Формула 1 планира да воведе Мастерс серија

Берни Еклстоун изјави дека Формула 1 планира да воведе Мастерс серија каде што ќе возат поранешни возачи. Неколкумина веќе го изразија својот интерес за учество во таква серија. Дејмон Хил во својот болид на Вилијамс – 1996 “Серија со поранешни возачи е добра идеја, зборувавме за тоа и е нешто што најверојатно ќе го оствариме. Многу од овие постари возачи сеуште се доволно добри за да седнат повторно во болид. Ќе ги возат болидите што ги возеле во своето време.” Ова е само уште еден начин за справување со контроверзноста околу тивките V6 мотори што беа претставени оваа сезона. Еклстоун беше еден од најгласните критичари на новите мотори и враќање на V10 или V8 сигурно би го задоволило. Поранешниот возач а сега телевиски коментатор Мартин Брандл верува дека ова би поминало одлично кај фановите на Формула 1. “Мастерс серија со добра структура би била многу популарна кај возачите и кај фановите, исто така и кај телевиските станици и спонзорите. Каков и да е форматот би сакал да бидам дел од тоа.” Герхард ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 97 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 86 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Формула 1 планира да воведе Мастерс серија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: