Франција се враќа во септември наредната година?

Враќањето на Франција во старото друштво е толку блиску што дури е познат и провизорниот датум на одржување. Според најавите на француските медиуми, трката во Франција се враќа во календарот во септември, наредната година. Пред околу две недели, беше најавено дека Франција заедно со Белгија (Спа) ќе ротираат во календарот, па откако оваа година Ф1 ќе допатува во Белгија, наредната сезона „ќе одмори“. Како што е познато, францускиот премиер создаде работна група за враќање на најбрзиот октански циркус во Франција, а според весникот „Ле Фигаро“, од официјализирање на трката на Пол Ришар наредната година не дели само зелено светло од премиерот. „Случајот моментално се наоѓа на бирото на Франсоа Фиљон (премиерот на Франција),“ - открива францускиот весник поткрепен од извори во кабинетот на премиерот. „Тој само треба да му даде зелено светло на министерот за спорт - Давид Дуле и на претседателот на француската федерација за мотоспорт - Никола Дешо.“ „Првата трка на Пол Ришар ќе се одржи во септември, 2013 ...
| | веќе видена | слични

Франција за брзо време повторно ќе се најде во календарот од Светскиот шампионат во Формула 1. На состанокот одржан помеѓу Берни Еклстон и претставници на француската влада, државните органи се согласиле да го финансираат обновувањето на патеката „Пол Ришар“ и дека трката за големата награда на Франција ќе биде во календарот за 2013 година. Според неофицијални информации, Еклстон потврдил дека ако е се во ред Француското гранд при во календарот ќе го заземе местото на Белгиското Гран При. (Крај)
| | веќе видена | слични

Долго заговараната идеја за враќање на француско гран при во Формула 1 се чини дека конечно ќе добие зелено светло во форма на биенална манифестација која ќе се одржува секоја втора година, менувајќи се со Белгија. Ваквата објава ќе значи крај за плановите да се организира трка низ париските улици, сон што Берни Еклстоун повеќе пати го спомнуваше во јавност, а париските власти имаа повик до заинтересирани за организација на истиот. Весникот Ле Фигаро во декември објави изјава на Жил Дуфењо, кој се смета за лидер на проектот, според која „сите индикатори се зелени, или наскоро ќе бидат“, а сега тврди дека договорот ќе биде потпишан до крајот на јануари. Бидејќи Спа Франкоршамп е планирана во календарот за 2012 година, најраната можна дата за француското гран при е во 2013 година, кога се очекува да биде во слотот што и припаѓа на Белгија кон крајот на август и почетокот на септември. Според информациите на Ле Фигаро, договорот ќе се склучи за период од десет години, а трката нема да се вози на досегашната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција се враќа во септември наредната година?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: