувано во дебати и дебатни емисии, правено истражувања и анализи. Моите позиции ги имам изразено во „И Македонија и евроатлантски интеграции“, каде што давам два предлога за процесот: национална сплотеност (политички дијалог) и одложена примена на договорот до моментот на членство во ЕУ. Ентузијазмот за решавање на спорот за името, вообичаено растел пред секој самит на НАТО, но по пропаѓањето на разговорите меѓу Папандреу и Груевски во 2010 година, имаше малку надеж сѐ до геостратегискиот судир во Украина („Спасибо Путин“). Во ноември 2015 г. медијаторот Метју Нимиц, поттикна оптимизам за можно решение во следните 15 месеци, до 2017 година („Спорот за името пред решение?“), бидејќи по многугодишен застој, се чини дека контекстот во меѓународната заедница, Грција и Македонија, се најповолни за решавање на спорот за името. Рокот на Нимиц се одолжи за една година, но повеќето се согласуваат дека првата ...
| | веќе видена | слични

Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Република Северна, Горна или Вардарска Македонија, ќе биде новото име на државата. Ова се предлозите од пакетот на Нимиц кои имаат географска одредница, за која премиерот вчера рече дека е прифатлива. Но застана тука. Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Она што го потврди грчкиот министер Коѕијас е дека во Давос на маса било ставено се и во интервју го потсети Заев да се држи до она што таму го договориле. На што од тоа се согласила македонската страна? Дипломатски извори за Алфа брифираат дека премиерот во Давос дал поддршка за пакетот на Нимиц, но конечен и јасен одговор од него нема- Заев смета дека преговорите уште течат и дека не треба да се откриваат детали. Истовремено, за предлозите на Нимиц нема поддршка од страна на шефот на државата и на опозицијата, тврдат нашите извори. Дека тие се лоши прв ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 152 | | | веќе видена

Американскиот производител на авиони „Боинг“ склучи договор со Министерството за одбрана на САД вреден 4,1 милијарди долари. Извори од Пентагон соопштија дека ...
сите 60 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познат пакетот на Нимиц: Северна, Горна или Вардарска Македонија, промена на уставот по влезот во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: