Претседателот Иванов положи венец во мавзолејот на Кемал Ататурк во Анкара


12 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, коj престојува во официјална посета на Република Турција, денеска во Анкара положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, коj престојува во официјална посета на Република Турција, денеска во Анкара положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк.Претседателот Иванов, како што информираат од неговиот кабинет, во текот на денов треба да има средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, како и со премиерот Бинали Јилдирим и со претседателот на Големото национално собрание на Турција, Исмаил Караман.
| | веќе видена | слични

На социјалната мрежа на Фејсбук се поајви фотографија од тоа како турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ги третира своите гости. Имено, на објавената фотографија е направена споредба од негови високи гости кои што престојувале во официјална посета на Турција, како Путин, Меркел исто како и нашиот државен врв, премиерот Зоран Заев, поранешниот премиер Никола Груевски и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Од сликата може да се заклучи многу. Имено, покрај гостите стои знаме на нивната држава, а крај некои не. Остнува на вас да заклучите кој и како ги пречекал и угостил, а тоа е многу лесно да се заклучи. На видеото подолу пак, може да погледнете како беше пречекан претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кога пред неколку дена пристигна на својата посета на Турција. Церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести за време на официјалната посета на претседателот Иванов на Република Турција Церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести за време на ...
| | веќе видена | слични

Турција презема контрола врз 12 училишта во Авганистан кои се раководени од организација која се поврзува со муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен кој живее во Соединетите Американски Држави.Авганистанско-турските училишта сега ќе бидат раководени од турската државна образовна агенција Маариф и покрај противењето на авганистанските родители и ученици.Потегот против невладината организација која управуваше со училиштата изгледа како да е дел од турската кампања против следбениците на Ѓулен, кого официјална Анкара го обвинува дека стоел зад неуспешниот обид за пуч против претседателот Реџеп Таип Ердоган во јули 2016 година.Невладината организација АТЦЕ, кои тврдат дека се независни работат со училиштата во неколку града во Авганистан, вклучително и во главниот град Кабул од 1995 година. Турскиот министер за образование Исмет Јилмаз и неговиот авганистански колега Мохамед Ибрахим Шинвари денеска присуствуваа на церемонијата на примопредавање во Кабул.
| | веќе видена | слични

На Универзитетот во Анкара оваа недела започна со работа Катедра за македонски јазик. Ова, на заедничкото предавање со македоснкиот претседател д-р Ѓорге Иванов, во рамки на неговата официјалн посета на Турција, го објави претседателот на Советот за високо образование на Република Турција, д-р Јекта Сарач. Тој упати повик до академиците и ректорите да ја поддржат соработката со Република Македонија во областа на високото образование. На предавањето присуствуваа и македонски студенти во Анкара, кои остварија средба со претседателот Иванов. Тие ги пренесоа своите искуства од образовниот систем во Турција и истакнаа дека им е голема чест и задоволство што присуствуваа на предавањето на претседателот Иванов. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, во Анкара одржа предавање на тема „Предизвици на високото образование во третиот милениум” пред членовите на Советот за високо образование на Република Турција и ректорите од сите државни и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Во наредниот период очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Република Македонија во Алијансата од страна на нашите пријатели – земји членки на НАТО. Поканата за членство ќе биде дополнителен поттик за националните реформски процеси и ќе претставува позитивен пример во регионот, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по денешната средба во Анкара со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. Иванов изрази благодарност за принципиелниот став на Република Турција за решавање на билатералниот спор, кој Република Грција го има со Република Македонија, за уставното име. извор:инфомакс
| | веќе видена | слични

Крајно невообичаено македонскиот претседател Иванов замина во Анкара на средба со неговиот колега Таип Реџеп Ердоган само една недела по посетата на премиерот Заев. Краткиот период меѓу двете посети укажува на можна лоша координација на кабинетите на претседателот на државата и на премиерот, но и на можни нерасчистени прашања од првата посета и средба на Ердоган со Заев кои што треба да расчистат со Иванов. Овие прашања според аналитичари кои инсистираат на анонимност може да се поврзани со следбениците на Фетула Ѓулен кои што се присутни во Македонија. На прес конференцијата со Иванов, Ердоган јасно кажа дека од Македонија очекува соработка за ова прашање.
| | веќе видена | слични

Додека бурно се водат преговорите со името во коишто учествуваат различни страни, во Турција се роди интересна идеја за отворање на насока за македонски јазик и литература на Универзитетот во Анкара. „Оваа недела се завршени подготовките околу одлуката за лиценцирање на универзитетската програма и отворање на насока за македонски јазик и литература на Универзитетот во Анкара, еден од најстарите и најмоќните универзитети во Турција. Честитки“, изјави Јекта Сарач, претседател на Советот за високо образование на Турција, на денешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. „За нас Македонија е многу значајна земја, која географски ни е блиска, таа е земја со која имаме заедничко минато и земја со која имаме културна, историска и духовна блискост. Со цел да им се даде поголем придонес на општествата на двете земји, на полето на високото образование ќе се преземат стабилни чекори за заедничко продуцирање знаење, што ќе овозможи поефикасни и попродуктивни односи меѓу двете земји“, додаде Сарач.
| | веќе видена | слични

На Македонија и Турција им се потребни универзитети кои ќе им помогнат да младите луѓе да ги достигнат своите потенцијали во предизвиците кои ги носи 21 век, порача претседателот Иванов. На Македонија и Турција им се потребни универзитети кои ќе им помогнат да младите луѓе да ги достигнат своите потенцијали во предизвиците кои ги носи 21 век, порача претседателот Иванов. Тој денес одржа предавање на тема Предизвици на високото образование во третиот милениум пред турската универзитетска фела на најстариот универзитет во Анкара. Иванов зборуваше какво образование е потребно и најсоодветно за новите генерации. Пред претставниците на сите 185 државни и приватни универзитети, кои ги посетуваат 7 милиони студенти Претседателот на Советот за високо образование на Турција др Јакта Сарач повика да ја поддржат соработката со Македонија. Оваа недела на универзитетот во Анкара почнала со работа и катедра со македонски јазик. На предавањето на претседателот денес присуствуваа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Првата дама на Македонија, Маја Иванова, во рамките на официјалната посета на претседателот Ѓорге Иванов на Република Турција, се сретна со сопругата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, Емине Ердоган. Првите дами на Република Македонија и Република Турција на средбата разменија информации и мислења за нивните искуства и активности на кои досега се ангажирани и споделија информации за следните планирани ангажмани. „Иванова се заблагодари за досегашната одлична соработка со ТИКА – Турската агенција за соработка и координација, со чија поддршка и под покровителство на Иванова се реализираа проекти во Република Македонија. Иванова искажа благодарност за реализираните проекти на Универзитетската клиника за детски болести во Скопје, отворањето на првиот Ургентен центар на Клиниката, кој свечено се пушти во употреба во декември 2013 година, и Проектот за комплетна реконструкција, односно реновирање и опремување на Одделот за интензивна нега на Клиниката, кој технички се пушти во употреба минатата година. ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамките на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара одржа предавање на тема „Предизвици на високото образование во третиот милениум“ пред членовите на Советот за високо образование на Република Турција и ректорите од сите државни и приватни универзитети на Република Турција. Иванов во своето предавање се осврна на историските промени во процесот на образованието, притоа правејќи паралела меѓу милет-системот и македонскиот модел на интеграција без асимилација, како и за важноста на почитувањето наместо толерирањето на различностите. „Еден куриозитет со кој се гордееме – првата телевизиска програма на турски јазик се емитувала на македонската телевизија во Скопје 1967 година. Турската држава својата телевизија ја формира 1969 година. Две години во етерот оделе слика и збор на турски јазик од Македонија. Првиот професионален театар на турски јазик надвор од Турција е во Македонија, кој набргу ќе слави 70 години постоење. Тоа укажува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 164 | | | веќе видена

Севернокорејската делегација предводена од лидерот Ким Џонг ун, која во средата стигна во Владивосток, ќе биде послужена руска кујна и тоа на нивно барање, ...
сите 160 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов положи венец во мавзолејот на Кемал Ататурк во Анкара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: