Бугарите и Романците изедначени со другите во ЕУ

Пред укинувањето на рестрикциите, некои британски весници предвидуваа инвазија на сиромашни мигранти кои ќе бараат бенефиции, ќе ги преземаат и онака ретките работни места, па дури и ќе крадат старо железо. Кога Романија и Бугарија и се придружија на Европската унија во 2007 година, девет членки на Унијата веднаш воведоа пречки за нивните граѓани во првите седум години од членството на овие две земји. Тоа особено важеше за нивното право на работа и на бенефиции од социјалните и здравствени програми. И додека аналитичарите велат дека е премногу рано да се предвиди исходот од промената на политиката, ова прашање е посебно чувствително во Британија, каде што претходната лабуристичка влада потфрли во проценката на бројот на мигрантите во Британија откако во 2004 година во Унијата беа примени нови членки од Источна и Централна Европа. Студијата сметаше на околу 13 илјади мигранти до 2010 година. Но пописот во 2011 покажа дека за тоа време над 520 илјади Полјаци станаа британски граѓани. Пред рецесијата во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во написот насловен „Заминувањето од Бугарија и Романија може да не е масовно по укинувањето на работните рестрикции во ЕУ“, списанието „Форбс“ истакнува дека овие две земји имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, а невработеноста расте. Во написот насловен „Заминувањето од Бугарија и Романија може да не е масовно по укинувањето на работните рестрикции во ЕУ“, списанието „Форбс“ истакнува дека овие две земји имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, а невработеноста расте. Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од излевање на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани граѓани на овие две земји откако добиле образование во нив. Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 проценти од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, забележува „Форбс“. Многумина експерти, како и претставници на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција во 2014 година. Официјални лица наведуваат дека голем дел од нивните сонародници веќе ...
| | веќе видена | слични

Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од одлив на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани кадри на овие земји откако добиле образование во нив, анализира магазинот Форбс.Многумина експерти, како и претставниците на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција годинава по целосноо ослободување за работниот режим во ЕУ.Романија и Бугарија имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, со раст на невработеноста.Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 процент од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, пишува Форбс.Од друга страна некои британски економски експерти сметаат дека доаѓањето на здрави и мотивирани да работата емигранти може да е корисно за економијата за земјата домаќин, особено затоа што овие имигранти обично се млади и ретко се товар за националниот или здравствен или социјален систем, пишува
| | веќе видена | слични

Според угледниот Форбс, Романија и Бугарија имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, со раст на невработеноста. Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од одлив на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани кадри на овие земји откако добиле образование во нив. Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 процент од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, пишува Форбс. Многумина експерти, како и претставниците на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција годинава. Од друга страна некои британски економски експерти сметаат дека доаѓањето на здрави и мотивирани да работата емигранти може да е корисно за економијата за земјата домаќин, особено затоа што овие имигранти обично се млади и ретко се товар за националниот или здравствен или социјален систем, пишува Форбс.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарите и Романците изедначени со другите во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: