Се снимаат последните кадри од филмот `Дедо и внук` на Пиперкоски


Се снимаат последните кадри од првиот долгометражен филм на охриѓанецот Илија Пиперкоски, режисер и сценарист "Дедо и внук". Пиперкоски е задоволен од текот на снимањето и соработката со членовите на екипата која работи на реализирање на неговото дебитантско дело. Пемиерата се очекува да биде во февруари 2018 година во Охрид. "Ме радува тоа што имаме многу добар материјал, интересен концепт и замисла околу тоа како сакаме да го прикажеме Охрид како град. Истовремено сум и тажен, затоа што доаѓаме до крајот на снимањето. Следи постпродукција на филмот и се надевам дека ќе имаме успешен македонски филм", вели режисерот Пиперкоски. Главните улоги во филмот ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски и други актери. Во снимањето на сцените учествуваше и 12-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски, ученик во основното училите "Христо Узунов" кој вели дека е прекрасно искуство да се снима филм со познати актери. Филмот има буџет од околу 400.000 евра, од кои дел одбезбеди Агенцијата за ...
| | веќе видена | слични

Најплатената холивудска глумица, Џенифер Лоренс, оваа есен ќе се појави во новиот филм „Mother” (Мајка) кој на прв поглед има вознемирувачка најава со оглед на тоа дека на плакатот за филмот е прикажана илустрација на крвавата Џенифер која во рацете го држи искорнетото срце. Филмот го режирал Дарен Аронофски кој е заслужен и за филмовите „Black Swan“ и „Requiem for a Dream”. Илустрацијата која ги вознемирил фановите на познатата глумица ја работел реномираниот тајвнско – американски уметник Џејмс Џин. HAPPY mother! DAY #firstlook #mothermovie by the great @JamesJeanArt #jenniferlawrence #javierbardem @ParamountPics pic.twitter.com/3IZZITpuY4 — darren aronofsky (@DarrenAronofsky) May 14, 2017 Покрај Џенифер Лоренс, која ја има главната улога, во филмот ќе се најде и шпанскиот глумец Хавиер Брдем, потоа Кирстен Виг, Ед Харис и Мишел Фајфер. Дејствието на филмот сеуште не е во потполност објавено. Единствено е познато дека филмот ќе донесе приказна за брачен пар во чија куќа доѓаат непоканети гости кои ќе го ...
| | веќе видена | слични

Привршува снимањето на долгометражниот игран филм „Дедо и внук“ на охриѓанецот Илија Пиперкоски. Овој „целосно охридски филм“, како што го нарече режисерот, започна да се снима на 21-ви април, во истата куќа во стариот дел на Охрид, каде во далечната 1961 година се снимаше првата македонска комедија „Мирно лето“. – Со оглед на тоа што во филмот се користи охридското наречје, со актерите воопшто немав проблем. Сакав да го направам сето ова што поверодостојно. Во самиот филм имаме охридски фамилии. Иако главниот лик е од Скопје, неговото потекло е од Охрид – рече Пиперкоски. Филмот е со буџет од околу 400 илјади евра и е копродукција помеѓу Република Македонија и Романија. Агенцијата за филм на Република Македонија за него одвои 16 милиони денари, со поддршка на „Илијан филм“ од Романија. – Многу се радувам што по „Мирно лето“, ова е прво филмско остварување, целосно реализарано во Охрид, од охридски режисер, потенцира директорката на Агенцијата за филм на Република Македонија, Мими Ѓоргоска – Илиевска. – За ...
| | веќе видена | слични

MIND продукцијата од Индија соопшти дека го завршила снимањето на првиот Боливудски филм „Vijay 61“ во режија на индискиот режисер Арун Кумар – Атле. Сцените од новиот акционен трилер се снимаа во Македонскиот народен театар, последните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје. Влегувањето на Боливуд е резултат на долгогодишната работа на македонскиот продуцент Дејан Илиев, кој заедно со локацискиот менаџер од Индија, Натарајан Рамџи ја основаа продуцентската куќа „MIND“ и го обезбедија снимањето на овој огромен проект во нашата земја. Снимањето на филмот почна на 1 февруари. Зад филмот стои големата индиска продуцентска и дистрибутерска куќа „Шри Тенандал Филмс“, која постои од 1976 година и работи во сите регионални филмски индустрии во Индија. Филмот се снимаше во Индија и во Македонија, а продолжува во Полска, во Краков и во Гдањск. Завршувањето на филмот продуцентите го најавуваат за крајот на годината. Филмската екипа од Македонија ја сочинуваа 50-тина луѓе и беше вклучена во речиси сите ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Никола Бакрачески, викендов, присуствуваше на снимањето на филмот „Дедо и внук“, во режија на охриѓанецот Илија Пиперкоски. - Сакам да го изразам своето чувство на задоволство од несекојдневната прилика што ја имав, да присуствувам на некои од крајните сцени од снимањето на филмот „Дедо и внук“, во сценарио и режија на нашиот Илија Пиперкоски и продуцентот господинот Антов. Филмот создава одлична можност за промоција и афирмација на Охрид, насекаде каде што овој филм ќе биде прикажуван и гледан. Чинам дека ова е втор филм кој што е целосно снимен во Охрид, после снимањето на филмот „Мирно лето“ во далечната 1961 година и со тоа градот Охрид и граѓаните добиваат една трајна вредност со која што ќе се овековечат многу сцени, времиња и епохи што се прикажуваат во филмот, изјави градоначалникот Бакрачески. Филмот „Дедо и внук“ целосно се снима во Охрид, поточно на повеќе локации во Стариот дел на градот. - Уште пред да се запишам на студии животна желба ми беше да снимам филм дома. Години работа, ...
| | веќе видена | слични

Завршува снимањето на првиот охридски игран филм „Дедо и внук“. За прв пат во поновата македонска историја, еден филм, во целост се сниmи во стариот дел на Охрид, во кој најмногу е застапена старата градска архитектура, а креиеран од авторот Илија Пиперкоски, кој живее и твори во родниот град. Според добрите познавачи Охрид има идеални услови за развој на филмската индустрија. Пиперкоски верува дека после „Дедо и внук“, многу негови колеги ќе снимаат филмови на брегот на Охридското езеро. - „Се радувам тоа што градот Охрид ќе биде поставен на светската мапа и дека ќе биде идеална лпкација за снимање на други играни филмови, без разлика на кои колеги од странство сакаат да дојдат имаме инфраструктура имаме логистика, не само за драми туку за било кој жанр, на филмови“, вели Илија Пиперкоски режисер. Првиот целосно охридски филм, сниман во стариот дел на градот ќе го афирмира Охрид ширум светот. Најголемиот дел од сцените се снимани на култното Сараиште и најсликаната црква Канео. -, 03 20 „Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид со првиот македонски филм Дедо и внук на Илија Пиперкоски ќе биде поставен на мапа во светот и ке биде идеална локација за снимање на било кој жарн на филмови. Играниот Филм со современа тематика за прв пат по култниот “Мирно лето“ во целост се снима во главниот туристички центар и тоа на Сараиште Канео и улиците на стариот дел од градот. Станува збор за емотивна приказна однос меѓу дедото и внукот и што се она постарите сакаат да ги научат поколенијата. Пиперкоски вели дека се исполнила неговата желба да снима во својот роден крај. 10-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски, вели дека е прекрасно искуство да се снима филм со познати актери. Овој филм претствува еден вид промоција на Охрид бидејќи ќе биде прикажан на фимски фестивали во повеќе држави. Инаку снимањето на филмот започна во месец април , а во октомври првично ќе конкурира на Берлинскиот фестивал. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for По култниот „Мирно лето“, филмот „Дедо и внук“ целосно се снима во Охрид Категорија: ...
| | веќе видена | слични

За прв пат во историјата на македонската кинематографија имаме охридски автор и како сценарист и режисер, кој 4 години работел на проектот Охридскиот режисер и сценарист Илија Пиперкоски го отсонува својот сон-кај црквата Свети Јован Канео, се снимаат последните кадри од играниот филм „Дедо и внук“. Емотивната приказна која е дебитанско дело на нашиот сограѓанин, ќе биде прикажана на престижниот филмски фестивал во Берлин, но и на други меѓународни фестивали. - И ако можам да Ви опишам во една реченица како го поминав овој цел период, можам да кажам дека best days of my life и со возбуда и со адреналин и со дружење на екипа.Се радувам што градот Oхрид ќе си биде поставен на мапа во светот, дека ќе биде идеална локација за снимање на други играни филмови, вели Илија Пиперкоски-режисери сценарист. За прв пат во историјата на македонската кинематографија имаме охридски автор и како сценарист и режисер, кој 4 години работел на проектот, упорен во настојувањата да собере одлична актерска екипа со која во Охрид ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески денес беше во посета на црквата Свети Јован Канео каде е сместена филмската екипа, која работи на реализација на играниот филм „Дедо и внук“, по сценарио и режија на охриѓанецот Илија Пиперкоски. „Сакам да го изразам своето чувство на задоволство од несекојдневната прилика што ја имав денес, да присуствувам на некои од крајните сцени од снимањето на филмот „Дедо и внук“, во сценарио и режија на нашиот Илија Пиперкоски и продуцентот господинот Антов. Филмот создава одлична можност за промоција и афирмација на Охрид, насекаде каде што овој филм ќе биде прикажуван и гледан. Чинам дека ова е втор филм кој што е целосно снимен во Охрид, после снимањето на филмот „Мирно лето“ во далечната 1961 година и со тоа градот Охрид и граѓаните добиваат една трајна вредност со која што ќе се овековечат многу сцени, времиња и епохи што се прикажуваат во филмот“, изјави градоначалникот Бакрачески. „Дедо и внук“ е филм што обработува една современа тематика за поврзаноста и блискоста ...
| | веќе видена | слични

Отворена во 2015 година, Филмската Академија „ФИОФА“ од Охрид се стреми да создаде нова иновативна генерација на филмски творци. Филмот како визуелен медиум, сметаат од Академијата претставува најзначајна уметничка форма на 21 век, а воедно и синтеза на уметничките дисциплини, творечки чин во подвижни слики кој трае низ времето. Дел од тимот на филмската академија во Охрид Покрената е во соработка со прочуената Академија на применети уметности „ФАМУ“ од Чешка, каде покрај редовните професори, предаваат и визитинг професори од Прага, едни од најдобрите на ова поле, со програма на англиски јазик. Охридската Академија привлекла интернационална група на студенти од САД, Турција, Индија, Ирска, Косово и др. и само третина од Македонија. Сместени во зграда во строгиот центар која ја делат со студентите по информатика, тие се еден мал град за себе, впрочем мини филмски град (независна филмска република). Студентите на „ФИОФА“ од Охрид сочинуваат една мала, компактна, интернационална група на ентузијасти, која и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 351 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 300 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се снимаат последните кадри од филмот `Дедо и внук` на Пиперкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: