Фотографија на денот: Зелен лавиринт

Градината околу дворецот Мозигкау, дел од комплексот Градинарско кралство Десау-Верлиц, припаѓа на културното наследство на УНЕСКО. Овој зелен лавиринт на #ФотографијаНаДенот е градината околу дворецот Мозигкау, дел од комплексот Градинарско кралство Десау-Верлиц во германската покраина Саксонија-Анхалт, што припаѓа на културното наследство на УНЕСКО. Дворецот, изграден меѓу 1752. и 1757. година ѝ служел на принцезата Ана Вилхелмина од Анхалт-Десау како летна резиденција. Градината-лавиринт е снимена од височина со дрон.
| | веќе видена | слични

На нашата #ФотографијаНаДенот чевлите на пожарникарот кој заедно со колегите деноноќно работи на спасување на луѓето од вулканот Фуего. Бројот на загинати во меѓувреме се зголеми на 109. Фуего еруптираше во неделата и сѐ уште не се смирува. Десетици луѓе се повредени, а 12.000 лица се евакуирани. Спасувачките работи вчера беа привремено прекинати поради страв од лизгање на земјиштето по големиот дожд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Постојано на едно место е навистина здодевно. Слонот Кениа вчера реши да се прошета, па од циркусот во Нојвид излезе на улиците во градот. Прошетката, како што соопшти полицијата, била куса и мирна. По само еден поминат километар Кениа повторно беше „зауздан“.
| | веќе видена | слични

Мотив на оваа #ФотографијаНаДенот е филџан изработен од фабриката за порцелан во Мајсен, која е најстара во Европа. Производството на „белото злато“ во германски Мајсен почна на денешен ден во 1710 година. Европскиот порцелан го пронајде алхемичарот Јохан Фридриг Бетгер, кој тврдел дека од безвредни материјали може да направи злато. Кога за тоа дознал саксонскиот кнез Аугуст Силниот, тој го затворил Бетгер во источното крило на дрезденската тврдина со задача да му направи злато. Бетгер по неколку години бил убеден од страна на Еренфрид Валтер фон Чирнхаус да учествува во неговите обиди за производство на порцелан. Експериментите довеле до пронаоѓањето на европскиот порцелан.
| | веќе видена | слични

Безбедност и здравје при работа Работата во градежништвото е една од најризичните дејности во поглед на повреди и загрозување на здравјето на работникот. И покрај тоа што законската легислатива постои веќе неколку години, повредите при работа се зголемуваат се повеќе од година во година. Зголемување на квалитетот на безбедното работење и здравјето на вработените во градежништвото, и воопшто на работните места, треба да биде примарна цел на секој работодавач но фотографијата го кажува спротивното. Имајќи ги предвид тешките услови на работа и ризиците со кои се соочуваат вработените во градежништвото, треба да се преземат релевантни активности од страна на носителите на проектите, изведувачите на градба, надзорните органи и воопшто сите вклучени страни, за успешно завршување на секој проект без повреди и инциденти – како заедничка цел на сите инволвирани страни. Posted by ЗБР 28-ми Април on Tuesday, June 5, 2018
| | веќе видена | слични

„Виновник“ за оваа фотографија на денот е невремето во Бранденбург Небото може да биде сино, црвено, портокалово... Сѐ зависи од сонцето и светлината. Но виолетово небо се гледа навистина ретко. „Виновник“ за оваа фотографија на денот е невремето во Бранденбург, кое го обои небото над Фридрихстал во прекрасна виолетова боја
| | веќе видена | слични

Веројатно во потрага по храна, еж заглавил со главата во пластична чаша од пудинг и се нашол среде сообраќајница. За среќа, го ослобидила полицијата. Љубопитство? Глад? Што и да било во прашање, ежот на #ФотографијаНаДенот сигурно подоцна зажалил, откако заглавил со главата во пластична чаша од пудинг, фрлена покрај пат од некое возило. Беспомошно се вртел, обидувајќи се да се ослободи, при што по грешка се нашол на коловозот. За среќа, го забележала и го ослободила полициска патрола од Бурбах, Саарбрикен.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 229 | | | веќе видена

Пробниот попис на населението, становите и домаќинствата во 13 општини во земјава, помеѓу кои се по два пописни круга во Прилеп и во Општина Долнени започна ...
сите 182 | | | веќе видена

Големата популарност на серијата „Чернобил“ повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Голем број туристи почнаа да го посетуваат ...
сите 81 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 185 | | | веќе видена

Со претставата „Странци“ на Драмски театар од Скопје вечер завршува официјалната програма на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографија на денот: Зелен лавиринт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: