Ерупција на вулкан во Индонезија - 4.400 евакуирани

Над 4.400 лица се евакуирани од подрачјето околу вулканот Локон кој е во ерупција, соопштија денеска индонезиските власти, пренесе Франс прес. Узбуната е подигната на највисоко ниво од завчера кога почна да еруптира вулканот. Вулканот Локон е висок 1.750 метри, во северната покраина Сулавеси, е еден од 129 активни вулкани во Индонезија. Од последната негова голема ерупција во 1991.година, загина едно лице од Швајцарија, а илјадници луѓе ги напуштија своите домови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Индонезискиот вулкан Локон утрово повторно еруприраше, исфрлајќи огромни количества пепел на височина до 3.500 метри. - Вуланот утрово повторно проработи. Ова е најсилната ерупција од крајот на јуни. Од кратерот излегуваат карпи и пепел, изјави индонезисиот вуланолог Кристанто. Според него, ерупцијата засега не предизвикува проблеми во воздушниот сообраќај и околните аеродорми не се затворени. - Вулканот се уште е во фаза на ерупција. Не можеме да предвидиме дали во наредните денови вулканската активност ќе се намали или ќе има уште ерупции, додаде Кристанто. Вулкан Локон, кој се наоѓа на осторвот Целебес (Сулавеси), вчера во три наврати исфрли пепел на височина до 800 метри. Засилените активности на вулканот започнаа во четвртокот, поради што од неговата околина досега се евакуирана околу 6.000 луѓе. Локон е еден од 129 активни вулкани на Индонезија. Последната негова голема ерупција е регистрирана во 1991 година, кога загина еден швајцарски турист. Во серија ерупции на најактивниот индонезиски вулкан, кој ...
| | веќе видена | слични

Вулканот Локон во Индонезија продолжи да исфрла големи количини пепел и до 3.500 метри во височина. Сепак, за сега нема да се стопираат летовите, соопштуваат официјалните лица. - Вулканот утрово повторно проработи, а ерупцијата беше најсилната од крајот на месец јуни, изјави за Франс прес Кристанто, вулканологот кој работи за владата на Индонезија. Според него сите аеродроми биле предупредени, но и дека тие остануваат отворени. Вулканот на планината Локон е еден од најактивните во Индонезија. Кога еруптираше во 1991. година загина еден турист од Швајцарија. По последната поголема ерупција од четвртокот, беа евакуирани повеќе од 5.200 луѓе. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Индонезискиот вулкан Локон денеска повторно трипати исфрли пепел во висина од 800 метри. Нема информации за евентуалните човечки жртви. Вулканот се наоѓа на островот Сулавеси почна да исфрла пепел оваа недела поради што над 6.000 луѓе беа принудени да ја напуштат опасната зона. Засега вулканската активност не влијае на работата на меѓународниот аеродром. Локон е еден од 129 активни вулкани на Индонезија. Последната голема активност е регистрирана во 1991 година кога загина еден швајцарски турист.
| | веќе видена | слични

Локон е вулкан висок 1.750 метри и се наоѓа во северната провинција Сулавеси и е еден од 129-те активни вулкани во Индонезија. Од неговата последна голема ерупција во 1991 година загина еден турист од Швајцарија,а илјадници луѓе ги напуштиле своите домови. Предупредувањето од опасност е подигнато на највисоко ниво од почетокот на активноста на вулканот. Индонезија се протега на огромен архипелаг во кој живеат 235 милиони луѓе, а често пати е погодуван од земјотреси и вулканска активност, бидејќи се наоѓа на работ на “Пацифичкиот огнен прстен“.
| | веќе видена | слични

Над 4000 лица се евакуирани од регионот на индонезискиот вулкан Локон, што почна да еруптира и да исфрла парчиња карпи, лава и пепел на височина над 1 километар, пренесе АФП. Објавена е максимална загриженост поради активностите на вулканот, која значително се зголеми во јуни. Вулканот се наоѓа на островот Сулавеси. Вчера била регистрирана најсилната ерупција. Како резултат на тоа, вегетацијата во радиус 500 метри од вулканот била зафатена од пламен. Утринава вулканот продолжил да еруптира, но со послаб интензите. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ерупција на вулкан во Индонезија - 4.400 евакуирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: