Норвешка трага по помошникот на напаѓачот

Норвешка ги затвори границите по масакрот во Осло - полицијата не ги потврдува наводите на медиумите дека е уапсено уште едно лице, помагач на напаѓачот. Напаѓачот Брејвик е обвинет за терористичка активност, за која максималната казна во Норвешка изнесува 21 година затвор. Иако се знае дека е поврзан со десничарските екстремисти, полицијата се уште не ги поврзува нападите со некоја меѓународна терористичка организација. Норвешка имала проблеми со неонацистички групи во минатото, но општото мислење е дека тие се главно елиминирани и не претставуваат значителна закана. Премиерот Јенс Столтенберг остро го осуди нападот и го опиша како „рај за младите од неговото детство кој се претворил во пекол“. „Норвешка е обединета во овие кризни времиња. Имам порака до тие што не нападнаа и стојат зад ова. Ова е порака до цела Норвешка: Нема да не уништите. Нема да ни ги уништите демократијата и напорите за создавање подобар свет. - Ние сме мала, но горда нација. Нема бомба ниту истрел што ќе не замолчат. Никој нема да ...
| | веќе видена | слични

Андерс Беринг Бреивик (32), терористот кој во петокот со бомбашки напад во Осло и потоа со невидена бесчувствителнот во масакр на островот Утоја уби најмалку 93 луѓе во Норвешка, денес во Осло ќе биде изведен пред суд. Светот кој е единствен во осудата и тагата по овој злосторнички акт, доволно се запозна со неговиот “Манифест“ на 1.500 страници. Веќе е познато дека тој себе си се нарекува “крстоносец против исламскиот бран“ и “христијанин – фундаменталист“ кој со овој безумен чин сакал “да ја спаси Европа“ од имиграцијата, мулти-културализмот и заканата од Исламот. Фактот што самиот мирно и’ се предаде на полицијата само говори за неговиот пеколен план да обезбеди јавност за неговите радикални идеи. Според сите досегашни полициски искуства во светот, во други случаи на масовни убиства, напаѓачите најчесто извршуваат самоубиства или ја провоцираат полицијата да ги застрела. *кликнете на фотографијата за поголема резолуција Норвешката полиција утврди дека Бреивик делувал сам и дека убиецот користел “дум ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осомничениот за бомбашкиот напад во норвешката престолнина и масакрот на островчето Утеија, во полицискиот распит изјавил оти планирал атентат врз Гру Харлем Брунтлан, пренесува во понеделникот Aftenposten. Премиерката Гру Харлем Брунтлан ја предводеше владата на Норвешка во периодот 1981-1996 година, кога народот ја нарече „мајка на нацијата", одржа говор на островот Утеија кусо време пред Андрес Брејвик да почне со крвавиот масакр во кој уби 86 луѓе. Брунтлан го напуштила островот пред таму да пристигне Брејвик. „Андрес Брејвик планирал да пристигне на островот Утеија во петокот за време на посетата на Гру Харлем Брунтлан, но за време на испрашувањето тој рече дека бил принуден да се задржи“, пишува норвешкиот весник повикувајќи се на неименувани извори. Двоен напад кој е карактеризиран од властите како терористички акт ја потресе Норвешка во петокот навечер. Прво одекна експлозијата во комплексот згради во центарот на Осло, во кој се сместени Кабинетот на Премиерот и три Министерства, во којашто седум ...
| | веќе видена | слични

Норвежанецот Андерс Беринг Брејвик, обвинет за извршување на двата напада во Осло во петокот, денеска ќе се појави пред судот во норвешкиот главен град за да се произнесе по обвинението. Андерс Беринг Бреивик сака да им каже на Норвешка и на светот зошто убил најмалку 93 луѓе во бомбашкиот напад и во масакрот на островот Утоја, при неговото денешно појавување пред судот, соопшти неговиот адвокат. Нарекувајќи се себеси „крстоносец против исламскиот бран“ во манифестот на 1.500 страници објавен на интернет на денот на нападите, 32-годишниот масовен убиец сака да добие можност да ги објасни своите дела кои ги нарекува „ужасни, но неопходни“. Адвокатот Геир Липештад вели дека неговиот клиент ги признал петочните убиства, но отфрла било каква кривична одговорност. „Тој бил политички активен, но откако сфатил дека со политички средства не може ништо да постигне, се одлучил за насилство“, вели адвокатот. Револт против мултикултурализмот Најстрашниот масакр во мирнодопската историја на Норвешка, по се изгледа бил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Андрес Бехринг Брејвик, извршител на двата напади во Норвешка во кои според последните податоци загинаа најмалку 93 лица и 100-ина се ранети, во својот манифест ги споменувал Србија и Косово, пренесува CNN. Авторот на манифестот, кој има 1.500 страници, наведува дека е изнервиран од вмешувањето на неговата влада во бомбардирањето на НАТО врз Србија во текот на „Косовската кампања“, пренесува Блиц. „Нашите српски браќа беа погрешно напаѓани, бидејќи сакаа да го протераат Исламот така што ги враќаа албанските муслимани назад во Албанија“, пишува Брејвик. Манифестот на Брејвик е делумно политички памфлет, а делумно исповеднички, и ги содржи плановите за акција за терористички напади, кои беа изведени врз кампот на младите поддржувачи на норвешката лабуристичка владејачка партија и на претходната експлозија пред зградата на владата. „Ако сте загрижени за иднината на западна Европа овде сигурно ќе најдете многу интересни и исклучително значајни информации“, наведува Брејвик, кој признава дека му требало девет ...
| | веќе видена | слични

Пекол во Осло СУНДВОЛЕН – Норвешкиот десничарски фанатик,Андерс Беринг Брејвик, кој уби најмалку 92 лица, верува дека неговите постапки биле свирепи, но неопходни, вели неговиот адвокат, додека нацијата тагува по жртвите во најтешкиот напад од Втората светска војна. Полицијата истражува дали можен втор напаѓач учествувал во масакрот и бомбашкиот напад што се случија во петокот и ја трауматизира вообичаено мирната нордиска земја. Но, таа исто така мораше да ја брани брзината на нејзиниот одговор, со оглед на тоа дека напаѓачот беше во можност да пука непречено подолг период на остров надвор од Осло, кратко време откако во главниот град одекна силна експлозија. Во неговиот прв коментар преку адвокатот откако беше уапсен, 32-годишниот Андерс Беринг Брејвик изрази подготвеност да се изјасни на сослушувањето во врска со продолжување на притворот. „Тој рече дека верувал оти постапките се свирепи, но дека во неговата глава тие биле неопходни“, изјави адвокатот Геир Липестад за независната ТВ-2, додавајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција во неделата изврши специјална операција за откривање на можна вмешаност во терористички напад од петокот во Осло, при што беа уапсени шест лица, кои наскоро треба да бидат ослободени поради недостиг од докази, јавува Reuters повикувајќи се полициски извори. Исто така, агенцијата јавува дека во реонот од норвешката престолнина кој беше опфатен со полициската операција во неделата наутро, не биле пронашле никакви експлозивни материјали или други сомнителни предмети. Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 93 лица. Според весникот Dagenblad, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орволл во норвешката престолнина. „Уапсените беа однесени на сослушување и ослободени. Тие немаат никаква врска со терористичките напади“, изјавил цитираниот претставник на правната служба на норвешката полиција, именуван од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 92 лица, јавува весникот Dagbladet. Според весникот, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орвол во норвешката престолнина. Dagbladet објави дека информациите за спроведување на акцијата и приведените осомничени се потврдени од норвешката полицијата, но сепак одбиле да дадат детали за операцијата. Според изјавата на еден од локалните жители во населбата каде што се спроведувала акцијата, именуван како Роберт Рикенберг, во зградата каде што се одвивало апсењето живеат емигранти од Источна Европа, кои се занимавале со ремонти на машини.
| | веќе видена | слични

Мотивот на осомничениот за нападите во Осло во кои загинаа 92 лица Андерс Брејвик бил да му ја приближи револуцијата до норвешкото општество, изјави денеска неговиот адвокат. Како што соопшти, Брејвик признал оти ги извел двата напади кои ги нарекол грозни, но неопходни и ја отфрлил сета одговорност. За време на испитувањето Брејвик тврдел дека двата напади ги извел сам. Полицијата од вчера ги проверува исказите на очевидците дека во нападот на лабуристичкиот летен камп на островот Утоеја имало уште еден учесник. Брејвик е обвинет за тероризам и ќе биде изведен пред суд утре. Медиумите денеска пренесоа делови од така наречениот Манифест од илјада и 500 страници што Брејвик го поставил на интернет на денот на нападите. На страниците полни со екстремно-десничарски пораки авторот повикува на „Европска граѓанска војна“ за да се искорени „културниот марксизам“ и да се уништат муслиманите. Текстот меѓу другото, ги содржи плановите за терористичките напади во Осло и ги обвинува премиерот Јенс Столтенберг и ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот за нападите во Норвешка Осомничениот за извршување на нападитe во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 луѓе, призна дека ги извршил нападите.„Праведниот витез“ какао што се нарекува себе си осомничениот Андрес Бехринг Бреивик ги извршил напдите за да го спаси нервешкото општество. Осомничениот Андерс Бехринг Бреивик беше уапсен во петокот,по вториот напад на островот Утоја, при што загинаа 85 млади луѓе. Претходно седум луѓе загинаа во експлозија на бомба пред владините згради во Осло. Бреивик бил десничарски христијански фундаменталист и имал анти-муслимански ставови. Тој призна дека она што го извршил е грозно, но рече дека нападите биле неопходн. Адвокатот Геир Липестад изјави дека неговиот клиент рекол дека ги извршил нападите затоа што сакал да го спаси норвешкото општество и да го промени. Тој рече дека Бреивик напишал Манифест со своите погледи. „Тој призна дека она што го извршил е грозно, но рече дека нападите биле неопходни“,изјави адвокатот на Бреивик. Медиумите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвешка трага по помошникот на напаѓачот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: