Стотина повредени на двете страни, приведени нема

Конечниот епилог беше над 70 повредени граѓани, над 20 полицајци и 4 пратеници. Некои од повредените и на двете страни биле со тешки повреди и биле задржани во скопските болници на понатамошно лекување. Официјално, приведени нема.
| | веќе видена | слични

Обвинителството во Париз соопшти дека пет мажи се приведени и дека е запленето оружје во антитерористички операции ширум Франција. Осомничените се на возраст помеѓу 18 и 24 години. Во соопштението се наведува дека мажите се приведени на три локации, во близина на градот Руана во Нормандија, во местото Вилнев Даск во близина на Лил, на северот на Франција, и во Роан, во централна Франција. Засега не е јасно дали приведените се поврзани на некој начин со кампањата за претседателските избори, чиј втор круг е закажан за недела 7 мај. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Осум лица се приведени и 83 се повредени, соопштија од МВР за синоќешниот инцидент во Собранието. Заменик министерот за внатрешни работи, Јордан Ламановски на прес- конференција изјави дека е обезбеден видео материјалот од безбедносните камери на Собранието и дека осум лица осомничени дека учествувале во инцидентот се во полициската станица Гази Баба и со нив се разговара. Ламановски вели дека од 83 лица кои побарале лекарска помош, 25 се вработени во МВР, 54 се цивили, 3 се пратеници и еден е новинар. Додава дека состојбата се следи и дека сѐ уште се обезбедуваат сите витални објекти и вип личности. За штетите во Собранието, Ламановски соопшти дека увидот за проценка сѐ уште трае. За сите дополнителни информации околу нови приведени лица, тој посочи дека јавноста ќе биде информирана. Состојбата постојано се следи и полицијата презема конкретни мерки.
| | веќе видена | слични
6 копии

За вчерашните насилни настани во Собранието, во кои беа повредени неколку пратеници, во полициска станица Гази Баба приведени се осум лица со кои сè уште се работи, информираше денеска на прес-конференција помошник-министерот за односи со јавноста и за стратешки прашања при МВР, Јордан Ламановски, кој додаде дека обезбеден е видеоматеријал за идентификација и за откривање на можни сторители. Ламановски соопшти дека со оперативниот штаб при МВР сега раководи министерот Агим Нухиу на местото на директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој досега беше раководител на штабот. – Имаме сумирана бројка на повредени 83 лица кои побарале медицинска помош и тоа 25 униформирани полициски службеници, кои беа работно ангажирани, 54 цивили, тројца пратеници и еден новинар. Тројца со потешки повреди се задржани на КАРИЛ, еден на неврохирургија и еден со полесни повреди на одделението на пластика. Во болницата „8 Септември“ беа хоспитализирани шест полицајци со полесни повреди и еден новинар, кои се пуштени ...
| | веќе видена | слични

Од МВР информираа дека вкупно 83 луѓе побарале медицинска помош во некоја од болниците во Скопје. Од нив повредени се 54 цивили, 25 полицајци, тројца пратеници и еден новинар. Најголем дел од повредените се пуштени на домашно лекување, а околу десет луѓе се задржани на болничко лекување, оти имаат посериозни повреди. Полицијата соопшти и дека во полициската станица во Гази Баба се приведени осум луѓе во врска со вчерашните настани. Со приведените се уште се работи, велат од МВР. Полициски тимови прегледуваат видео материјал од видео надзорот во Собранието за да идентификуваат можни нарушители и да истражат кој вршел насилство. Со оперативниот штаб сега раководи министерот Агим Нухиу, а вчера раководел директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков. Од полицијата велат дека обезбедуваат лица и имот од витално значење. Од МВР не кажуваат точно колку полицајци имало распоредено пред и во Собранието пред да почне инцидентот.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стотина повредени на двете страни, приведени нема

Од:
До кого (е-маил):
Порака: