Формирана Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка

Виена - Минатиот месец во Виена се формира Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка. Иницијаатор и основач на Австриско-Македонската заедница е Гоце Анѓелкоски, шеф на постојаната мисија на Светскиот Македонски Конгрес при ОБСЕ во Виена. На основачкото собрание на Австриско-македонската заедница учествуваа повеќе истакнати Австријци и Македонци од Австрија, како и актуелни носители на високи јавни функции од двете земји. Во просториите на Академскиот сојуз во Виена каде што се одржа основачкото собрание беше претставена богата изложба на носии и предмети од културното наследство на македонскиот народ. Изложбата предизвика воодушевување кај сите присутни. Во рамките на Основачкото собрание, во просториите на Академскиот сојуз во Виена беше поставена и галерија на слики од уметничката Ашели, австријка од индиско потекло, која мотивите ги насликала при туристичка посета на Македонија во 2008 година. Маестро Рашо (штипјанецот) ги забавуваше гостите на чело (инструмент) со изведба на повеќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Формирана Австриско-Македонска заедница на пријателство и соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: