Во несреќа на Филипини загинаа 20 члена на една фамилија, одејќи на божиќна миса

4 копии

Дваесет членови на иста фамилија, меѓу кои и шест деца, загинаа денеска во судар на два автобуса на север на Филипини, одејќи на Божиќна миса. Мал автобус што превезувал луѓе удрил во голем автобус во градот Аго, на 200 километри северно од Манила, соопшти полицијата. Дваесет луѓе кои загинале биле од малиот автобус кој ги водел на рана миса во црквата Манаоага. Девет луѓе се повредени од тоа возило, како и 17 патници од големиот автобус.
| | веќе видена | слични

Жителите на Багдад украсија 10 метари висока божиќна елка со што го означија поразот на ИСИС од страна на ирачките безбедносни сили. Портпаролката на Белата куќа и претседателот Сарах Сандерс исто така се осврнале на неверојатната објава на „Твитер“ на 24 декември во врска со големата божиќна елка во Ирак: „Фала Богу за претседателското водство во борбата со ИСИС“. Овогодишната елка е реакција на минатогодишната поставена од муслиманскиот бизнисмен Јаси Саад, кој тогаш изјавил дека се надева дека елката ќе помогне во обединувањето на христијанските и муслимански Ирачани во еден нов дух на соработка, додека неговата земја и понатаму ќе се обновува откако претходно била ослободена од тиранијата на Садам Хусеин. Во 2016 година Саад изјавил дека целта му е да се приклучи на христијанските браќа во славењето Божик и да им помогне на Ирачаните да заборават на своите страдања. Претприемачот исто така истакнал дека 11 метри широката и 25 метри висока божиќна елка минатата година година чинела околу 24.000 долари. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Муслиманскиот бизнисмен Џеси Саад се надева дека божиќното дрво ќе биде симбол каде што и христијаните и муслиманските заедно ќе ги слават божиќните празници Жителите на Багдад подигнале 10-метарска божиќна елка со која го означиле поразот на ИСИС кој е постигнат од страна на ирачките сили за безбедност. Потпаролката на Белата куќа и на претседателот, Сара Сандерс исто така се осврнала на невероватната објава на Твитер во врска со големата божиќна елка во Ирак: Фала му на Бог и на претседателот за успешниот пораз на ИСИС Овогодишната елка е одраз на минатогодишното дрво кој го подигнал муслиманскиот бизнисмен Џеси Саад и се надева дека божиќното дрво ќе помогне да ги собере христијаните и муслиманските ирачани во нов дух на соработка додека неговата земја и понатаму се обновува откако е ослободена од Садам Хусеин. Во 2016 година, Саад рекол дека целта му е да се приклучи "на нашите христијански браќа во божиќните празници и да им помогнат на Ирачаните да ги заборават страдањата". Тој истакнал дека 11 метри ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Свештеник почина за време на миса којашто тој ја предводел на Бадниковата вечер во црква во Бретања на северозападот на Франција. Тој имал 45 години, како причина за смртта се наведува срцев удар. На свештеникот му се слошило уште на почетокот на мисата. А, кога колабирал, лекарите од Брза помош не успеале да го реанимираат, соопштија властите. Локални медиуми наведуваат дека свештеникот е од Конго, а во Сен-Ан д’Ор бил во шестодневна посета.
| | веќе видена | слични

Во Мосул денес била одржана божиќна миса откако терористите на ИСИС биле истерани од градот, прва Божиќна служба по три години. Џихадистите ги принудувале христијаните да се преобратат во ислам или ги убивале на најстрашни начини. Денес мосулските христијани прв пат биле на миса во многу оштетената црква Свети Павле. Иако џихадистите биле поразени, во текот на службата пред црквата имало оклопни возила, додека внатре со бели чаршафи биле покриени прозорите уништени во бомбардирањата. Патријархот на ирачката католичка црква, Луис Рафаел Сако, ги замолил верниците да се молат за “мир и стабилност во Мосул, Ирак и светот”. Црквата на Свети Павле е единствената црква во Мосул, која работи и е отворена по напорите на волонтерите. Се проценува дека во тој град, пред доаѓањето на ИСИС, имало 35.000 христијани.
| | веќе видена | слични

Во новоотворената Црква Свети Ѓорѓи во ирачкиот град Телескоф, христијаните ги прославија своите божичќни традиции за првпат по три години, Овој град беше под милитантите на Исламската држава кои насилно ја расселија тамошната христијанска заедница. Соочени со изборот да ја сменат верата, да платат данок или да умрат, повеќето христијани избраа да побегнат. Тие се засолнија во околните градови, а многумина побараа постојан азил во странство. Годинава тие почнаа да се враќаат, а во неделата повторно го прославија Божиќ во главната црква во градот. Стотици верници, се помолија и добија причест од отец Салар Бодах, кој подоцна го запали традиционалниот оган во дворот на црквата. Раник Кирјакос вели: „За прв пат прославуваме и одржуваме миса во црква по тригодишно раселување и угнетување“. Ристам Шамун додава: „Се надевавме дека сите луѓе од Телескоф ќе бидат со нас, но, за жал, околу 50 насто од населението на Телескоф не беа тука, нашите роднини и пријатели. Ние сакаме тие да бидат со нас“. И покрај ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во несреќа на Филипини загинаа 20 члена на една фамилија, одејќи на божиќна миса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: