Муслиманите ги отфрлаат измените на Коранот на ИСИЛ


„Ако имате намера да истребите и да добиете право да убиете човечко суштество кое не е верник, тогаш морате да го измените овој дел од Коранот“, рече исламски експерт за SETimes. Човек го чита Коранот во Сината џамија во Истанбул. Муслиманите од југоисточна Европа и Турција се спротивставија на напорите на ИСИЛ да го измени Коранот за да одговара на филозофиите на терористичките групи. [AФП] Исламските експерти и Муслиманите во југоисточна Европа и Турција ги отфрлаат измените на Коранот кои Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) се обидува да ги направи отстранувајќи ги, како што ги нарекува, „искривените“ делови. Eкспертите во регионот се лути поради измените, кои велат дека претставуваат обид на ИСИЛ да го измени Коранот за да ѝ служи на неговата екстремистичка агенда. „Во време кога се вели дека Коранот дошол од гласникот на Алах ... кои се тие што имаат право да ги изменат стиховите на Коранот ... Тие чии раце се извалкани со крвта на невини луѓе. Нивните изјави се навистина многу, многу понижувачки ...
| | веќе видена | слични

Членовите на Исламската држава сеат страв во Сирија и Ирак во обид да наметнат тамошното население да го прифати исламот како единствена религија. Киднапирани мажи, жени и деца, закопувани живи, искасапени, протерани, обезглавени. На почеток на месецов со солзи во очите, членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазиди предупредуваше на геноцидот што се случува таму, молејќи за помош. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Светските медиуми секојдневно се преплавени со информации за нови напади и нови обезглавувања од страна на џихадистите кои се чини од ден на ден постигнува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Една членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазици, се онесвести од стрес и страв на говорницата, додека предупредуваше на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. Овој трогателен говор кој нема да ве остави рамнодушни се случи на 5 август во парламентот на Ирак. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Погледнете го целиот говор на следното видео.
| | веќе видена | слични

Овој трогателен говор кој нема да ве остави рамнодушни се случи на 5 август во парламентот на Ирак. Една членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазици, се онесвести од стрес и страв на говорницата, додека предупредуваше на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи.
| | веќе видена | слични

Членка на парламентот на Ирак од малцинството Јазиди одржа емотивен говор предупредувајќи на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Погледнете го целиот говор на следното видео.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 122 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 200 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муслиманите ги отфрлаат измените на Коранот на ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: