Шеикот Хамад нареди да се ископа неговото име во пустински песок за да се види од свемирот

Неверојатно големи букви со кои е испишано името “Хамад” се појавија на островот Ал Футаиси. Буквите се големи повеќе од три километри во ширина и километар по должина така да се гледат и на сателитски снимки. Овие букви нареди да се направат богатиот шеик Хамад бин Ал Нахјан Хамдан, член на кралското семејство од Абу Даби. Интересно е тоа што буквите “А” и “Х” се полнат со вода од океанот во текот на плимата. Ексцентришниот шеик е познат по тоа што направи куќа во форма на планетата Земја. Тој исто така е сопственик и на луксузна колекција на стари автомобили кои се обоени во боите на виножитото и се ставени под стаклена пирамида за да можат да се гледаат.
| | веќе видена | слични

Шеикот Хамад бин Хамдан Ал Нахајан си купи свој приватен остров во Абу Даби. На песокот од островот шеикот остави автограм долг три километри. Знаеме дека сето ова ви делува неверојатно, но ако не верувате погледнете ги фотографиите и се ќе ви стане јасно.
| | веќе видена | слични

Шеикот Хамад Бин Хамдан Ал Најан, член на владеачкото семејство во емиратот Абу Даби, во Обединетите Арапски Емирати, побарал неговото име да се напише со огромни букви видливи од вселената. Така работниците по негов налог го напишале името „Хамад“ во песокот на островот Ал Футаиси. Буквите се протегаат на три километри, а секоја од нив е висока по еден километар. Буквите „Х“, „М“, и првото „А“ всушност се канали низ кои може да се плови. Според информациите кои ги претстави бритаснкиот таблоид „Сан“, шеикот е „тежок“ 22 милијарди долари, а од него е побогат само саудискиот крал. Поседува повеќе од 200 автомобили, вклучувајќи и седум мерцедеси 500 SELS во боите на виножитото.
| | веќе видена | слични

Член на владеачко семејство од Абу Даби, многу богатиот шеик Хамад Бин Ал Ахјан, на сопствениот остров платил на работници да го изгравираат неговото име со толку големи букви што ќе се чита од вселената. Иако има над стотици автомобили, неколку десетици куќи и острови, на шеикот Хамад од Абу Даби тоа не му било доволно, па платил на својот остров да биде изгравирано неговото име со толку големи букви за да биде видливо од вселената. Така на споменатиот остров името ХАМАД е испишано на должина од три километри, а секоја буква е висока еден километар. Почнало и цементирањето на името, што значи во иднина ќе биде се повеќе видливо. Истотака, името на шеикот би можело да се најде на списокот за знаменитости видливи од вселената.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шеикот Хамад нареди да се ископа неговото име во пустински песок за да се види од свемирот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: