Почина Адам Вест, првиот Бетмен


Американскиот глумец Адам Вест, најпознат по главната улога во првата екранизирана верзија на приказната за Бетмен, снемена во 1966 година од минатиот век, почина на 88-годишна возраст. Вест почина во Лос Анџелес по кратка борба со леукемија, соопшти семејството. Тој е роден во 1928 година во државата Вашингтон, а кариерата ја започнал на Хаваи во 50-те години од минатиот век. Вест глумел во речиси 200 филмови и серии, а се занимавал и со позајмување на гласот за јунаците во цртаните филмови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Холивудската икона Адам Вест починал во саботата на возраст од 88 години, а набрзо потоа во јавноста се појавиле детали од неговиот приватен живот. Актерот кој светската слава ја стекнал со улогата на Бетмен во истоимената серија која се емитувала од 1966. до 1968. година, наводно водел бурен живот кој бил исполнет со алкохол и див секс, пишува Daily Mail. „Тоа беа дивите шеесетти години во кои владееше слободна љубов, а жените ни се фрлаа од сите страни“, изјавил Вест во едно од претходните интервјуа чии детали се појавиле во јавноста само неколку часа по неговата смрт. Споменал дека тој и Берт Вард, актерот кој го олицетворил Робин, привлекувале големо внимание на жените – а се чини дека тоа знаеле добро да го искористат. Ѕвездите редовно имале „секс на брзина“ помеѓу снимањето на сцените. „Поради физичките ограничувања на костимите кои ги носевме, не можевме да имаме поинаков секс од оној на брзина“, рекол Вест. Наводно на сетот се случувало да спие и со осум жени во еден ден. Сепак, се чини дека неговиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот актер Адам Вест, првиот кој во телевизиската серија го толкуваше ликот на суперхеројот Бетмен во 1960-те години, починал во петокот на 88-годишна возраст од леукемија, објави во саботата неговото семејство на Facebook. И покрај тоа што стотици пати се појавуваше на телевизијата и што кариерата му траеше повеќе од 60 години, Адам Вест, роден на 19 јуни 1928 година, во Вала Вали, во сојузната држава Вашонгтон, публиката најмногу ќе го памети по двете години кога го играше човекот лилјак, од 1966 до 1968 година, снимајќи 120 епизоди од серијата. Ликот на Бетмен го толкуваше и во долгометражниот филм снимен 1966 година. Неговиот последен проект е анимираниот филм на истата тема „Batman vs Two-Face“ во кој го позајми својот глас, а кој треба да се појави следните месеци. Роден под вистинското име Вилијам Вест Андерсон, актерот секогаш гледаше благонаклоно на оваа улога и редовно учествуваше на конвенциите на фановите на Бетмен, каде беше омилен гостин. Осумте филмски продолженија за Бетмен снимени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот глумец Адам Вест, кој е најпознат по главната улога во првите екранизирани верзии на приказната за Бетмен, емитувани во текот на 60-те години од минатиот век, почина на 89-годишна возраст.Вест почина во Лос Анџелес по кратка борба со леукемија, соопшти семејството.Тој е роден во 1928 година во државата Вашингтон, а кариерата ја започнал на Хаваи во 50-те години од минатиот век. Вест глумел во речиси 200 филмови и серии, а се занимавал и со позајмување на гласот за јунаците во цртаните филмови.
| | веќе видена | слични

Актерот Адам Вест, кој го играше Бетмен во најпопуларната екранизирана верзија на суперхеројот, почина на 89 години. Вест починал во Лос Анџелес по кратко боледување од леукемија, соопшти портпаролот на семејството. Адам Вест е роден во 1928 година во Вашингтон, а карерата ја почнал на Хаваи во 50-тите години на 20. век. Играше во скоро 200 филмови и серии, а исто така го позајмуваше гласот за анимирани филмови. Ќе остане најзапаметен по улогата на Бетмен за популарната ТВ-серија со која израснаа генерации деца. Актуелниот филмски бетмен, Бен Афлек, се прости од Адам со емотивна порака на Twitter. Adam West exemplified heroism. Kind, funny and an all around great guy. Thank you for showing us all how it's done. @therealadamwest — Ben Affleck (@BenAffleck) June 10, 2017
| | веќе видена | слични
2 копии

Адам Вест, актерот најпознат по неговата улога на Бетмен во телевизиската серија од 60 тите години, почина на 88 годишна возраст, како последица на леукемија.Тој за постарата генерација гледачи ќе остане познат по улогата на суперхеројот во телевизиската серија што ја емитуваше Еј Би Си, во тригодишен период од 1966 до 1968 година.Вест во една прилика изјави дека прифатил да го игра ликот на Бетмен за забава, но како што рече, за да го постигне тоа, морал да не размислува така, туку да го навлече костумот и да се надева дека никој нема да го препознае.
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Адам Вест, првиот Бетмен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: