Културно-забавна - Анастасов ги подарува сликите на град Скопје

Доајенот на современото македонско сликарство, академскиот сликар Родољуб Анастасов, ги донира своите 389 дела, односно целото негово творештво работено од 1957 година до 2010 година, на Музејот на град Скопје. Станува збор за цртежи, акварели, пастели, како и дела работени во комбинирана техника и масло на платно. Договорот за донацијата ќе биде потпишан денеска, а од Музејот на град Скопје велат дека по повод овој вреден легат од донаторот Родољуб Анастасов, градскиот музеј во соработка со Градот Скопје и Министерството за култура на Р.Македонија, прави напор да се најдат материјални средства за адаптација на просторот за поскоро оформување на галерија што ќе го носи името на Анастасов.
| | веќе видена | слични

Дел од творештвото на академскиот сликар Родољуб Анастасов на изложба во Музејот на град Скопје, на кој му подари 389 свои дела од целокупниот опус создаван од 1957 до 2010 година Доајенот на современото македонско сликарство подари цртежи, акварели, пастели, дела работени во комбинирана техника и масло на платно. Дел од опусот ќе биде постојано изложен на кат во Музејот, каде што беше сместен Советот на Европа, а покрај галеријата ќе има и депо во кое ќе биде сместен останатиот дел. На влезот на галеријата ќе стои плоча со натпис „Галерија Родољуб Анастасов“, која ќе ја води кустос. За доопремување на просторот се чекаат пари од Министерството за култура. Делата ќе бидат заштитени како споменично наследство во Управата за заштита на културното наследство, а ќе бидат и дигитализирани.
| | веќе видена | слични

Вкупо 389 дела од доајенот на современото македонско сликарство ќе останат во трајна сопственост на Музејот на град Скопје. Донацијата се спстои од дела цртежи, акварели, пастели како и дела работени во комбинирана техника и масло на платно од целокупното творештво на Родољуб Анастасов, работени од 1957 до 2010 година. По повод овој гест на уметникот, Музејот на град Скопје во соработка со Градот Скопје и Министерството за култура на Република Македонија, прави напор да се изнајдат материјални средства за адаптација на просторот за поскоро оформување на Галерија која ќе го носи неговото име. Родољуб Анастасов е назначен за еден меѓу најголемите генијалци во 21 век, според Американскиот биографски институт. Биографијата на Анасатасов беше вклучена во едицијата „500 најголеми генијалци на 21. век“, објавена во 2009 година. (Крај)
| | веќе видена | слични

РОДОЉУБ АНАСТАСОВ § ГО ПОДАРИ СВОЕТО ТВОРЕШТВО НА МАКЕДОНИЈА Целото творештво како да го носеше на плеќи и му тежеше. Сега веќе е слободен, вели Коста Балабанов Чувствувам огромно задоволство што моето творештво ~ го оставам на Македонија, рече прексиноќа доајенот на современото македонско сликарство Родољуб Анастасов по потпишувањето на договорот за донација на 389 дела на Музејот на град Скопје. И покрај влошеното здравје, Анастасов дојде да го потпише договорот со градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, и со директорката на музејот, Љубица Кондијанова. Тој официјално им ги предаде делата од неговото целокупно творештво. Анастасов рече дека материјалното ништо не му значи. Сега ќе биде поспокоен. Галерија со неговото име Уметникот е роден во Скопје во 1935 година. Дипломирал на Ликовната академија во Белград. Од 1963 до средината на 1965 година бил политички затвореник на Голи Оток. Додека служел војска во Словенија го осудиле за непријателска пропаганда. Цртежи, акварели, пастели и дела работени во ...
| | веќе видена | слични

Имаме многу други збирки што исто така не се изложени. Иконите, на пример. Не може целиот простор да се посвети на еден уметник. Нема место за сé. Кога имате голем број збирки, треба да размислите на што ќе дадете приоритетПеро Јосифовски, директор на Музеј на Македонија „Афиони“ на Лазар Личеноски Јавноста, домашна и странска, не може на едно место да ги види вредните уметнички збирки на доајените на современото македонско сликарство. Македонија е сиромашна со легати. Речиси и да немаме вистински легат - покрупна инвестиција што подразбира квалитетно опремен простор во кој е изложена збирка на одреден уметник, со цел делата да се видат интегрирани, во автентичен простор каде што творецот живеел и работел. Имаме само неколку покрупни донирани збирки што кубурат со простор, не се несоодветно третирани и изложени на трајни постановки. Тоа, велат уметниците, најчесто е и причина што ретко се решаваат да го остават своето творештво на државата. Затоа и донациите се ретки, но и кога уметниците се подготвени ...
| | веќе видена | слични

Вчера вечер, во Музејот на град Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, директорката на Музејот на град Скопје, Љубица Кондијанова и академскиот сликар Родољуб Анастасов, потпишаа договор за донација на 389 дела од доајенот на современото македонско сликарство, што ќе останат во трајна сопственост на Музејот на град Скопје. - Чест ми е и задоволство, што присуствувам на ваков редок настан, на потпишување на договорот за донација на дела од еден од најголемите македонски сликари, Родољуб Анастасов. Ова е голем момент и за Скопје, но и за Република Македонија воопшто. Се надевам дека многу брзо ќе успееме да го оформиме галерискиот простор кадешто ќе стојат неговите дела, а таа постојана поставка ќе можат да ја видат сите вљубеници во ликовната уметност и почитувачи на делото на Анастасов. Сигурен сум дека неговиот денешен гест и неговиот животен опус ќе остават траен белег во македонската уметност, потенцираше Трајановски. Предмет на овој договор е Донација на дела( цртежи, акварели, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Академскиот сликар Родољуб Анастасов на Музејот на Град Скопје ќе му донира 389 свои дела од целокупното творештво кое авторот го создавал од 1957 до 2010 година. Синоќа, доајенот на современото македонско сликарство потпиша договор со Музејот за донацијата која опфаќа цртежи, акварели, пастели, дела работени во комбинирана техника и масло на платно. Од Музејот на град Скопје велат дека по повод овој вреден легат од донаторот Родољуб Анастасов, Музејот на град Скопје во соработка со Градот Скопје и Министерството за култура прави напор да се изнајдат материјални средства за адаптација на просторот за поскоро оформување галерија која ќе го носи неговото име. Од 1991 година, Музејот поседува и 30 донирани слики од врвниот акварелист Љубомир Белогаски, кои се чуваат во посебна галерија именувана по авторот. Родољуб Анастасов е роден во Скопје во 1935 година. Работел како професор по сликарство на Ликовната академија во Скопје. Инаку, Анастасов е вклучен во книгата „Големите умови на 21 век“ во издание на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Анастасов ги подарува сликите на град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: