Заложничка драма на Филипините

Екстремистички припадници на Исламската држава држеле неколку ученици како заложници во јужниот дел на Филипините. Според локалната полиција, најмалку 300 вооружени лица влегле во училиште во областа Пигкавајан, во покраината Северен Котабато и држжеле ученици како заложници. Целата заложничка драма завршила по преговорите на војската со припадник на Исламската држава. Властите ја прогласиле областа за безбедна. Според некои медиуми, информацијата дека биле држени ученици не е точна, туку се работело за наставници и дел од вработениот персонал. Фото Макфакс
| | веќе видена | слични

После болниот развод од некогашната НБА ѕвезда, Ламар Одом, за кого се согласила да се омажи после само еден месец врска и кој го прокоцкал нивниот брак поради зависност од алкохол, дроги и убава жена, старлетата Клои Кардашиан повторно е среќно вљубена. Се чини дека најмладата сестра Кардашиан конешно го нашла своето „мирно пристаниште“. После болниот развод од некогашната НБА ѕвезда, Ламар Одом, за кого се согласила да се омажи после само еден месец врска и кој го прокоцкал нивниот брак поради зависност од алкохол, дроги и убава жена, старлетата Клои Кардашиан повторно е среќно вљубена. Така најмладата припадничка на кланот Кардашиан, последните неколку месеци не се одвојува од својот седум години помлад дечко, исто така кошаркар, Тристан Томсон, а дека нивната љубов цвета докажале неодамна, кога „биле фатени“ на вечера во луксузниот ресторан „Ноби“ во Малибу. Клои својата нова,вита, линија во таа пригода ја покажала во бело фустанче, и не ја тргнувала насмевката од лицето, додека Тристан се одлучил за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заложничката криза која се одвиваше во основно училиште на југот на Филипини во средата е завршена, објави портпаролот на филипинската армија, наведувајќи дека исламските екстремисти кои држеле заложници се повлекле и оти нема жртви. „Кризата е решена. Тие се повлекоа, не се повеќе таму. Подрачјето околу училиштетот повторно е безбедно“, изјавил бригадниот генерал Реституто Падиља за медиумите. Сепак, Падиља додал дека војската и натаму ја испитува можноста грабнувачите уште држат пет цивили, но додал дека ниедно од децата не е земено во заложништво, како што претходно беше соопштено. Малку претходно портпаролот на милитантната група изјавил дека неговите соборци одвеле група цивили на „безбедно место“ откако избувнал судир со филипинската војска, но дека немаат намера да ги задржат. Филипинската полиција во средата утрото објави дека околу триста вооружени лица, меѓу кои и припадници на Исламските борци за слобода на Бангамор (BIFF), упаднале во училиште во Пигкавајан во покраината Северно Котабато, на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Џихадистите кои денеска зазедоа училиште во јужниот дел на Филипини и задржаа заложници, се повлекоа по престрелка со војниците, соопшти филипинската армија. - Ситуацијата е смирена, тие се повлекоа, ги нема повеќе таму. Реонот на училиштето е повторно безбеден, изјави портпаролот на филипинската армија, бригадниот генерал Реституто Падиља. Тој демантира дека џихадистите земале ученици како заложници, додавајќи дека се уште се истражува дали петмина цивили се уште се во рацете на џихидастите. Генерал Падиља посочи дека нема настрадани лица при нападот. Џихадисти поврзани со терористичката група Исламска држава (ИД) упаднаа во училиште во градот Пигчавајан во јужниот дел на Филипините. По интервенција на филипинските безбедносни сили дојде до престрелка со терористите. Екстремистите од исламистичката група Мауте, која е поврзана со ИД, и претходно вршеа напади врз јавни објекти во областа.
| | веќе видена | слични
5 копии

Исламски екстремисти, припадници на Исламската држава (ИД), утрово влегле во училиште во јужниот дел на Филипините и држат неколку ученици како заложници, соопшти полицијата. Полицијата во соопштението наведува дека околу 300 вооружени лица, меѓу кои и припадници на Исламските борци за слобода на Бангсамор (БИФФ) влегле во училиштето во Пигкавајан во покраината Северен Котабато, на островот Минданау и дека држат ученици како заложници. На овој остров, во вторникот, филипинската војска започна нова акција против припадниците на БИФФ. Борбите на островот започнаа на 23.мај. н.ц. http://makfax.com.mk
| | веќе видена | слични

По интервенција на филипинските безбедносни сили дојде до престрелка со терористите, изјави полицискиот началник на Пигчавајан. Екстремистите од исламистичката група Мауте, која е поврзана со ИД, и претходно вршеа напади врз јавни објекти во областа.
| | веќе видена | слични

Џихадисти поврзани со терористичката група Исламска држава (ИД) упаднаа во училиште во градот Пигчавајан во јужниот дел на Филипините, при што како заложници задржаа дел од учениците.По интервенција на филипинските безбедносни сили дојде до престрелка со терористите, изјави полицискиот началник на Пигчавајан.Екстремистите од исламистичката група Мауте, која е поврзана со ИД, и претходно вршеа напади врз јавни објекти во областа.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд дека на ...
сите 192 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 213 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена

Брендон Бучард пораснал во сиромашно семејство во Монтана, а денес е најпродаван автор на Нујорк Тајмс. Погледнете ја инспиративната приказна како од мачни и ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заложничка драма на Филипините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: