ЖЕШКА ЛИНИЈА: Зетот на Трамп предлагал тајна „комуникациска врска“ со Москва


Свет http://telegraf.mk/aktuelno/svet/ns-newsarticle-zeska-linija-zetot-na-tramp-predlagal-tajna-komunikaciska-vrska-so-moskva.nspx Sat, 27 May 2017 12:56:00 +0200 Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и советник во Белата куќа Џаред Кушнер, предлагал воспоставување на тајна „комуникациска врска“ со Москва, само еден месец по победата на Трамп на изборите, открива „Вашингтон Пост“. Извори на кои се повикува весникот, изјавиле дека Кушнер (36) ваквите свои предлози му ги објаснил на рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кисљак, во текот на разговорот во „Трамп Билдинг“ во Њујорк, во декември минатата година. САД и Русија и порано имале „жешка линија“ за комуникација далеку од јавноста, но никогаш досега, ниту еден Американец не предлагал тајната комуникациска врска, овој пат на транзицискиот тим на штотуку избраниот претседател, да оди со Москва, преку опремата и техниката на руските дипломати во Америка, што значи тајно и затскриено од властите на САД. ...
| | веќе видена | слични

Снег паѓа во руската престолнина Москва, а неколку торнада го зафатија северниот дел на земјата. Како што јавува „Раша Тудеј”, Москва ја покрија снегулки, само ден откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе се повлечат од договорот во Париз за борба против климатските промени. Торнадата се реткост во Русија и жителите беа изненадени и исплашени. Снегот е необична појава за Русија во овој период од годината.
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека повеќето земји од северната хемисфера уживаа во топлото време и сончевите денови, снег паѓа во Москва, а неколку торнада го зафатија северниот дел на Русија. Како што јавува “Раша Тудеј”, рускиот главен град го прекрија снегулки, само ден откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе се повлечат од договорот во Париз за борба против климатските промени. makfax.com.mk
| | веќе видена | слични

Во првите денови од стапувањето на функција на новите владини претставници на Доналд Трамп во Белата куќа по позадински канали се правеле сериозни напори за да се симнат економските и политичките санкции против Русија кои претходно ги воведе Обама кога изби војната во Источна Украина, а Крим беше анектиран од страна на Путин. Извор од Стејт Департментот кои служеле во претходната администрација на Обама откриваат информации за медиумите дека функционерите на Трамп лобирале во Конгресот да се изгласаат набрзина законски регулативи со кои ќе се олеснат економските санкции, а ќе се вратат повеќе дипломатски мисии за да се нормализираат односите со Русија. Сепак, ова жестоко било сопрено уште во првите недели од претседателството на Доналд Трамп за да не се нарушат интересите на САД во надворешната политика. Кадрите лојални на Обама веднаш спровеле тактика со поддршка на конгресни лидери од Демократската партија со кои донеле легислатива со која на Трамп значително ќе му биде отежнато своеволно да ги укине ...
| | веќе видена | слични

Симпсонови во една од последните епизоди направија осврт на 125-те дена од доаѓањето на претседателската функција на Доналд Трамп. На трејлерот може да се види како Трамп се обидува да ги „испегла“ работите со бившиот директор на ФБИ, Џејмс Комеј , кој ја водеше истрагата за евентуалната поврзаност помеѓу административците на Трамп и Русија. Нивниот состанок во спалната соба во Белата куќа беше прекинат од посетата на духот од бившиот претседател Ричард Никсон , кој си поднесе оставка за аферата „Вотергејт“. „Сакам да ти се заблагодарам Доналд. Јас напредувам. Благодарение на тебе јас сум 44-от најдобар претседател на САД. Имам совет за тебе, ако имаш снимки, запали ги“, му вели Никсон. Овој коментар се однесува на истрагата на ФБИ за евентуалната поврзаност на руските хакери со претседателските избори во САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

Всушност нема значење дали Доналд Трамп сега ја дефинираше Германија како „лоша“ или „зла“. Во секој од двата случаи тој ни дава можност да се осврнеме на неговиот обид. Со сета должна почит, г-дине претседател: Сер, вие сте идиот. Во целата апсурдна мешавина од инсинуации и злонамерност со која Трамп го напаѓа германскиот извоз и автомобилската индустрија, најочигледниот дел е глупоста. Дали навистина Трамп сака да започне трговска војна со ЕУ? Кажете, г-дине претседател. Таа бесмислица ќе сопре во мигот кога на производите на голема американска компанија за компјутери ќе и бидат воведени задолжителни европски царини, ако не и порано.Средбата на високо ниво не е час за лоши ученици.Средбата во Таормина беше вистинско искушение на трпението на Ангела Меркел и нејзините колеги. Првенствено на германската канцеларка на која како најстар учесник и се падна да го смирува арогантниот Трамп кој влезе со бучава и тресок во меѓународната политика. Меркел го стори тоа со бескрајна воздржаност и трпение на учителка од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доналд Трамп го напушта Парискиот договор за климата. Спротивно на здравиот разум. Останатите земји ќе продолжат без САД. Германија во тоа треба да игра важна улога, смета Јенс Турау.Се случи она што се очекуваше: иако во опкружувањето на американскиот претседател имаше луѓе кои му советуваа да остане верен на Парискиот договор за климата, Трамп одлучи поинаку. САД се повлекоа од договорот – и покрај советите на многу економски експерти – за активистите за заштита на климата и да не зборуваме. А Трамп очигледно не забележа (или му беше сеедно) колку се изолираше со тоа. Канцеларката Ангела Меркел по фрустрирачкиот самит на Г7 во Италија уште еднаш му појасни: кога се работи за климата резултатот беше 6:1 – единствениот глас против беа САД.Американската блокадаЗа разлика од минатите години, американската блокада ги обедини другите земји. Порано беше вака: Америка не сакаше да учествува во слични договори, па затоа ни Кина, ни Индија не сакаа. Сега, обете азиски земји сакаат поголем напредок во намалување на ...
| | веќе видена | слични

CNN ја отпушти телевизиската водителка Кети Грифин, ден потоа откако таа се појави со окрвавена маска, „ скината глава“ на американскиот претседател Доналд Трамп, пренесуваат светските медиуми. Фотографиите предизвикаа бурни реакции на социјалните мрежи и го уплашија синот на Трамп – Барон. 11-годишното момче кое си седело пред телевизорот заедно со својата мајка Мелани. Гледајќи ги тие кадрите, тој мислел дека нешто се случило со неговиот татко, се преплашил и извикал “Мамо, мамо!”. Грифин се извини за сликите направени од провокативниот фотограф Тајлер Шилдс. Таа признава дека ја преминала границата и “отишла предалеку”, како и дека разбрала дека нејзината шегата не била смешна. На крајот на својата изјава комичарката моли за прошка. Претходно Мелани Трамп изјави дека има дилеми за „нормалноста“ на Грифин. “Да се ​​шират такви слики е едноставно погрешно, ако знаеме какви злосторства се вршат во современиот свет, тоа те прави да размислиш во каква психичка состојба се наоѓа човекот кој го прави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денес ги поддржа напорите на Комисијата за разузнување на Претставничкиот дом на САД да ги испита постапките на безбедносните и други официјални лица за време на мандатот на американскиот претседател Барак Обама. Главни теми се „симнување на маските“ и присмотрата на луѓето за време на администрацијата на Обама, напиша Трамп на Твитер, еден ден откако претседателот на Комитетот испрати покани до Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Федералното биро за истраги (ФБИ) и за Национална безбедност агенција (НСА).
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми има намера да сведочи пред Конгресот и да потврди дека претседателот Доналд Трамп вршел притисок врз него да се откаже од истрагата за поврзаноста на Мајкл Флин со Русија. Сенатскиот одбор на 19-ти мај објави дека Џејмс Коми, кој што Трамп го отпушти десетина дена порано, ќе сведочи јавно, а американски „СиЕнЕн“ известува, повикувајќи се на неименувани извори дека тоа ќе биде реализирано на почетокот од идната седмица. Тој одбор ја спроведува една од главните истраги на можната руска вмешаност во американските претседателски избори и истражува дали постоела поврзаност меѓу членови на изборниот тим на Трамп и руските власти. Инаку, американските разузнавачки служби во јануари донесоа заклучок дека Москва се обидела да влијае на исходот на американските претседателски избори во корист на актуелниот претседател Доналд Трамп. ФБИ спроведе истрага и за можната поврзаност со Русите на поранешниот советник за национална безбедност во тимот на Доналд Трамп, Мајкл Флин. Откако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЖЕШКА ЛИНИЈА: Зетот на Трамп предлагал тајна „комуникациска врска“ со Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: