Форум на жени на СДСМ: Бебиња и родилки умираат, а власта повикува на многудетни семејства (ВИДЕО)


Трагедијата што ги потресе Тетово и пошироката јавност, во којашто животот го загуби 33-годишна родилка поради нестручно породување, е уште еден силен аларм за нефункционалноста на здравствениот систем во Македонија, реагира денеска Даниела Настова Пиштолова од Форумот на жени СДСМ. Пиштолова вели дека сме сведоци на повеќе смртни случаи на родилки и новороденчиња за време на актуелната власт. - Во Битола, млада жена го загуби животот за време на царски рез. Родилка од Велес умре на породување. Бебе во Прилеп почина 60 часа по породувањето, откако примило вакцина во заспана состојба. Брзо по раѓањето починаа новороденчиња од Студеничани и Шуто Оризари... Недозволиво е во 21-от век да умираат новороденчиња, да умираат млади жени во породилиштата, да оставаат деца сирачиња, а од друга страна да се повикува на зголемување на наталитетот и многудетни семејства од страна на неодговорната власт - вели Настова Пиштолова. Фотографиите од породилиштата низ Македонија, коишто изминатиов период ги преплавуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Форум на жени на СДСМ: Бебиња и родилки умираат, а власта повикува на многудетни семејства (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: