Роналдо втора година по ред најплатен спортист


Кристиано Роналдо, според "Форбс" втора година по ред е најплатен сортист во светот. Лионел Меси го загуби второто место, а меѓу Топ 50 спортисти има само пет фудбалери. Ѕвездата на Реал Мадрид лани заработил 93 милиони долари, од кои 58 милиони преку плати и премии. Тоа значи дека на Роналдо секој месец на сметката му легнуваат скоро 8 милиони долари. На второ место е ѕвездата на НБА лигата Леброн Џејмс со годишна заработика од 86,2 милиони долари, следува Лионел Меси со 80 милиони. Топ најплатената петорка ја заокружуваат Роџер Федерер и Кевин Дурант. Листта на петте најплатени играчи е истата како и минатата година, само Меси и Леброн ги заменија местата. Во Топ 50 имаше место само за уште тројца фудбалери, на 18-то место е Нејмар, на 24-то Герет Бејл, а Златан Ибрахимовиќ се наоѓа на 30-то место според годишната заработка. Роналдо сигурно ќе го задржи врвот уште некое време откако осигура нов договор со Реал во наредните четири година. Но, и Меси со новиот договор од Барселона сигурно значително ќе му се ...
| | веќе видена | слични

Неодамна светски познатото списание Форбс објави листа на 100 најбогати ѕвезди во 2017-та година. И ние не би биле Музика24 ако не најдеме барем нешто што е поврзано со музиката. Тие впредвид ги земале сите тие кои спаѓаат под категоријата “celebrity” т.е. музичари, автори, глумци, спортисти и реалити ѕвезди. А тоа што сите ги изненади е бројот еден на листата, кој се најде пред Биjонсе, Дрек и Кристијано Роналдо, а се работи за Шон Комбс, кој е познат и како Диди, т.е. Puff Daddy. Но небитно, како и да се нарекува тој денес, во 2017-та заработил најмногу и тоа благодарение на повратничката турнеја, на линијата за облека и договорот со познат производител на вотка. Честа да биде најмлада на листата на топ 100 најплатените оваа година припадна на Кајли Џенер, која вреди импресивни 41 милион долари, додека најстаро лице на листата е Џуди Шеиндлин, на јавноста позната и како Judge Judy. Во топ 100 влегоа и Џастин Бибер, Елен ДеГенерес, Адел и многу други, а во продолжение погледнете ја “златната десетка”: 1. ...
| | веќе видена | слични

Раперот Паф Деди со заработка од 130 милиони долари е прв на листа на најбогати луѓе во светот во забавната индустрија, според магазинот „Форбс“. Со ова тој ја победи својата колешка Бијонсе, која сега е на второто место, со заработка од 105 милиони долари, кои ги заработи на последна турнеја и албумот „Лемонејд“. Лани Паф Деди беше на 22 место, а по само една година успеа да се искачи на првото. Денес тој тежи неверојатни 820 милиони долари. Големото богатство го стакна лани благодарение на големата музичка турнеја „Лошите момци повторно зедно“ предводена од него, но и со настапи на познати музички имиња.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо е само една од големите ѕвезди кои имаат проблеми со затајувањето данок во Шпанија, откако во текот на вчерашниот ден беше официјално потврдено дека обвинителството во Мадрид ја гони ѕвездата на Реал за проневера на 14, 7 милиони евра. Станува збор за затајување на данок во периодот од 2011 до 2014 година, нешто слично како што беше случајот и со Лионел Меси кој пред извесно време не излезе на крај со судските власти во Шпанија. Бидејќи ваквата вест Роналдо ја прими додека е на собир со португалската фудбалска селекција, еден негов сонародник новинар се обиде да дознае како ги поднесува ваквите обвиненија, а Кристијано реши да го прекине молкот и за првпат да се огласи на оваа тема. – Дали ги видов натписите на медиумите? Совеста ми е мирна пријателу мој, јас секогаш сум бил невин, секогаш за вакви работи, – му одговорил Роналдо на новинарот.
| | веќе видена | слични

Тејлор Свифт минатата година ја предводеше армијата со најплатени славни личности според Forbes. Оваа година таа чест му припадна на Шон Комбс, познат под сценското име Пи Диди. Од јуни 2016 до јуни 2017 година, 47-годишниот музичар го зголеми своето богатство за околу 130 милиони долари. Сето тоа се должи на неговата турнеја Bad Boy Family Reunion, партнерството со компанијата за производство на вотка Ciroc и продажбата на една третина од неговата модна линија Sean John. Веднаш зад него застана Бијонсе со вкупна заработка од 105 милиони долари. Веднаш зад него застана Бијонсе со вкупна заработка од 105 милиони долари. Раперот Дрејк заработи 94 милиони долари и сега стои на четвртото место, а петтото место е резервирано за фудбалерот Кристијано Роналдо, поради заработката од 93 милиони долари The Weeknd за првпат влезе во првите 10 на листата. Профитот од 92 милиони долари нему му го донесе шестото место.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо се наоѓа во центарот на нов скандал во Шпанија со затајување на данок откако против ѕвездата на Реал Мадрид и официјално беше поднесена тужба, за затаени 14,7 милиони евра во периодот од 2011 до 2014 година. Португалецот се наоѓа во својата татковина, каде се подготвува со европскиот првак за претстојниот настап на Купот на Конфедерации. Тој пред денешниот тренинг беше прашан од португалските медиуми за тужбата против него, по што следеше краток одговор: „ Мене совеста ми е чиста “. Реал Мадрид преку соопштение до јавноста исто така му искажа поддршка на својот најдобар фудбалер, но шпанските медиуми најавуваат дека истрагата ќе биде темелна, а обвинителите ќе бараат и затворска казна за Португалецот. Сепак, многу поверојатно е дека Кристијано ќе мине со парична казна, плус условна затворска казна, како што тоа претходно беше случај и со Лионел Меси.
| | веќе видена | слични

 На првата позиција на ранг листата на Форбс на најбогати славни личности е американскиот рапер Паф Диди или Шон Комбс кој од јуни 2016 до јуни 2017 заработил околу 130 милиони долари благодарејќи и на последната турнеја „ Bad Boy Family Reunion",но и на линијата на облека и рекламниот договор со познат производител на вотка. На листата на познатиот магазин во категоријата најбогата „селебрити“ личност се земени во предвид најуспешните музичари, автори, спортисти.... Светската музичка ѕвезда Бијонсе со заработка од 105 милиони долари е на второто место на листата на Форбс, нејзиниот сопруг , продуцентот Џеј Зи со 42 милиони доалри е на 55 позиција. Британската писателка Ј.К. Роулинг е трета на листата со заработка од 95 милиони долари, благодарејќи им на новата успешна приказна „Хари Потер и проклетото дете “ и филмот „Фантастични ѕверки“. Меѓу спортистите најплатен е фудбалерот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо со 93 милиони долари, асот на кралевите на листата на Форбс е на петата позиција. НБА ѕвездата ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо се најде пред обвинение за заајување на данок во Шпанија. Првата ѕвезда на Реал Мадрид се сомничи дека работел нелегално, но неговиот адвокат го тврди спротивното. Доколку се утврди дека Португалецот е виновен, тој може да оди во затвор. „Видете дека Кристијано нема пропуштено ниту една пријава. Има само една која очигледно не им се допаѓа на администрацијата на шпанското обвинение. Кристијано нема нарушено ниту една норма или член на законот. Затоа овие обвиненија ги сметаме за неосновани“, рече адвокатот Хавиер. Бранителот на Роналдо вели дека не сака неговиот клиент да го споредуваат со случајот на Лео Меси или некој друг фудбалер од каталонскиот гигант. „Случајот со Меси и со другите фудбалери кои ги има шпанското обвинителство се сосема различни. Тие фудбалери воопшто не пријавувале данок. Кристијано редовно го пријавувал данокот и тоа е сосема различно“, додаде адвокатот на првата ѕвезда на Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо платил 200 000 евра за новите членови на семејството – близнаците Ева и Матео, тврдат португалските медиуми. Мајката на CR7 Долорес Авеjро патувала до САД, за да најде соодветна сурогат мајка. Мајката била избрана од каталог, по што е потпишан договор со кој се откажува од правата на новороденчињата. Оваа недела близнаците ќе се приклучат на првото дете на Роналдо – Кристијано Роналдо Џуниор.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Реал Мадрид – Кристијано Роналдо, го направи синот целосна своја копија. Освен што Кристијано-Џуниор демонстрира одлични фудбалски вештини и талент кон голот, 6-годишниот дечко веќе изгледа исто како тато. Како што е познато, пред неколку дена светските медиуми грмнаа со веста дека Роналдо стана татко на близнаци од сурогат мајка. Сè уште нема официјална потврда на оваа информација ниту од фудбалерот ниту од неговиот агент. “Матео и Ева, ова се имињата на близнаците на Роналдо. Кристијано стана татко повторно во четвртокот. Момчето и девојката се родени од сурогат мајка”, гласеше веста на телевизија “SIC”.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо втора година по ред најплатен спортист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: