Објавени календарите за трки во Источно Европските шампионати

На состанокот на БМУ во Софија се изгласани календарите за трки од Источно Европските првенства во мотокрос, брзински мотоциклизам и супермото во кои Македонија има свои претставници. На состанокот кој денеска се одржува во хотелот Москва во Софија (Бугарија) МФМ има тројца свои претставници, Зоран Наумовски - Кизо , Велибор Каевски и Зоран Трајковски , а како дел од делегацијата е и Сашо Николов - Тумац кој треба да го добие пехарот за освоено трето место во брзински мотоциклизам во Бугарскиот шампионат. На состанокот на БМУ се усвоени календарите за трки од Источно Европските првенства во мотокрос, брзински мотоциклизам и супермото во кои Македонија има свои претставници. Календар за мотокрос: Македонската трка од Источно Европскиот шампионат во мотокрос која се вози на патеката Милци крај Гевгелија следната година ќе се вози на 6-ти април, а за прв пат ќе се вози и патеката во Прилеп, со што Македонија доби две трки во Источно Европскиот шампионат. Целиот шампионат се очекува да го возат Гоце Томовски и ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Формула 1 натпреварувањето, Берни Еклстон, изјави дека има желба финалните три Ф1 трки во сезоните да бидат двојно бодувани, меѓутоа додава оти новото правило би можело и да не важи. Светската автомобилска федерација објави дека следната натпреварувачка кампања, на трката за Големата награда на Абу Даби, со која ќе биде спуштена завесата на шампионатот, ќе се доделуваат бодови двојно поголеми од оние на вообичаените Ф1 трки. Одлуката наиде на бројни критики, како од љубителите на Формула 1, така и од самите учесници во „најбрзиот циркус“ на светот. Еклстон истакна дека верува оти најдобро решение би можело да биде на уште две трки да се бодува двојно, затоа што на тој начин, борбата за титулата ќе биде понеизвесна. Како и да е, вели и оти правилото може да не стапи на сила, ако така биде решено на состанокот на Стратешката група следниот месец. „Лично, имам желба финалните три натпреварувања да бидат двојно бодувани. Меѓутоа може лесно да се случи правилото да не се усвои“, наведува ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на правата на Ф1, Берни Еклстон најави промена на контроверзното правило за дуплирање на бодовите на последната трка од сезоната и тоа уште од јануари. Правилото подигна многу прашина и доби критики од Себастијан Ветел, но и од првиот човек на Ferrari Лука ди Монтеземоло. „Не сум воодушевен. Мене тоа ми личи на премногу вештачко правило. Ferrari нема да го искористи своето право на вето, бидејќи тоа служи за поважни работи. Сепак не би ме изненадило одлуката да се промени во иднина. Може да го укинат веќе после една година“ - вели првиот човек на Ferrari. Берни Еклстон најавува дека правилото може да биде воведено уште на почетокот на сезоната. Тој има своја визија за дуплирањето на бодовите. „Го преферирам дуплирањето на бодовите на последните три трки од сезоната. Мислам дека треба да биде или на последните три трки или на ниту една. Тоа би им било интересно на навивачите, новинарите и телевизиите, се до самиот крај на првенството“ - вели Берни кој обично го остварува она што ќе го науми.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 154 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавени календарите за трки во Источно Европските шампионати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: