Сопствениците на мотори ќе плаќаат паркинг

Сопствениците на мотори ќе плаќаат паркинг. Оваа нова давачка ја најави градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, на седницата за советнички прашања. Одлуката за наплата за паркирање мотори треба да биде усвоена на седница на Советот наредниот месец. По нејзиното донесување, моторите кои ќе бидат непрописно паркирани ќе бидат казнувани од полицијата. Висината на цената за паркинг на мотори се уште не е утврдена. Прашањето за искористеноста на акцијата за ваучери за такси за алкохолизирани лица во рестораните, градоначалникот Шилегов го искористи да напомене дека акцијата била повод против него да се води црна кампања. Градоначалникот Шилегов на седницата уште еднаш напомена дека додека трае неговиот мандат, нема да дозволи продавање роба на недозволени места, апелирајќи дивите продавачи да ги искористат бесплатните тезги на Бит пазар кои ги обезбеди градот, а најави и отворање на нов пазар во населбата Бардовци.
| | веќе видена | слични

Се информираат сите граѓани и правни субјекти дека ФК Лабуништа 2011 на седница на собранието одржана на ден 30.06.2018 година ги донесе следниве одлуки: 1.На основа на доброволен прилог секое домаќинство да донира месечен износ од 100 денари за што лице одредено од страна на собранието секој месец че врши достава на наплатни талони со печат и потпис од ФК Лабуништа. 2.Се формира комисија од пет члена со цел да се изврши посета на правни субјекти на ниво на населба Лабуништа со предлог за донација од 1000 денари месечно исто така на доброволна основа. Истите ќе бидат писмено овластени и ќе носат обележани овластувања. 3.Преку официјална страница на клубот и медиумски да се повика секој граѓанин да помогне со свој доброволен прилог. 4.До општина Струга да се достави писмено барање за финансиска подршка. 5.Исто така на состанокот беше ибзран и нов управен одбор кој ќе ги организира активносите во наредниот период. Со почит собрание на ФК Лабуништа 2011
| | веќе видена | слични

Во петок (денес) седница предвидена за советнички прашања во Охрид. Дванаесетата седница на Советот на општина Охрид на ден 29.06.2018 година (петок) со почеток во 11,00 часот. На дневен ред се предвидени советнички прашања.
| | веќе видена | слични

Не сум пијандира, не сум се напил алкохол воопшто или ако пијам тоа е многу малку. Јас сум успешен човек и имам заработено неколку милиопни евра. Неоправдано ми се лепи етикета, а акцијата за ваучери е од хумани причини воведена. Ова на седницата на советнички прашања во Советот на Град Скопје го изјави градоначалникот Петре Шилегов, одговарајќи на прашање од советничката Јелена Жугиќ, колку е задоволен од искористеноста на акцијата за ваучери за такси за алкохолизирани лица. Тој рече дека со акцијата се сака да им се овозможи на лицата кои ќе направат онлајн резервација во одредени угостителски објекти да добијат такси ваучер од 100 денари. Советничката Жугиќ кажа дека и покрај емотивното излагање на градоначалникот, јавноста не дозна колку е успешна акцијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 400 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 357 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 143 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сопствениците на мотори ќе плаќаат паркинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: