Макрон: Франција се подготвува да гради нова Сирија


Францускиот претседател, Емануел Макрон изјави дека САД, Франција и нивите сојузници се обврзани да останат во Сирија, за да градат нова Сирија, по поразот на „Исламска држава“. „Дури и по завршувањето на војната против ИСИС, САД, Франција и нашите сојузници, сите земји од регионот, па дури и Русија и Турција ќе играат важна улога во создавањето на нова Сирија. Сепак, иднината на земјата ќе ја одреди сирискиот народ“, изјави Макрон за „Фокс њуз“. Според него, доколку Франција и нејзините истомисленици одлучат да ја напуштат Сирија, Иран ќе добие можност да го засили своето влијание. „Доколку целосно се повлечеме, дури и во политичка смисла, ќе им препуштиме на Иран и режимот на Башар ал-Асад да подготват нова војна и да поддржат нови терористи“, рече Макрон. Тој претходно месецов изјави оти имал докази за употреба на хемиско оружје во Сирија. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

 Неодамна Меланија и Доналд Трамп беа домаќини при посетата на францускиот претседател и неговата сопруга Брижит Макрон, па сега Макрон проговори за неа. Во едно интервју за магазинот Le Monde француската прва дама Брижит Макрон проговори за Меланија Трамп. Таа откри што мисли за првата американска дама и за нејзиниот начин на живот. „Меланија Трамп е навистина забавна, но таа не смее надвор. Меланија не смее да отвори дури ниту прозорец во Белата Куќа. Не смее да го извади носот надвор, додека јас, јас сум секој ден низ Париз“, изјави Макрон за францускиот магазин и откри дека е вчудовидена од строгиот начин на живот кој Меланија го води. За време на двете први дами минаа одлични мигови заедно. „Меланија е жена со силен карактер, но сака тоа да го сокрие. Може нешто да ја насмее многу лесно, но таа го покажува тоа многу помалку отколку јас. Кај неа сè е во некоја рамка“, вели Макрон. Поранешната учителка Брижит вели дека таа не се сменила откако станала прва дама. „Не се променив, ниту во мојата глава, ...
| | веќе видена | слични

Минатата недела светот го обиколи фотографијата на двајцата претседатели со лопати како садат дрво. Пред своите сопруги , Трамп и Макрон засадија даб. Стеблото требаше да го симболизира пријателството меѓу двете земји. Дабот е донесен од северот на Франција , каде во Првата светска војна загинаа над 2 000 американски војници. По неколкудневните шпекулации , францускиот амбасадор во САД Жерар Арод објасни како исчезнало дрвото. ,, Стеблото е во карантин. Тоа е пропишано со сите живи суштества што се увезуваат во САД ., објасни амбасадорот и појасни дека подоцна повторно ќе биде засадено на истото место .
| | веќе видена | слични

Заврши посетата на САД од страна на францускиот претседател и првата дама на Франција, но со тоа не стивнаа импресиите од посетата, па Брижит Макрон одлучи да каже што мисли за првата дама на САД, Меланија Трамп. Таа за весникот Гардиан , кажа дека Меланија ништо не може и не смее да прави. Всушност, таа не смее ни да отвори прозор во Белата куќа. Но, за парот рече дека „има моменти кога се смеат заедно“. Исто така Брижит откри дека обезбедувањето во Белата куќа е на високо ниво поради Меланија и нејзиниот контроверзен сопруг Трамп. Брижит откри дека Меланија е „мила, интелигентна и многу отворена личност“. Двете први дами можеби ќе станат пријателки, а можеби и не, но несомнено е дека имаат нешто заедничко, а тоа е вкусот за стил.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред околу една недела, на почетокот од државната посета на Вашингтон, францускиот претседател, Емануел Макрон, му се придружи на својот американски колега, Доналд Трамп, на тревникот пред Белата куќа, за под будното око на своите сопруги да засадат млад даб.Садењето на дрвцето имаше голема симболика – младо стебло кое потекнува од шума во северна Франција, каде загинале околу 2.000 американски маринци во текот на Првата светска војна. Меѓутоа, неколку дена по засадувањето, младиот даб исчезна.По интензивните шпекулации во медиумите, Франција понуди објаснување: Стеблото симбол на француско-американското пријателство е ставено во карантин.„Тоа е задолжително за секој жив организам увезен во САД“, објасни во неделата на Твитер францускиот амбасадор во САД, Џерард Аро. „Понатаму, дрвцето ќе биде повторно засадено“, нагласи тој.Заинтересиран читател со порака на Твитер прашал дали карантинот не е задоцнето решение со оглед на тоа што дрвцето веќе било засадено.„Не, корените беа внимателно изолирани во пластична ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Садницата што францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот ја донесе како подарок на американскиот претседател Доналд Трамп и која заедно ја засадија во дворот на Белата куќа во меѓувреме исчезна, пишува францускиот весник „Фигаро“. Засега не е познато што се случило ниту каде евентуално е преместено дрвото. Макрон на Трамп му го подари дабот на почетокот на својата тридневна посета на Вашингтон, како симбол на трајноста на пријателството помеѓу Франција и САД. Инаку, садницата потекнува од шума во северна Франција каде животите ги загубиле 2.000 американски војници за време на Првата светска војна.
| | веќе видена | слични

Откако поминала три дена во Вашингтон, францускиот дневен весник Ле Монд, ја запраша првата дама на Франција, какво било нејзиното искуство со првата дама на САД, Меланија Трамп. Брижит Макрон ја опиша Меланија како “многу забавна жена“, со која дели иста смисла за хумор. „Меланија се смее многу лесно, на се, но тоа го покажува многу помалку од мене“ – изјавила таа. „АФП“ пишува дека тие двете се запознале за прв пат минатиот јули во Франција. „Сепак, на оваа шармантна, интелигентна и многу отворена дама и е многу тешко“ – изјавила Маркон. „Таа не може да направи ништо. Не смее дури ни самата да го отвори прозорецот на Белата куќа. Не смее да излезе надвор. Слободата на движење и е многу поограничена, отколку мојата во Париз“ – заклучила таа. „БиБиСи“ истакна дека разликата во години меѓу Емануел и Брижит Макро е скоро иста како разликата меѓу Доналд и Меланија Трамп, само обратно. Меѓу сопружниците Макрон, во чиј брак Брижит е постара, разликата изнесува 25 години, додека Трамп од Меланија е постар 23 ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател, Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит сите лични трошоци ги плаќаат од свој џеб, пишува весникот „Паризијен“. Како што е наведено, тоа вклучува трошоци од типот на пари за паста за заби, приватни патувања и храна за кучето по име Немо, нивниот миленик во Елисејската палата. „Брижит и Емануел Макрон секогаш со себе носат чековна книшка и банкарска картичка“, пишува весникот и додава дека поради безбедноста на приватните патувања, претседателската двојка мора да користи државен транспорт, така што кога приватно патуваат со авион, тие во министерството за одбрана плаќаат билети како што тоа би го направиле во комерцијален лет на „Ер Франс“. Весникот пишува дека Макрон и жена му сами ја плаќаат и храната за своето куче, пастата за заби и некои други помали работи од продавница. Брижит Макрон, која важи за обожавателка на високата мода самостојно плаќа за својата облека, освен ако не станува збор за позајмица од некоја позната модна куќа, како „Диор“. Тие, исто така, плаќаат и данок за ...
| | веќе видена | слични

Брижит Макрон ја опиша Меланија како “многу забавна жена“, со која дели иста смисла за хумор. „Меланија се смее многу лесно, на се, но тоа го покажува многу помалку од мене“ – изјавила таа. „АФП“ пишува дека тие двете се запознале за прв пат минатиот јули во Франција. „Сепак, на оваа шармантна, интелигентна и многу отворена дама и е многу тешко“ – изјавила Маркон. „Таа не може да направи ништо. Не смее дури ни самата да го отвори прозорецот на Белата куќа. Не смее да излезе надвор. Слободата на движење и е многу поограничена, отколку мојата во Париз“ – заклучила таа. „БиБиСи“ истакна дека разликата во години меѓу Емануел и Брижит Макро е скоро иста како разликата меѓу Доналд и Меланија Трамп, само обратно. Меѓу сопружниците Макрон, во чиј брак Брижит е постара, разликата изнесува 25 години, додека Трамп од Меланија е постар 23 години.
| | веќе видена | слични

Сопругата на францускиот претседател Брижит Макрон ја опишала американската прва дама Меланија Трамп, по неодамнешната средба со неа, како „жена полна со радости со која многу се смеела“, но и како жена која во себе тоа го потиснува и која, од безбедносни причини, „не смее да отвори дури ни прозорец на Белата куќа“. Француската прва дама рекла и дека Меланија Трамп ништо не може да прави од безбедносни причини. – Таа не може да отвори прозорец на Белата куќа, бидејќи безбедносните служби реагираат и и велат веднаш да го затвори прозорецот. Не смее ни да ѕирне надвор – рекла Брижит Макрон. Во интервјуто за парискиот весник „Монд“, таа рекла дека со Меланија Трамп, која ја опишала како љубезна, шармантна, интелигентна и многу отворена, делеле иста смисла за хумор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката државата да не воведе санкции кон Руската федерација е наследена и донесена пред неколку години. „Земјава е ...
сите 327 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон: Франција се подготвува да гради нова Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: