Муслиманите ги отфрлаат измените на Коранот на ИСИЛ


„Ако имате намера да истребите и да добиете право да убиете човечко суштество кое не е верник, тогаш морате да го измените овој дел од Коранот“, рече исламски експерт за SETimes. Човек го чита Коранот во Сината џамија во Истанбул. Муслиманите од југоисточна Европа и Турција се спротивставија на напорите на ИСИЛ да го измени Коранот за да одговара на филозофиите на терористичките групи. [AФП] Исламските експерти и Муслиманите во југоисточна Европа и Турција ги отфрлаат измените на Коранот кои Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) се обидува да ги направи отстранувајќи ги, како што ги нарекува, „искривените“ делови. Eкспертите во регионот се лути поради измените, кои велат дека претставуваат обид на ИСИЛ да го измени Коранот за да ѝ служи на неговата екстремистичка агенда. „Во време кога се вели дека Коранот дошол од гласникот на Алах ... кои се тие што имаат право да ги изменат стиховите на Коранот ... Тие чии раце се извалкани со крвта на невини луѓе. Нивните изјави се навистина многу, многу понижувачки ...
| | веќе видена | слични

Членовите на Исламската држава сеат страв во Сирија и Ирак во обид да наметнат тамошното население да го прифати исламот како единствена религија. Киднапирани мажи, жени и деца, закопувани живи, искасапени, протерани, обезглавени. На почеток на месецов со солзи во очите, членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазиди предупредуваше на геноцидот што се случува таму, молејќи за помош. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Светските медиуми секојдневно се преплавени со информации за нови напади и нови обезглавувања од страна на џихадистите кои се чини од ден на ден постигнува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Една членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазици, се онесвести од стрес и страв на говорницата, додека предупредуваше на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. Овој трогателен говор кој нема да ве остави рамнодушни се случи на 5 август во парламентот на Ирак. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Погледнете го целиот говор на следното видео.
| | веќе видена | слични

Членка на парламентот на Ирак од малцинството Јазиди одржа емотивен говор предупредувајќи на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи. Погледнете го целиот говор на следното видео.
| | веќе видена | слични

Овој трогателен говор кој нема да ве остави рамнодушни се случи на 5 август во парламентот на Ирак. Една членка на парламентот во Ирак од малцинството Јазици, се онесвести од стрес и страв на говорницата, додека предупредуваше на геноцидот којшто се случува. Таа изјави низ горки солзи дека нивните мажи и деца ги колат и ги касапат, дека насекаде околу нив се случува геноцид. -Не касапат под закрила на изјавата дека „Нема друг Бог освен Алах“. До сега заклаа 500 мажи и машки деца. Додека зборуваме, се случува геноцид врз Јазидите. Браќа, ве молам тргнете ги на страна политичките несогласувања и застанете со нас како луѓе. Зборувам во име на човештвото. Ве молам спасете не! Умираат деца, стари лица. Нас, жените, не користат како конкубини! Не продаваат на пазар! Не убиваат, не касапат! Цела религија ќе ни ја избришат, изјави таа низ солзи.
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 122 | | | веќе видена

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 223 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 527 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 308 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муслиманите ги отфрлаат измените на Коранот на ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: