Градоначалникот Шилегов во посета на Сараево по повод 6 април – ден на градот

9 копии

Делегација на Град Скопје, предводена од градоначалникот Шилегов го посети збратимениот град Сараево, по повод 6 април – ден на градот. Овој датум е еден од најважните датуми во историјата на Град Сараево, ден кога се одбележува годишнината од опсадата на Сараево во 1992, како и на ослободувањето во 1945 година. Во рамките на возвратната посета на Сараево по покана на сараевскиот градоначалникот Абдулах Скака, Шилегов имаше чест да присуствува и на пуштањето на новата жичарница во Сараево, заедно со голем број гости, вклучувајќи ги и градоначалниците на Љубљана, Загреб, Дубровник, Виена и Анкара. Имајќи го предвид традиционалното пријателство на Град Скопје и Град Сараево, а со желба да се збогатат постојните врски и соработката меѓу двата града, градоначалниците Шилегов и Скака, разменија информации за развојните визии во дејствувањето и надлежностите на градските управи, негувањето на историското наследство, организирањето на културните настани и развивањето на туризмот. На средбата со Скака, Шилегов беше ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Босна и Херцеговина ќе формираат бизнис клуб чија цел ќе биде зголемување на економската соработка на двете земји. Ова денеска беше соопштено на средбата на амбасадорката на БиХ, Лепа Бабиќ, со претставнци на Регионалната стопанска комора во Прилеп. „Многу ни е важно да го отвориме овој клуб кој ќе ни овозможи подиректна комуникација помеѓу стопанствениците. Не е важен само увозот и извозот туку и истражување на пазарот каде може да се зголеми соработката, како и изработка на проекти насочени кон ЕУ“, истака Лепа Бабиќ, амбасадор на БиХ во Македонија. Трговскаат размена во овој момент со БиХ изнесувала 157 милиони евра на годишно ниво, од кои околу 50% биле извоз, а скоро ист бил и увозот. „Значи тој бизнис клуб би бил формиран во насока на зголемување на таа соработка и некои олеснувања во таа трговска размена“, вели Горан Попоски, извршен директор на Регионална стопанска комора Прилеп. Стопанствениците очекуваат во иднина зголемување на профитот. „Не станува збор тука само за поволности туку ...
| | веќе видена | слични

Прилеп ќе се збратимува со општина Источно Сараево, ќе ги зголемува културната и туристичката соработка, а стопанствениците ја поздравуваат иницијативата за формирање бизнис клуб кој ќе им го зголеми извозот, констатираа на денешната средба амбасадорот на БиХ Лепа Бабиќ, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски и бизнисмените од Регионалната стопанска комора.– Разговаравме за културните настани што не поврзуваат. Прилеп ќе се збратими со општина Источно Сараево. Со задоволство ја прифативме понудата и мило ми е што ќе почнеме заедничка соработка, рече Јованоски.Според Горан Попоски од прилепската Регионална стопанска комора, компаниите и досега имаа добра економска соработка со нивните колеги од Босна и Херцеговина, а формирањето на бизнис клубот на ниво на Македонија, оцени, ќе ги зголеми контактите меѓу бизнисмените од двете страни.Досегашната трговска размена меѓу двете земји е околу 150 милиони евра, а односот на увозот и извозот е 50:50. – Само во 2017 година размената е десет отсто зголемена. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Делегација на збратимената општина Самбервил од Белгија, предводена од градоначалникот Жан-Шарл Луперто и Никол Думонт, советник за култура и фолклор, денеска оствари прва официјална средба со градоначалникот Борјанчо Мицевски. Средбата беше во знак на поддршка и пријателство за градоначалникот Мицевски, како и честитки за мандатот и постигнатиот успех на локалните избори. SAMSUNG CAMERA PICTURES Досегашната соработка помеѓу двете општини воглавно се одвиваше на полето на културна размена, а сега и нашите напори ќе бидат во насока на изнаоѓање на можности и услови за приближување на интересите и во други области, пред се на економски план, изјави Луперто. Градоначалникот Мицевски се заблагодари за четитките и за досегашната соработка и пријателство и изјави дека општината и тој како градоначалник, ќе настојува ова ниво на соработка да го унапреди, користејќи ги пред се можностите и ресурсите, кои ги нуди ЕУ преку соодветни програми, како за локална , така и за регионална соработка, а воедно предложи и ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Струмица Коста Јаневски денесka се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина Лепа Бабиќ.По заедничкиот заклучок дека Македонија и БиХ имаат одлична регионална соработка, посебен акцент во разговорот беше ставен на проширувањето на соработката на локално ниво.Амбасадорката Бабиќ му предложи на Јаневски воспоставување соработка на Општина Струмица со општината Котор Варош, најразвиена општина во Република Српска, на која македонската општина може многу да и помогне со сопственото искуство во искористувањето средства од eвропските фондови.Јаневски ја прифати идејата, потенцирајќи дека општина Струмица секогаш е отворена за соработка и реализација на заеднички проекти во интерес на граѓаните од двете општини.На средбата, амбасадорката Бабиќ го информираше градоначалникот дека амбасадата на Босна и Херцеговина планира одржување заедничка конференција меѓу градоначалниците од двете држави, а целta ќе биде размена на искуства и позитивни практики, како и формирање бизнис клуб кој ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот Шилегов во посета на Сараево по повод 6 април – ден на градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: