Бугарите и Романците изедначени со другите во ЕУ

Пред укинувањето на рестрикциите, некои британски весници предвидуваа инвазија на сиромашни мигранти кои ќе бараат бенефиции, ќе ги преземаат и онака ретките работни места, па дури и ќе крадат старо железо. Кога Романија и Бугарија и се придружија на Европската унија во 2007 година, девет членки на Унијата веднаш воведоа пречки за нивните граѓани во првите седум години од членството на овие две земји. Тоа особено важеше за нивното право на работа и на бенефиции од социјалните и здравствени програми. И додека аналитичарите велат дека е премногу рано да се предвиди исходот од промената на политиката, ова прашање е посебно чувствително во Британија, каде што претходната лабуристичка влада потфрли во проценката на бројот на мигрантите во Британија откако во 2004 година во Унијата беа примени нови членки од Источна и Централна Европа. Студијата сметаше на околу 13 илјади мигранти до 2010 година. Но пописот во 2011 покажа дека за тоа време над 520 илјади Полјаци станаа британски граѓани. Пред рецесијата во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во написот насловен „Заминувањето од Бугарија и Романија може да не е масовно по укинувањето на работните рестрикции во ЕУ“, списанието „Форбс“ истакнува дека овие две земји имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, а невработеноста расте. Во написот насловен „Заминувањето од Бугарија и Романија може да не е масовно по укинувањето на работните рестрикции во ЕУ“, списанието „Форбс“ истакнува дека овие две земји имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, а невработеноста расте. Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од излевање на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани граѓани на овие две земји откако добиле образование во нив. Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 проценти од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, забележува „Форбс“. Многумина експерти, како и претставници на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција во 2014 година. Официјални лица наведуваат дека голем дел од нивните сонародници веќе ...
| | веќе видена | слични

Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од одлив на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани кадри на овие земји откако добиле образование во нив, анализира магазинот Форбс.Многумина експерти, како и претставниците на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција годинава по целосноо ослободување за работниот режим во ЕУ.Романија и Бугарија имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, со раст на невработеноста.Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 процент од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, пишува Форбс.Од друга страна некои британски економски експерти сметаат дека доаѓањето на здрави и мотивирани да работата емигранти може да е корисно за економијата за земјата домаќин, особено затоа што овие имигранти обично се млади и ретко се товар за националниот или здравствен или социјален систем, пишува
| | веќе видена | слични

Според угледниот Форбс, Романија и Бугарија имаат најнизок БДП по глава на жител во ЕУ, со раст на невработеноста. Некои експерти во Бугарија и Романија стравуваат од одлив на мозоци поради заминувањето на млади и квалификувани кадри на овие земји откако добиле образование во нив. Се проценува дека една четвртина од Бугарите и 31 процент од Романците зборуваат англиски, наспроти една третина од Полјаците, пишува Форбс. Многумина експерти, како и претставниците на бугарските и романските власти сепак се скептични дека ќе се случи масовна емиграција годинава. Од друга страна некои британски економски експерти сметаат дека доаѓањето на здрави и мотивирани да работата емигранти може да е корисно за економијата за земјата домаќин, особено затоа што овие имигранти обично се млади и ретко се товар за националниот или здравствен или социјален систем, пишува Форбс.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 412 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 105 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 72 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарите и Романците изедначени со другите во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: