Адел освои шест „Греми“ награди


Адел беше ѕвездата на 54. доделување на престижните Греми награди во Лос Анџелес, откако освои шест признанија, меѓу кои и оние за албум, песна и снимка на годината. Манифестацијата започна со молитва за Витни Хјустон од страна на раперот Ел Ел Кул Џеј, додека постхумни признанија доби Ејми Вајнхаус за најдобра поп дуо/групна изведба, за „Body And Soul“ со Тони Бенет, која беше и нејзина последна снимка пред да почине во јули минатата година. Стив Џобс, ко-основачот на Епл, исто така доби постхумно признание за неговиот придонес во музичката индустрија и неговиот удел во изработката на iPod и iTunes. Рок бендот „Фу Фајтерс“ добија пет, додека раперот Канје Вест освои четири признанија на манифестацијата. 23 годишната Адел ги освои сите шест „Греми“ награди за кои и беше номинирана, а ноќеска за прв пат имаше јавен настап по операцијата на грлото минатата година. Реакцијата на присутните можете да ја погледнете во видеото подолу... Пејачката од јужен Лондон доби признанија и за поп соло настап, поп ...
| | веќе видена | слични

Спектакуларна музичко-светлосна фонтана во Дубаи од неделата работи во ритамот на песната „I Will Always Love You“, еден од најголемите хитови на ненадејно починатата пејачка Витни Хјустон. -Иако доделувањето на Греми наградите во Лос Анџелес помина во знакот на Витни Хјустон, поубава почест на починатата поп дива ѝ оддаде Дубаи бидејќи силата на нејзиниот глас мора да се вклопи и со визелната компонента, за што „Дубаи Фаунтин“ е идеална, пишува „Хафингтон пост“. Оваа спектакуларна музичко-светлосна фонтана во подножјето на Бурџ Калифа, чии млазови се распоредени во пет кругови кои фрлаат вода и до 150 метри висина, совршено го следи еден од најголемите хитови на Витни Хјустон „I Will Always Love You“.
| | веќе видена | слични

Програмата почна со молитва за Витни Хјустон од страна на раперот Ел Ел Кул Џеј, кога речиси сите присутни ги наведнаа главите во знак на почит кон покојната Адел на церемонијата првпат запеа во последните пет месеци, откако направи операција на гласните жици Церемонијата за врачување на наградите „греми“ во Лос Анџелес се претвори во своевиден помен на Витни Хјустон, која почина во саботата, пренесоа светските агенции. Програмата почна со молитва за Витни Хјустон од страна на водечкиот рапер Ел Ел Кул Џеј, кога речиси сите присутни ги наведнаа главите во знак на почит кон покојната. Неколку од ѕвездите беа облечени во црно во знак на жалост, меѓу кои Лејди Гага, која беше со црна ролка и со лице покриено со мрежест вел. Молитвата беше проследена со прикажување краток видеоматеријал на кој Витни Хјустон ја пее песната „I Will Always Love You“ од филмот „Телохранител“. - Витни, ние секогаш ќе те сакаме и оваа вечер ќе ти го кажеме тоа на најдобриот начин - низ пеење рече Ел Ел Кул Џеј. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични

Цел свет тагува за починатата Витни Хјустон. Многумина овие денови се сеќаваат на оваа пејачка, а еден од нејзините најголеми хитови 'I Will Always Love You' послужил како подлога за спектакуларната фонтана во Дубаи. Фонтаната се движи во ритамот на оваа песна, погледнете како танцуваат светилките и водата.
| | веќе видена | слични

Адел, британската пејачка ѕвезда, на доделувањето на 54. Греми награди што затсиноќа се одржаа во Лос Анџелес ги однесе наградите во сите категории, шест на број во кои беше номинирана. Гласовитата Адел ги освои наградите за албум на годината ("21"), музички запис на годината ("Rolling in the Deep"), песна на годината ("Rolling in the Deep"), најдобра поп соло изведба ("Someone like you"), најдобар поп албум ("21") и најдобро музичко видео ("Rolling in the Deep"). Изненадување на вечерта беа Foo Fighters со освоени пет Греми статуетки. Американскиот бенд прими пет награди, меѓу кои и наградите за најдобар рок албум ("Wasting Light"), најдобра рок песна ("Walk") и најдобра рок изведба ("Walk"). Кени Вест имаше најмногу номинации дури седум, но дома си замина со четири награди, меѓу кои и оние за рап албум и најдобра рап песна. Скрилекс доби три, а Тејлор Свифт и Си Ло Гриндобија по две награди. Постхумно на Ејми Вајнхаус и беше доделена награда за најдобра изведба на поп дуо/група за дуетот "Body and Soul" со ...
| | веќе видена | слични

Веста за ненадејната смрт на фантастичниот вокал Витни Хјустон го потресе светот. Таа ќе биде запаметена по својот неверојатен талент и посветеност кон музиката. На доделувањето на Греми наградите ѝ беше оддадена почит, но Дубаи на еден навистина прекрасен начин ја покажа својата љубов кон неа. Дубаи синхронизираше монуметална фонтана со најголемиот хит на Витни, “I will always love you”. Фонтаната е осветлена со 6600 светла и 25 проектори во боја, долга е 275 метри, а водоскоците достигнуваат 150 метри во височина. Видеово сигурно ќе ве наежи и ќе ви ги наполни очите со солзи. Изгледа феноменално!
| | веќе видена | слични

Видеото кое ви го претставуваме настанало во четвртокот вечерта кога витни се појавила и запеала на забавата по повод доделувањето на Греми наградите во Холивуд… Откако Витни Хјустон почина, светските медиуми се исполнети со статии и фотографии ос неа, како што обично се случува кога ќе не напушти уметник на нејзината големина. Се претпоставува дека оваа снимка е од нејзиниот последен јавен настап. Таа во четвртокот во Холивуд и се придружила на сцената на Кели Прајс, на забавата во чест на доделувањето на Греми. Последниот албум е наречен “I look to you”, издаден е во 2009 година, а критиките не и биле наколнети. Најмногу внимание е посветено толжкму на нејзините изведби во живо, каде можевме да забележиме дека гласот не ја служи како порано. Оваа снимка секако ќе влезе во историја, без оглед на тоа како пејачката звучела. Во својата богата кариера, таа го покажа целото богатство во нејзиниот глас.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адел освои шест „Греми“ награди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: