Дедо Мраз и Даниел Кајмакоски со децата од СОС Детско село во Скопје Мериот Хотел

2 копии

Предновогодишниот период е времето од годината кога подаруваме љубов, кога споделуваме убави мигови, кога создаваме спомени, но и кога ја покажуваме својата хуманост на дело. Токму затоа, вчера, на 17 декември, во организација на Скопје Мериот Хотел во соработка со Катар Аервејс –Подружница Скопје, за децата од СОС Детското село беше организирана пригодна детска програма заедно со пакетчиња и фотографирање со Дедо Мраз и многу други забавни активности. Во рамки на настанот присутен беше и познатиот пејач Даниел Кајмакоски кој заедно со дечињата учествуваше во креативна работилница, во која тие заедно изработуваа новогодишни честитки и украси, а на крајот на настанот ги посетија и децата од хорот „Златно славејче“ кои заедно со Даниел испеаја неколку новогодишни песни. „Навистина е прекрасно кога имаме можност да бидеме хумани и да придонесеме за еден поубав ден полн насмевки, но и едно подобро утре за оние кои се во понезавидна позиција. Мене ми е навистина чест што сум овде и што имам прилика да се дружам ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради убедувањето дека секоја индивидуа треба да ѝ врати на заедницата во која живее, кошаркарот на КК „Работнички“, Маркус Гинјард, и младите од овј клуб се собраа да донираат за децата од СОС Детско село. Преку спортот може да се пренесат голем број човекови вредности, како тимската игра, одговорноста, мотивацијата, работата, храброста и хуманоста. Тој има многу важна улога во општеството и со тоа што младите се вклучуваат во активности кои од нив градат луѓе со доблест и ќе влијае врз долгорочниот развој на општеството.
| | веќе видена | слични
6 копии

Се одржа големиот предновогодишен хуманитарен базар на рециклирани предмети изработени од децата за децата ширум Македонија. Во саботата на 23 декември се одржа долго-најавуваниот хуманитарен базар на рачно изработени предмети од рециклирани амбалажи Битолско млеко, чија главна цел беше да се соберат средства за помош на децата од СОС Детско село Македонија. Преку интересни содржини за децата со повеќе различни активности и Ивце Пивце и Битолското Чупе во главната улога, посетителите на Веро Центарот имаа можност да се забавуваат низ богатата новогодишна програма, а воедно и да го дадат својот придонес кон СОС Детското село, преку купување на некој од предметите кои дечињата од повеќе градови од државата ги изработуваа во своите градинки. „ Да се биде хуман е доблест и вистинска човечка вредност што треба да се негува од најмали нозе. Овој голем хуманитарен базар и собраната донација се само мал, симболичен гест дека со малку труд и љубов можеме да сториме многу, меѓутоа ние, како општествено одговорна ...
| | веќе видена | слични

Денес се одржа хуманитарен базар на рачно изработени предмети од рециклирани амбалажи. Главната цел на настанот беше да се соберат средства за помош на децата од СОС Детско село. Воедно, посетителите на Веро Центар имаа можност да се забавуваат низ богатата новогодишна програма и да го дадат својот придонес. Рециклираните предмети биле направени од децата од градинките од неколку градови од Македонија. Проектот „Собираме и рекреираме со Бимилк се реализираше во текот на трите изминати месеци во 12 матични градинки, а за негова непречена реализација поддршка даде и Министерството за труд и социјална политика, што на крајот резултираше со повеќе од 1000 изработени предмети од амбалажи. „Донациите од овој хуманитарен базар ќе помогнат многу на СОС Детско село, и тоа е само симболичен гест како со малку труд и лубов може да се помогне многу. Битолска млекара и понатаму ја продолжува соработката со СОС детско село и понатаму ќе ја одржува за развој и помагање на најразлични ранливи групи на граѓани во нашето ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Предновогодишен хуманитарен базар на рачно изработени рециклирани предмети на кој се собираат средства за СОС Детското село Македонија, се одржува денеска во Веро Центарот во Скопје. Предметите за базарот ги изработија деца од градинките низ Македонија во изминатите три месеци. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која присуствуваше на базарот истакна дека како Министерство и Влада ќе поддржуваат акции кои правилно ги насочуваат децата дека треба да реупотребуваат се што може да стане отпад и да ја загади околината, но и ги поттикнуваат да бидат хумани, да донираат и вложуваат во група граѓани нема еднакви можности како останатите. - Ако децата од најмала возраст тоа го научат ние не треба да се плашиме дали нашето општество ќе биде стабилно солидарно одговорно кон сите групи граѓани, рече Царовска. Вели дека сите компании треба да го следат овој пример и да развијат слични акции бидејќи, како што рече, општеството може да се развива само доколку бидат вклучени сите Владата, бизнисот и ...
| | веќе видена | слични

Денес на сцената на Н.У. Турски театар- Скопје во продукција на Турски театар и во соработка со Општина Центар а под покровителство на АД ЕВРОПА и ФЕРШПЕД беше изведена новогодишна детска претстава за најмладите. Гости на оваа новогодишна претстава беа и децата од СОС детско село Македонија.Во претставата настапуваа Џенап Самет, Селпин Керим, Фунда Ибрахим, Зубејде Селимовска, гостин на претставата беше и нашиот актер и музичар Влатко Илиевски. Актерите на Н.У.Турски Театар-Скопје им поделија новогодишни пакетчиња на сите присутни дечиња кои беа донирани од АД. ЕВРОПА и ФЕРШПЕД. Директорот на Турски Театар Скопје, Наџи Шабан им заблагодари за честа која со своето присуство им ја укажаа децата од СОС Детско село Македонија и сите деца кои денес беа присутни на новогодишната манифестација и уште еднаш во свое лично име и во име на неговите колеги од театарот им заблагодари на големата хуманост на АД ЕВРОПА и ФЕРШПЕД како и на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ за својата несебична поддршка ...
| | веќе видена | слични

Предметите ги изработија деца од градинките низ Македонија во изминатите три месеци. На базарот, организиран во рамки на Проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, треба да присуствуваат и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и националниот директор на СОС Детско село Македонија, Јулијана Накова-Гапо. Во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ организирани беа едукативни работилници наменети за деца од четири до пет години, а во нив беа вклучени близу 2.000 деца од повеќе од 60 градинки ширум државата кои изработуваа предмети од празни амбалажи со цел уште од најрана возраст да ја научат важноста за рециклирање и зачувување на животната средина. Проектот има цел и да ја поттикне и хуманоста кај децата бидејќи на крајот предметите ќе бидат изложени на овој хуманитарен базар, а собраните средства ќе бидат донирани за СОС Детското село Македонија. /МИА
| | веќе видена | слични
11 копии

На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот настан во рамките на големиот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кој во изминативе 3 месеци се реализираше во повеќе градинки низ Македонија. Настанот е од хуманитарен карактер и таму ќе бидат изложени предметите изработени од амбалажи Битолско млеко, кои дечињата во претходниов период ги изработуваа во своите градинки, а посетителите ќе имаат можност со нивно купување да донираат за СОС Детското село Македонија. Всушност, покрај едукација за грижа за природата и создавање здрави навики преку консумација на млеко и млечни производи, токму хуманоста беше и крајната цел на овој голем проект во кој близу 2.000 деца од 8 градови низ Македонија, заедно со нивното омилено Битолско Чупе, учеа и за солидарноста кон оние што имаат помалку и како да си помагаат едни со други. „ Пресреќни сме што децата од сите градови што ги посетивме одлично ја прифатија оваа наша иницијатива и доколку успеавме барем до половината од нив да ...
| | веќе видена | слични

Антиејџинг центарот „Промоиталија“, денеска со пакетчиња ги израдува дечињата СОС Детското Село. За помош на овие деца, „Промоиталија“ организираше хуманитарна забава насловена „Зимска бајка СОС“ во Дистрикт Бар. Средствата кои ги собраа од „Зимската Бајка“ беа двојно зголемени со финансиска поддршка од центарот „Промоиталија“ и сопственичката Олгица Стојимировиќ, и донирани на нивната сметка. „Донацијата е наменета за СОС Детско Село Скопје, која ќе овозможи на корисниците набавка на неопходни работи за зимската сезона. Покрај собраните парични средства, компаниите ДОМА и Тритекс ја потполнија нашата цел со извонредните производи од нивниот широк асортиман на производи, новогодишни пакетчиња од ДОМА и облека од Тритекс, за сите дечиња од прифатилиштето. „Промоиталија“ скоро 3 години им помага на оние на кои помошта им е најпотребна. Ќе продолжиме и понатаму со општествено одговорното работење, да ги поддржиме установите, проектите и иницијативите кои имаат за цел да овозможат поквалитетен живот на децата, ...
| | веќе видена | слични

Со Александра Спасевска од СОС Детско Село зборуваме за најновата кампања „Место со срце“. Кампањата трае од 27-29.12.2017 и има за цел подигнување на свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории како деца без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. СОС Детско Село е посветено на мисијата ТОПОЛ ДОМ И ГРИЖА ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ и секоја поддршка и помош ќе им помогне да згриат повеќе деца и да обезбедат НИЕДНО ДЕТЕ ДА НЕ РАСТЕ САМО И НАПУШТЕНО. Главната идеја е организирање на тродневна активност во месец декември (среда 27 до петок 29.12.2017), во пресрет на Новогодишните празници. Во акцијата ќе се вклучат угостителски објекти од Скопје кои на овие датуми ќе бидат одбележани како Место со срце и на тој начин ќе ја поддржат оваа кампања.
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дедо Мраз и Даниел Кајмакоски со децата од СОС Детско село во Скопје Мериот Хотел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: