Ford „бутна“ 1.0 литарски EcoBoost во Формула

Инжинерите на Ford направија голем напредок успевајќи новиот еднолитарски EcoBoost мотор да го вметнат во болид на Формула, односно на англиската Formula Ford каде стандардно се користат 1,6 литарски мотори. Интересен податок околу проектот Ford Full Road Car, освен самиот предизвик за вградување на новиот погонски агрегат, е одлуката на инженерите и дизајнерите на Ford да претворат формула користејќи автомобил кој може слободно и легално да се движи по стандардните патишта. Тоа придонесе за развој на предни и задни светла, нови браници, како и други конструкциски измени. Новиот 1,0 литарскиот EcoBoost мотор кој ја освои наградите “Меѓународен мотор на 2012 година”, “Најдобар нов мотор” и “Најдобар мотор под 1 литар”, комбинира турбокомпресор, директно вбризгување на горивото и променливи фази на на издувните и вшмукувачки вентили за да испорача моќноста на поголем мотор и економичноста на мал агрегат. За време на тестови на легендарната патека Нордшлајф на Нирбургринг, еднолитарската Formula Ford ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ford „бутна“ 1.0 литарски EcoBoost во Формула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: