Макрон го отпушти телохранителот кој удри младич на протести


Кабинетот на претседателот мораше да реагира по притисокот од јавноста Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да го отпушти лицето од обезбедувањето откако беше фатен на камера како удира демонстрант за време на Првомајските протести, објави Елисејската палата. Макрон беше на удар на критика откако весникот Ле Монд објави аматерска видео снимка како Александер Бенала во полициска униформа удира млад човек. Ле Монд напиша дека канцеларијата на Макрон го суспендирала Бенала на кус период, кој не е полицаец, но не ги информирала надлежните органи за инцидентот. Во видеото се гледа како Бенала брутално се нафрла врз младиот човек, кој го моли да запре да го тепа. Друго лице во цивилна облека го влече младиот човек по земја. Бенала се гледа дека е опкружен со полицајци, но никој не интервенира да го запре. Подоцна беше идентификуван како член од персоналот во Кабинетот на францускиот претседател Макрон. Претседателската палата во Париз објави дека Бенала бил суспендиран без плата од работа на две недели, ...
| | веќе видена | слични

За францускиот претседател одамна се шират приказни дека има хомосексуална определба, но тој тоа го негира. Околу претседателот на Франција Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит се плетат многу теории на заговор… Најновиот скандал кој ја потресува Франција е дека Макрон имал љубовна афера со Александар Бенал, син на емигрант од Мароко, кој до минатиот петок беше член на неговото лично обезбедување и наводно во исто време и љубовник. Мистериозниот, 26.годишен телохранител е отпуштен минатиот петок, откако во јавноста се појави снимка од него во полициска униформа за која не објаснил од каде му е, напаѓа човек и жена на среде улица во Париз. Снимката е од време на протестите на први мај, но очигледно многу се потрудиле таа да не појави во јавност, се’ до пред осум дена. Александар, како тинејџер бил политички активен и полека, но трпеливо стигнал до позицијата телохранител. Познат е по грубото однесување со новинарите кои поставувале прашања за бракот на Емануел и Брижит. „Дејли мејл“ пишува дека Макрон е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон очекува дека за 15 години Европа ќе биде формирана околу три круга на држави кои ќе бидат со различно ниво на интеграција. - Предвидувам еден широк круг, во кој ќе влегуваат и држави кои сега не се меѓу 27-те членки на Европската унија, кој ќе биде нешто меѓу ЕУ и Советот на Европа. Овој поширок круг на Европа ќе биде помалку интегриран од ЕУ, но ќе почитува многу од европските вредности, изјави Макрон на прашањето како ја замислува иднината на Европа, и навести дека во овој круг може да бидат и Турција и Русија. Вториот круг што го наведе Макрон би биле земјите кои се во ЕУ, но не се во Еврозоната. Тие ќе имаат пристап до европскиот заеднички пазар, но ќе го задржат и својот суверенитет. Третиот круг, изјави Макрон, ќе биде „срцето на реакторот“, цврсто интегрираното јадро на ЕУ со заедничка валута, интегриран пазар на труд и целосно почитување на „логиката на Еврозоната“, што значи поблиска политичка интеграција. Макрон ја претстави неговата визија за Европа, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Многу теории на заговор се плетат околу претседателот на Франција Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит. Најновиот скандал кој ја тресе Франција е дека Макрон има љубовна афера со Александар Бенал, син на емигрант од Мароко, кој до минатиот петок беше член на неговото лично обезбедување и наводно истовремено и љубовник. Мистериозниот, 26-годишен телохранител е отпуштен минатиот петок, откако во јавноста се појави снимка од него во полициска униформа за која не објасни од каде му е, напаѓа човек и жена на среде улица во Париз. Снимката е од време на протестите на први мај, но очигледно многу се потрудиле таа да не излезе во јавност. Но, пред осум дена снимката се појави. Александар, кој како тинејџер бил политички активен и полека, но трпеливо стигнал до позицијата телохранител. Познат е по грубото однесување со новинарите кои поставуваа прашања за бракот на Емануел и Брижит. „Дејли мејл“ пишува дека Макрон е вљубен во него. За францускиот претседател одамна се шират приказни дека има хомосексуална ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од сите потези и коментари во досегашниот претседателски мандат на Емануел Макрон, овој се чини е најбизарен, но и најмногу потсетува на изјавата на еден друг скандалозен претседател, Американецот Бил Клинтон, кој за аферата со Моника Левински во 90-тите рече: „Немав сексуални односи со таа жена“. Францускиот претседател, на големо изненадување, јавно рече: „Бенала никогаш не ми бил љубовник“. А никој не го праша директно. Изјавата на Макрон звучеше бизарно во најмала рака, бидејќи беше дадена на најнеочекувано место, на средба со пратениците. Сепак, изјавата доаѓа среде најновиот скандал околу претседателот, поврзан токму со 26-годишниот Александер Бенала, син на марокански имигранти кој до неодамна му беше телохранител и близок човек на Макрон, но беше отпуштен поради насилство врз демонстранти. „Александер Бенала никогаш не ги доби шифрите за нуклеарките!“, рече Макрон, обидувајќи се да биде духовит. „Бенала никогаш не ми бил љубовник“, додаде Макрон. Скандалот што ја потресе Франција почна со видеоснимка ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанските власти се против трговска војна со САД, нагласи шпанскиот премиер Педро Санчез на заедничка прес конференција во Мадрид со францускиот претседател Емануел Макрон. – Шпанската Влада не верува во потезите со кои се воведуваат свои критериуми и политики. Ние не сакаме трговска војна, изјави Санчез. Тој ја повика американската администрација да ги укине царините за европските стоки. Макрон и Санчез се согласиле дека миграцијата е глобален предизвик. За нив, миграциската политика треба да се заснова на почитување на правата на човекот и дека е важно да се соработува со транзитните држави и со државите од каде доаѓаат мигрантите.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека ја презема вината за својот насилен телохранител, но и ги нападнал медиумите поради начинот за кој известувале за овој скандал. "Ако барате одговорна личност, тоа сум исклучиво јас", им рекол Макрон на пратениците на својата партија во вторникот. Исто така ги демантирал гласините според кои неговиот поранешен телохранител, 26-годишниот Александре Бенала е негов љубовник и дека му ги дал кодовите за француското нуклеарно оружје. "Александре Бенала никогаш не ги имал нуклеарните кодови. Александре Бенала не е мој љубовник", рекол додека неговите партиски колеги се смееле. А потоа станал сериозен. "Тоа што се случило на први мај е ужасно, сериозно, и за мене тоа беше разочарувачко", рекол Макрон во получасовниот говор пред своите сопартијци, изјавувајќи дека е шокиран од однесувањето на својот поранешен бодигард, на кој му верувал. Телохранителот Александре Бенала, пренесува "BBC", е обвинет за насилство, илегално носење на полициска значка и уште три казнени ...
| | веќе видена | слични

Француските медиуми пишуваат дека претседателот Макрон бил во љубовна врска со неговиот поранешен телохранител, Александар Бенала. Самиот Бенала им ја понудил својата приказна на медиумите, откако минатата недела беше отпуштен од работа. Тој тврди дека биле толку блиски, што Макрон во една прилика му ги кажал и кодовите на нуклеарните бомби на Франција. Макрон ги отфрла обвинувањата. „Александар не е мој љубовник, ниту некогаш бил“ изјавил Макрон и додал дека кодовите се државна тајна, а ги знае само тој и уште еден човек во земјата. Француските медиуми пишуваат и дека освен што го чувал Макрон, Бенала често со него одел на скијање и возење велосипед. Текстот Екстелохранител на Макрон тврди дека бил во врска со францускиот претседател е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Француската полиција извршила претрес во канцелариите на Александар Бенала, еден од највисоките безбедносни советници на претседателот на Франција, Мануел Макрон, откако е објавена снимката на која Бенала во униформа на полицаец тепа демонстранти. Неименуван претставник на Елисејската палата потврди дека Бенала, кој е отпуштен минатата недела, бил присутен во текот на претресот, пренесува „АП“. Во текот на викендот, полицијата го претресла и станот на поранешниот советник на Макрон, додава агенцијата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Француската опозициска конзервативна партија Републиканци денеска побара гласање недоверба на Владата на Франција, поради скандалот во кој висок припадник на обезбездувањето на претседателот Емануел Макрон претепа двајца учесници на првомајските протести во Париз. Скандалот избувна откако беше објавено дека неформалниот шеф на личното обезбедување на Макрон, Александр Бенала претепува учесник на протестите. И покрај младоста и релативно ниската формална функција, 26-годишниот Бенала се наметнал со своето влијание кај претседателот и честопати командувал со униформираната полиција. Тој е обвинет дека на 1 мај земал слободен ден од работа, се облекол во полициска униформа и се приклучил на единица испратена да ги контролира левичарските протести на Денот на трудот, при што нападнал повеќе демонстранти. Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб и полицискиот префект на Париз Мишел Делпуеш ја префрлија вината за однесувањето на Бенала врз претседателскиот кабинет, велејќи дека навремено информирале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон го отпушти телохранителот кој удри младич на протести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: