Нимиц тврди дека не ни навлегувал во идентитетот туку ни го зајакнувал


6 копии

Не навлегувам во идентитетот на државата, туку го зајакнувам. Вие имате силен идентитет, не само од осамостојувањето, туку и од време на поранешна Југославија и од Отоманската империја, рече медијаторот Метју Нимиц во интервју за телевизија „Сител“ во врска со предлогот за решавање на прашањето за името. Според Нимиц, не е тајна дека договорот е сеопфатен. – Се обидов да ги опфатам најголемите проблеми и да најдам начин од интерес на двете страни. Според мене, со предлогот идентитетот е безбеден и со моите идеи е уште повеќе зајакнат. Предлозите ги напишав на четири страни и ги дадов на надлежните. Треба време да размислат, три до четири дена, а потоа да се разговора, истакнува Нимиц. Тој најавува дека ќе ги посети двете земји во наредните 10 дена за да се најде компромис. Оценка на медијаторот е дека спорот за името е голема штета за двете земји доколку неговото решавање и натаму се одолговлекува, а за разлика од минатото, ситуацијата сега е променета. – Атина излегува од економска криза, поуверени се и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека нема да се создаде национален консензус за спорот за името. За решението ќе биде одговорна политичката елита која го носи, тоа секогаш и во секое општество било така, смета тој. „Очигледно е дека работите се тргнати. Средбата на премиерите од четири саати зборува и симбoлично и реално дека расчистиле некои детали и мислам дека проблемот може да се затвори во најбрза иднина, овој проблем од 18-20 години. Решението ќе биде одржливо, такво да не задира во националното достоинство и идентитет и за тоа ќе биде одговорна политичката елита која го носи, тоа така секогаш било, во секое општество донесено за вака клучни прашања“ - смета професорот. Мислам дека ќе бидат донесени решенија, тие потпишани во Собрание, ние примени во НАТО во една брза постапка и тоа ќе создаде една сосема нова клима која потоа дури и да се оди на референдум ќе ја обуслови одлуката на референдум со позитивните импакти и со одржливоста на ...
| | веќе видена | слични

Денеска точно во 18 часот во Клубот на пратениците, претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот за надворешни Димитров, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, односно Мицскоски и Ахмети ќе ги разгледаат предлозите на медијаторот Нимиц за решавање на спорот со името. Координативниот состанок ќе се одржи по иницијатива на МНР, а сите поканите веќе потврдија дека ќе учествуваат. Според најавите на маса ќе бидат ставен и разгледан последниот пакет предлози кој Нимиц пред повеќе од една недела им го предстваи на преговарачите Наумовски и Василакис. Ова координација доаѓа пред посетата на Нимиц, кој следнате недела ќе биде два дена во Атина и два дена во Скопје, со цел да види дали неговите предлози се прифатливи за владите во двете земји. За самите како што беа наречени сет на идеи за решавање на спорот, медиаторот кажа дека биле добри, немало ништо ново, но сугерираше владите убаво да ги разгледаат. Токму затоа и македонскиот државен врв утре ќе проба да изгради заеднички став за ова мпрашање. Според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Заев на денешниот координативен состанок треба да го запознае шефот на државата и лидерите на главните политички партии за разговорите и ветувањата што му ги даде на грчкиот премиер Ципрас во Давос, како и за отстапките што ќе ги направи Атина. На денешниот кооридинативен состанок кој почнува во 18 часот ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, што ја предложи медијаторот Нимиц во Њујорк. Според најавата на состанокот ќе присуствуваат претседателот Иванов, премиерот Заев, шефот на дипломатијата Димитров, и лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, Мицкоски и Ахмети. Паралелно со координацијата на македонскиот државно-политичкиот врв, грчкиот премиер Ципрас за средбата во Давос и предлогот на Нимиц на одделни состаноци ќе ги информира претседателот на државата, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии. Овие средба доаѓаат во пресрет на посетата на медијаторот Нимиц на Атина и Скопје и најавата на Премиерот Заев дека земјава е подготвена да ги смени ...
| | веќе видена | слични

Ослободувањето од идентитетските заблуди и манипулативниот дискурс за политички профит, би требало и решението за спорот да го прави поедноставно и по безболно. Пишува Даут Даути Наближуваат денови кога се одлучува македонско-грчкиот спор за името на Македонија. Покрај противречните шпекулации за новите (стари) предлози на Нимиц, или нетактични или недобро сфатени изјави (на Ципрас, Васко Наумовски...), протести (Солун, Скопје, Австралија...) никогаш страните не биле толку блиску до договор, а сепак, иако одлуката изгледа како никогаш по лесна, таа ќе биде тешко изводлива во двете јавности нахранети со сопствените заблуди. Можеби затоа грчката страна инсистира за евентуалното компромисно име да не се организираат референдуми, како поради тешкотии да се убеди грчката јавност, уште повеќе поради македонската. Со својата јавност нека се позанимаваат грчките политичари кај кои е дел од вината, но со македонската јавност покрај политичарите (оние кои со своите постапки во минатото ги усложнија работите), од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц на почетокот на наредната недела доаѓа во Атина и во Скопје. За можното решение на спорот за името викендов се одржуваат консултации како во Грција така и во Македонија, пишува Дојче веле . Највисоки претставници на власта и опозицијата во Македонија денеска во Скопје ќе одржат состанок за предлогот на посредникот на ОН, Метју Нимиц, за решавање на спорот со Грција околу името Македонија. Министерството за надворешни работи на Македонија најави оти ќе се сретнат претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, шефот на дипломатијата Никола Димитров, претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Владата во Македонија повеќе пати истакна дека сака да „изгради широк консензус“ за решавање на двоиполдеценискиот спор со Грција. Состанокот на власта и опозицијата, свикан на иницијатива на Министерството за надворешни работи, ќе се одржи денес во Клубот на пратеници во Скопје, со почеток во 18 ...
| | веќе видена | слични

Познато времето, местото, темата и форматот на највениот состанок на државниот врв. Денеска точно во 18 часот во Клубот на пратениците, претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот за надворешни Димитров, заедно со претседателот на вмро дпмне и дуи, односно Мицскоски и Ахмети ќе ги разгледаат предлозите на медијаторот Нимиц за решавање на спорот со името. Координативниот состанок ќе се одржи по иницијатива на МНР, а сите поканите веќе потврдија дека ќе учествуваат. Според најавите на маса ќе бидат ставен и разгледан последниот пакет предлози кој Нимиц пред повеќе од една недела им го предстваи на преговарачите Наумовски и Василакис. Ова координација доаѓа пред посетата на Нимиц, кој следнате недела ќе биде два дена во Атина и два дена во Скопје, со цел да види дали неговите предлози се прифатливи за владите во двете земји. За самите како што беа наречени сет на идеи за решавање на спорот, медиаторот кажа дека биле добри, немало ништо ново, но сугерираше владите убаво да ги разгледаат. Токму затоа и ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување, Хан, во една изјава ја објасни во една реченица поделената љубов на ЕУ кон земјите од Западен Балкан: „Ние имаме еден вид позитивен натпревар меѓу нив, тие гледаат љубоморно еден на друг“ Со одредена доза на вознемиреност шесте држави од Западен Балкан го очекуваат презентирањето на стратегијата на Европската Унија за проширување кон регионот на 6 февруари во Европскиот парламент во Стразбур. Некои делови од таа стратегија веќе се знаат, но не и нејзината целина. Се знае и дека Европската комисија во цел состав ќе се состане тоа утро во Стразбур, дека стратегијата ќе биде усвоена до пладне, а комесарот за проширување, Јоханес Хан, ќе им ја претстави на европските пратеници во 15 часот. Државите кандидати се плашат оваа стратегија да не биде уште едно разочарување, да не ги намали изгледите за европската иднина и наместо да ги поттикне реформите нив да ги стави во лер. Во подготвувањето на јавноста Хан во неколку интервјуа ги подготви земјите за она што може да го очекуваат: дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Заев ќе може во сабота да го запознае шефот на државата и лидерите на главните политички партии за разговорите и ветувањата што му ги даде на грчкиот премиер Ципрас во Давос, како и за отстапките што ќе ги направи Атина. За утре во 18 часот е закажан координативниот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, што ја предложи медијаторот Нимиц во Њујорк. Според најавата на состанокот ќе присуствуваат претседателот Иванов, премиерот Заев, шефот на дипломатијата Димитров, и лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, Мицкоски и Ахмети. Паралелно со координацијата на македонскиот државно-политичкиот врв, грчкиот премиер Ципрас за средбата во Давос и предлогот на Нимиц на одделни состаноци ќе ги информира претседателот на државата, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии. Овие средба доаѓаат во пресрет на посетата на медијаторот Нимиц на Атина и Скопје и најавата на Премиерот Заев дека земјава е подготвена да ги смени имињата на аеродромот и ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе ги информира претседателот на државата, раководството на Министерството за надворешни работи, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии за последните случувања околу прашањето за името.„Веќе е остварена средбата со коалицискиот партнер Панос Каменос а во текот на утрешниот ден во премиерската палата средбите со лидерите на политичките партии ќе се случуваат одделно“, се вели во соопштението од кабинетот на Ципрас.Помалиот коалицискиот партнер во грчката Влада, Независни Грци информираа дека не се во целос задоволни од исходот во Давос и дека промената на името на аеродром и автопат не значи дека ииредентизмот е тргнат.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц тврди дека не ни навлегувал во идентитетот туку ни го зајакнувал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: