Операцијата против екстремистите во Косово продолжува, велат официјалните претставници

Повеќе од 40 луѓе беа уапсени во големата операција во Косово за регрутирање борци за ИСИЛ и Ал Нусра. Косовски полицајци придружуваат маж во судот во Приштина во вторникот (12-ти август), под сомневање дека се борел во Сирија и Ирак со екстремистите. [Лаура Хасани/SETimes] Косовски официјален претставник вели дека полициската операција во земјата против исламските екстремисти ќе продолжи, со активни истраги против имамите кои се осомничени за регрутирање луѓе да се борат заедно со терористичките групи во Ирак и Сирија. Главниот обвинител на специјалното обвинителство, Севдије Морина, потврди дека некои имами се, исто така, под истрага. „Се води истрага и за други случаи“, рече Морина за SETimes . „Има и имами и луѓе од други профили.“ Полицијата во понеделникот (11-ти август) уапси 40 луѓе под сомневање дека регрутирале лица да се борат во Сирија и Ирак за Ал Нусра и Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ). Апсењата вклучуваат осомничени од Призрен, Приштина, Урошевац, Гњилане, Пеќ и Митровица. Властите ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните и експертите ги повикуваат државите да преземат решителни дејства против ИСИЛ и неговата пропаганда. Муслиманки потпишуваат транспарент за време на демонстрациите против насилниот бунт на џихадистичката група на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ), во центарот на Хаг на 29-ти јуни. [AФП] Злосторствата извршени од страна на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) вклучуваат и регрутирање жени да служат како секс-робинки за борците. Терористичката организација, која регрутира Муслиманки во Турција и Европа, формираше центри кои го организираат испраќањето на жените во Ирак и Сирија. Т.н. „Биро за брак“ се наоѓа во Алепо и ги повикува „немажените жени и вдовиците да ги дадат своите имиња и адреси“ и да му се приклучат на ИСИЛ. Али Семин, аналитичар за Блискиот Исток во Центарот за стратешки студии Мудри луѓе во Турција, рече дека едно од главните прашања во врска со ИСИЛ е како ги третира жените и девојчињата. „Тие имаат ,фатва’ за тоа прашање, која гласи дека е ,халал’ да се има односи со ...
| | веќе видена | слични

Го обожавам научничкиот пристап на академиците (особено на оние со редовен статус) во МАНУ. Се собраа и, како што се очекува од советот на мудреци, дискутираа за иднината на земјата. Повод, стратегија за нејзин одржлив развој. Заклучокот е „стандарден“ и очекуван Советот на македонски мудреци и овој пат седна на купче, ама ги заборавиалатките вообичаени за вакви ритуали што од дамнина ги користеле нивните колеги-жреци, шамани и слични професии. Нашиве академици ниту сетрудат да се испотат ниту, пак, да паднат во транс џвакајќи „пејотл“ зада преминат од онаа страна на реалноста и нивниот ослободен дух, макар на купче, да добие визија. Што е нормално, оти така, без потење, а како малкуцка просечни репродуктивци и преџвакувачи на туѓи визии и политичкипрепораки, дошле до врвен општествен статус. Значи, и овој пат ништо од стратегијата! Што не значи дека во следниот обид, ќе прочитаме нешто корисно. Академиците пак ни се обратија во инфинитивна форма. Ако не се стори нешто, ќе ни се случи уште полошо, државата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Операцијата против екстремистите во Косово продолжува, велат официјалните претставници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: