Тема на денот: Македонија има нова влада

Скопје - Собранието на Република Македонија десетина минути пред полноќ ја изгласа новата Влада на Никола Груевски. 70 пратеници гласаа за владата, 47 беа против, немаше воздржани. Груевски е шести премиер од независноста на Македонија и доби трет, последовен мандат да формира Влада, по победите на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2006, 2008 и 2011. Претседателот и членовите на Владата дадоа свечена изјава за одговорно и совесно извршување на функцијата. Владата има четворица заменици-претседатели – покрај двајца кои беа и во претходниот Кабинет – Зоран Ставрески, кој воедно е и министер за финансии, и Владимир Пешевски, задолжен за економски прашања, нови вицепремиери се Теута Арифи за евроинтеграции и Муса Џафери за спроведување на Рамковниот договор. Петнаесетте министерства што ќе ги водат кадри на предлог на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и на коалициската ДУИ. Во шест ресори остануваат исти министри – Гордана Јанкулоска за внатрешни работи, Зоран Ставрески за финансии, Елизабета Канческа-Милевска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик министер за внатрешни работи е Џељаљ Бајрами, за правда Биљана Бришкоска-Бошковски, за економија Катерина Костеска, за здравство Јовица Андоновски, за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, за образование и наука Сафет Незири, за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими, за локална самоуправа Сашо Лазаровски, за транспорт и врски Тахир Хани, а за животна средина и просторно планирање Стево Темелковски. На функциите заменици министри во одбрана, надворешни работи, култура, финансии и информатичко општество остануваат Емил Димитриев, Зоран Петров, Драган Недељковиќ, Недим Ремизи и Марта Арсовска Томовска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот министер за труд и социјална политика, Џељал Бајрами денеска ја презеде функцијата заменик министер за внатрешни работи од Џеват Бучи. Новоименуваниот заменик министер Бајрами, заблагодарувајќи му се на својот претходник, истакна дека новата функција претставува одговорна задача кон која ќе пристапи максимално посветено, согласно законите и целите на македонската Влада.
| | веќе видена | слични
4 копии

Собранието на Република Македонија синоќа во рамки на седмата седница, со 66 гласа „за“, 36 против и ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. Заменик министер за внатрешни работи е Џељаљ Бајрами, за правда Биљана Бришкоска-Бошковски, за економија Катерина Костеска, за здравство Јовица Андоновски, за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, за образование и наука Сафет Незири, за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими, за локална самоуправа Сашо Лазаровски, за транспорт и врски Тахир Хани, а за животна средина и просторно планирање Стево Темелковски. На функциите заменици министри во одбрана, надворешни работи, култура, финансии и информатичко општество остануваат Емил Димитриев, Зоран Петров, Драган Недељковиќ, Недим Ремизи и Марта Арсовска Томовска. Собранието на вчерашната седница верификуваше мандати на пратеници.
| | веќе видена | слични

лДодека на 23-те министерски позиции постави само осум нови луѓе, од кои петмина познати политичари и функционери на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, а само тројца сосема нови, Груевски во вториот ешалон направи промена речиси од корен лСамо четворица ја задржаа истата функција, а меѓу замениците има поранешни пратеници, министри, директори и државни секретари Вториот владин ешалон од заменик-министри и државни секретари во министерствата ќе биде местото каде што премиерот Никола Груевски ќе изненадува со нова кадровска политика што ќе ја спроведува новата владина програма. Тоа го покажува и листата на заменик-министрите што вчера ја избираа пратениците за да го докомплетираат владиниот тим. Додека на 23-те министерски позиции постави само осум нови луѓе, од кои петмина познати политичари и функционери на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, а само тројца сосема нови, Груевски во вториот владин ешалон направи речиси комплетна промена. Само четворица заменик-министри ја задржаа својата позиција, другите првпат добиваат ваква фотелја. ...
| | веќе видена | слични

"Досегашниот заменик-министер на МВР, Џевад Бучи, денес му ја предаде својата функција на новоименуваниот заменик Џељаљ Бајрами. Двајцата претставници на ДУИ на примопредавањето си посакаа успешност во понатамошната работа. За новоименуваниот заменик-министер, оваа функција претставува чест и истата вети дека чесно ќе ја обавува. Бучи и Бајрами истакнаа дека ги почитуваат одлуките на нивниот лидер Али Ахмети и дека назначувањето на нив двајца на оваа функција во овој и минатиот мандат, покажува дека тие ужуваат доверба во партијата. "
| | веќе видена | слични

Новоизбраните министри вчера влегоа во кабинетите. Откако завчеравечер пред полноќ беа избрани, старите министри веднаш им ја предадоа должноста и ги напуштија канцелариите. Никола Тодоров за десетина минути му ја предаде должноста на новиот министер за образование, Панче Кралев, кој досега му беше советник на вицепремиерот Владимир Пешевски. Кралев рече дека разговарал со Тодоров за она што претстои во ресорот и најави продолжување на проектите. Тодоров, пак, смета дека успеал да одговори на предизвиците. Оттаму тој замина во Министерството за здравство, каде што се сретна со досегашниот министер Бујар Османи. По преземањето на должноста, Тодоров му се заблагодари на Османи за неговата волја да го упати целосно во проектите во Министерството за здравство, кое, според него, е едно од најбитните во државата. Османи истакна дека е чест да се биде член на Влада, но, како што рече, уште поголема е одговорноста да се биде на чело на институција како што е Министерството за здравство, каде што од одлуките зависи ...
| | веќе видена | слични

- Министерство за одбрана - Емил Димитриев - Министерство за внатрешни работи - Џељаљ Бајрами - Министерството за правда - Биљана Бришкоска-Бошковски - Министерство за надворешни работи - Зоран Петров - Министерство за финансии - Недим Ремизи - Министерство за економија - Катерина Костеска - Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство - Зоран Коњановски - Министерство за здравство - Јовица Андоновски - Министерството за образование - Сафет Незири - Министерството за труд и социјална политика- Ибрахим Ибрахими - Министерството за локална самоуправа - Сашо Лазаровски - Министерство за култура - Драган Недељковиќ - Министерството за информатичко општество - Марта Арсовска-Томовска - Министерството за транспорт и врски - Тахир Хани - Министерството за животна средина - Стево Темелковски
| | веќе видена | слични

Со 70 гласа "за" 47 "против" и ниту еден воздржан Собранието во четвртокот пред полноќ ја избра новата Влада. Парламентот му довери нов четиригодишен мандат на премиерот Никола Груевски и министрите кои ќе бидат дел од неговиот кабинет. Кадри на ВМРО-ДПМНЕ и социјалистичката партија ќе раководат со десет ресори, а на ДУИ со пет. Дел од министрите и вицепремиерите беа и во претходниот владин состав и останаа или ротираа на позициите. Во владата ќе има и нови имиња. Бил Павлески беше уфрлен во последен момент како министер за странски инвестиции. Зголемување на економскиот раст и вработеноста, интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот, одржување добри меѓуетнички односи и спроведување на Рамковниот договор и инвестирање во образованието, науката и информатичката технологија ќе бидат петте приоритети во работењето на новата Влада. Во неа според Груевски има професионалци со висок личен интегритет, етика и исклучителни човечки вредности и луѓе кои се подготвени ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски ги претстави во парламентот приoритетите на новата влада. [Toмислав Георгиев/SETimes] Парламентот доцна во четвртокот (28-ми јули) ја изгласа новата влада, коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и албанската Демократска унија за интеграција (ДУИ). Владата ја сочинуваат претежно истите министри од пред вонредните избори на 5-ти јуни, од кои некои сега се ротирани на други министерски позиции. „Водачите на двете владејачки партии, Никола Груевски и Али Ахмети, се очигледно задоволни од работата на министрите и се уверени дека можат да им веруваат“, рече за SETimes политичкиот аналитичар Владимир Божиновски. „Груевски е свесен дека се потребни министри кои се добри менаџери и чија професија не мора да биде од истата област како и министерствата со кои раководат“, додаде Божиновски. Коалициските партнери се согласија лесно, барем пред јавноста, за новиот министерски состав. Позицијата на ДУИ, и покрај етничкото стравување што го промовираше опозицијата во медиумите, е приближно истата од пред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 183 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ...
сите 186 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 34 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тема на денот: Македонија има нова влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: