Спорт - Малага го купи и Жоакин

Арапските газди на шпанскиот прволигаш Малага го одржуваат даденото ветување за составување многу силен тим за следната сезона. Најновиот фудбалер што се приклучува на составот на Мануел Пелегрини е поранешниот шпански репрезентативец Жоакин. Преговорите за крилниот играч траеја неколку недели, за на крајот Валенсија да ја прифати понудата од четири милиони евра и да даде зелено светло за преселбата на Жоакин во Малага. Со тоа продолжува серијата на квалитетни засилувања што овој шпански прволигаш ги ангажираше во текот на летово. Катарскиот милијардер, шеикот Абдулах ал Тани, најпрвин успеа да го убеди Руд ван Нистелрој својата кариера да ја продолжи токму во Малага, а потоа следеа и трансферите на холандскиот дефанзивец Лорис Матијсен од Хамбургер, како и на капитенот на Лион, Џереми Тулалан. Со ангажманот на Жоакин уште повеќе се зголемува квалитетот во тимот на Малага, но газдите на овој клуб најавуваат дека во следниот период ќе ангажираат уште неколку засилувања за да атакуваат на место на табелата што ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на минатата сезона, малкумина беа тие кои можеа да набројат барем двајца фудбалери на Малага. И покрај тоа, овој тим заврши на импресивното 11 место во Ла Лига и веднаш почна со ангажирање на големи и познати фудбалски имиња, во обид да бидат забележани, не само во Шпанија, туку и од остатокот на светот. Пред таа мината сезона, Малага не беше ништо повеќе од само обичен потпросечен прволигаш. Инвеститорот од Катар, Абдула Бен-Насер Ал Тани, со доаѓањето во клубот го доведе поранешниот претседател на Реал Мадрид, Лоренцо Санц, но малкумина го приметија овој потег. И навистина, немаше многу што да се примети. Потпиша со релативно непознати фудбалери како Себастијан Фернандез, Саломон Рондон и слични, а нивниот тренер, Хесуалдо Фереира беше отпуштен по само девет прволигашки средби. На средината на сезоната, Малага беше стационирана во зоната за испаѓање, кога богатиот шеик реши да ги превземе работите во свои раце. Неговиот прв потег беше Мануел Пелегрини, кој го дополни со доведувањето на ...
| | веќе видена | слични

Шеикот од Малага го сака Пандев Три шпански и еден германски клуб се заинтересирани летово да го донесат во своите редови македонскиот напаѓач на Интер, Горан Пандев, пренесува "Кориере дело спорт". Според италијанскиот весник, се работи за Валенсија, Севилја, Малага и Вердер. Најверојатно е сценариото со Малага, чиј сопственик е катарскиот шеик од тамошното кралско семејство, Абдула ал Тани, кој летово тргна по стапките на богатите сопственици на Челзи и Манчестер сити и не штеди пари за засилувања. Амбициозниот тим од шпанската провинција Андалузија вчера го купи Хоакин од Валенсија за четири милиони евра. Поранешниот шпански репрезентативец е шесто засилување за Малага летово, по Холанѓаните Руд ван Нистелрој и Јорис Матајсен, Французинот Жереми Тулалан и Шпанците Начо Монреал и Серхио Санчес. Аргентинците Диего Буонаноте и Мартин Демикелис, исто така, се нови лица на "Ла Росаледа", но нивните трансфери беа договорени уште во јануари. Тренер на Малага е поранешниот шеф на стручниот штаб на Реал Мадрид, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Малага го купи и Жоакин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: