Ставрески: Рангирањето од „Форбс“ уште една потврда дека земјава е лидер во регионот за водење бизнис

6 копии

Рангирањето на Република Македонија од страна на „Форбс“ на 37. место е уште една потврда дека земјава е лидер во регионот од аспект на условите за водење бизнис, оцени вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во одговор на новинарско прашање за најновото рангирање на „Форбс“. - „Форбс“ рангира според 11 индикатори и добро е за нас што еден по еден сите меѓународни рејтинг агенции и респектабилни институции ја рангираат Македонија како најдобра од регионот од аспект на сите услови што се важни за компаниите, изјави Ставрески по завршувањето на Македонската меѓународна образовна конференција. Тоа, нагласи, претставува уште еден значаен сигнал за инвеститорите. - Тие ги следат индикаторите од „Форбс“ од „Дуинг Бизнис“ и други реномирани часописи или институции и на тој начин полесно ќе се решат да пласираат свои инвестиции во Република Македонија, рече Ставрески. Американскиот бизнис магазин „Форбс“ ја објави најновата листа на земји најповолни за водење бизнис. На прво место како најповолна ...
| | веќе видена | слични

Американскиот бизнис магазин "Форбс" ја објави најновата листа на земји најповолни за водење бизнис. Македонија се наоѓа на 37 место, многу подобра од другите земји од регионот. Словенија е рангирана 23 место, следи Македонија на 37, Црна Гора на 45, Хрватска на 47 и БиХ на 85 место. На прво место како најповолна земја за бизнис е Нов Зеланд. Лани земјата беше на второто место а оваа година се искачи на првото првенствено преку транспарентна и стабилна бизнис клима која го поттикнува претприемништвото, се вели во извештајот на Форбс. Листата е составена врз основа на 11 различни категории на правата на сопственост, иновации, даноци, технологија, корупцијата, слободата (лична, трговската и монетарната), заштита на инвеститорите, берзата и бирократијата. Листата на Форбс се потпираа на истражувања и извештаите следниве организации: ЦИА, Фридом хаус, фондација Херитиџ,Транспаренси Интернешанал, Светската банка и на Светскиот економски форум./К.К.
| | веќе видена | слични

Македонија е предводник на регионот во рангирањето на магазинот Форбс. според условите за водење бизнис американскиот неделник ја рангира Македонија на високата 37-ма позиција. Земјата е лидер во категориите монетарна слобода и бирократија. Високо котираме кај заштитата на инвеститорите и примамливата даночна политика. 37-то место за вицепремиерот Ставрески е уште една потврда дека Македонија води во регионот според условите за водење бизнис . ,,Добро е за нас што сите меѓународни рејтинг агенции и сите респектабилни институции ја рангираат Македонија како најдобра во регионот од аспект на сите услови што се важни за компаниите, што е јасен сигнал за инвеститорите .Сите тие ги следат индикаторите од Форбс, Дуинг бизнис, сите реномирани часописи и институции и на тој начин полесно ќе решат да пласираат свои инвестиции во РМ “-изјави Зоран Ставрески , вицепремиер и министер за финансии . Добри оценки Македонија доби и за слободата за тргување, личните слободи. Земјата е послабо оценета во две ...
| | веќе видена | слични

На листата на престижниот Форбсс од земјите во регионот пред нашата држава е само Словенија, која е позиционирана на 23 место, а зад нас се сите останати: Црна Гора на 45, Хрватска на 47, Босна и Херцеговина на 85, а Србија на најниското 90 место. Македонија највисоко се котира кај монетарната слобода, според која е на високото второ место Македонија доби уште една потврда за добрите услови за водење бизнис. По извештајот Дуинг бизнисс на Светска банка кој минатиот месец државата ја рангираше на високото 23 место меѓу 185 земји, сега и угледниот американски економски магазин Форбсс, испитувајќи ја климата за бизнис во 141 земја, ја смести Македонија на 37 место. Со ова на листата на престижниот магазин Македонија ја зазема втората позиција меѓу земјите од регионот. Пред неа е само Словенија, која е рангирана на 23 место. Црна Гора е на 45, Хрватска на 47, Босна и Херцеговина на 85, а Србија на најниското 90 место. Тоа што Форбсс ја рангираше Република Македонија на 37. место е уште една потврда дека земјава ...
| | веќе видена | слични

Македонија е на високото 37. место, во конкуренција од 141 земја, на листата со најдобри земји за водење бизнис што ја прави американското деловно списание „Форбс“. Македонија доби извонредно високи оцени за монетарната слобода, со што се наоѓа на вицешампионската позиција, а исто така и бирократските процедури се позиционирани на високото петто место во светски рамки. Голем поттик за странските инвеститори, според „Форбс“, е тоа што земјава води политика со која во голема мера ги заштитува инвеститорите, па затоа се најде на високото 19. место. Даночната политика што ја води земјава е на 22. место, додека слободната трговија, корупцијата, личните слободи, имотните права, се области во кои Македонија треба да посвети поголемо внимание и заложби. Земјава, како што нотира „Форбс“, е подложна на економските случувања во Европа поради силните банкарски и трговски врски и во голема мера зависи од регионалната интеграција и напредок кон членството во ЕУ за континуиран економски раст. Според списанието, по ...
| | веќе видена | слични

Македонија е 37-ма најдобра земја за водење бизнис во конкуренција на 141 држава. Рангирањето го изврши угледниот финансиски магазин Форбс врз основа на 10 критериуми. Земјава го зазема високото второ место според монетарната слобода, петта е според степенот на бирократија, 19-та во заштитата на инвеститорите, а 22-ра во водењето на даночната политика. Послабо рангирана е според трговската и личната слобода, степенот на корупција, технологијата. Најслабо сме рангирани во делот на иновациите. Министерот за финансии Ставрески вели дека рангот на листата на Форбс е потврда дека земјава е регионален лидер во условите за водење бизнис. Од регионот, подобро рангирана од Македонија е Словенија на 23-то место. Зад земјава се Црна Гора на 45-то, Хрватска на 47-мо, Бугарија на 49-то место. Албанија е на 74-то, Босна и Херцеговина на 85-то и Србија на 90-то место. Водечката тројка за водење бизнис ја сочинуваат Нов Зеланд, Данска и Хонг Конг, главно поради транспарентната и стабилна бизнис клима. Интересно е што ...
| | веќе видена | слични

Македонија се најде на 37 место за водење бизнис на листата на американското економско списание ФОРБ, во конкуренција на 141 земја. Земјата е најдобро рангирана во категориите монетарна слобода и бриократија, на второто односно петото место. На врвот на листа на Форбс, како најпогодна држава за водење бизнис се најде Нов Зеланд. На второ место е Данска, па следуваат Хонгконг, Сингапур, Канада, Ирска, Шведска, Норвешка, Финска и Велика Британија. Во категоријата заштита на инвеститорите земјава е рангирана на 19 место, во даночната политика е 22, во слободата на тргувањето се најде на 48-та позиција, корупцијата на 60, во личната слобода е 67, а во технологијата на 69 место. Македонија бележи полошо рангирање само во категориите сопственички права, каде се најде на 84 место и во категоријата иновации, рангирана на дури 108 место. Во споредба со соседните држави, единствено Словенија е подобро рангирана до Македонија и се најде на 23 позиција. Потоа следуваат Црна Гора (на 45 место), Хрватска (47), Бугарија ...
| | веќе видена | слични

Македонија го доби 37-то место од вкупно 141 држава на листата за најпогодни земји за водење на бизнис. Рејтинг листата што секоја година ја прави американскиот магазин форбс, овој пат ја рангираше Македонија меѓу првите во регионот како добра дестинација за инвестирање. Пред нас, од земјите од соседството единствено се наоѓа Словенија. Македонија според американскиот магазин, е најдобро рангирана во категориите монетарна слобода и бирократија на 2 и 5 место. Во категоријата заштита на инвеститорите Македонија се наоѓаме на 19 место, во даночната политика на 22-то а во личната слобода на 67-то место. За министерот Ставревски ова е уште една потврда дека Македонија води добри политики за привлекување на странски инвестиции. Првите места ги заслужија Нов Зеланд, Данска, Хонг Конг, Сингапур и Канада. Зад нас се наоѓаат Црна Гора, Хрвтаска, Бугарија, Турција а јужниот сосед е рангиран за 30 места подоле од нас. Албанија е на 74-тото а Србија на 90-тото место. Марина Доковска
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале дали би живееле во радиоактивната зона Чернобил која денес е целосно напуштена.За одговорот не се двоумат многумина, па веднаш ...
сите 64 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери ...
сите 100 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставрески: Рангирањето од „Форбс“ уште една потврда дека земјава е лидер во регионот за водење бизнис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: