Формирана Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка

Виена - Минатиот месец во Виена се формира Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка. Иницијаатор и основач на Австриско-Македонската заедница е Гоце Анѓелкоски, шеф на постојаната мисија на Светскиот Македонски Конгрес при ОБСЕ во Виена. На основачкото собрание на Австриско-македонската заедница учествуваа повеќе истакнати Австријци и Македонци од Австрија, како и актуелни носители на високи јавни функции од двете земји. Во просториите на Академскиот сојуз во Виена каде што се одржа основачкото собрание беше претставена богата изложба на носии и предмети од културното наследство на македонскиот народ. Изложбата предизвика воодушевување кај сите присутни. Во рамките на Основачкото собрание, во просториите на Академскиот сојуз во Виена беше поставена и галерија на слики од уметничката Ашели, австријка од индиско потекло, која мотивите ги насликала при туристичка посета на Македонија во 2008 година. Маестро Рашо (штипјанецот) ги забавуваше гостите на чело (инструмент) со изведба на повеќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Формирана Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: