Муижниекс: Градењето огради е болно решение

Jас се надевам дека Македонците и другите од Балканот, сакаат да живеат во земја која располага со доволно средства и има демократија, и ќе ги привлекува луѓето кои се прогонети. Мислам дека тоа треба да биде нашата цел, да живееме во земји во кои луѓето ќе сакаат да доаѓаат, а не земја од која луѓето ќе сакаат да се исселат. Мојата моментална перцепција е дека Македонија важи за земја низ која сакаат само да транзитираат, додека Македонија ја продолжува својата борба да се интегрира во Европа, се надевам дека ќе стане напредна земја, вели Нилс Муижниекс, Комесар за човекови права на Советот на Европа. Во интервју за Нова ТВ на прашањето за тоа дека е можно и Македонија да крене ограда на границите, како што во интервју за унгарски неделник кажа македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, Муижниекс вели дека градењето огради секогаш е болно решени. - Јас доста ја критикував унгарската политика кон миграцијата и барањето азил, почнувајќи од извештајот за Унгарија кога го потенциравме односот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа – било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам, не го сметаме ова за добро решение, пишува Радио Слободна Европа . Ова, како што информира Министерството за надворешни работи, била конкретна изјава на министерот Никола Попоски дадена за унгарскиот неделник Фигело која предизвика низа реакции поради најавата за можна ограда и на македонско-грчката граница. Дополнително, изјавата беше пренесена истиот ден кога по период во кој изгледаше дека државата добро се справува со мигрантскиот бран, повторно македонската полиција употреби пендреци против насобраните луѓе. Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчкоски смета дека последните случувањата се пред сè наменети за, како што вели, внатрешна ...
| | веќе видена | слични

По објавувањето делови од интервју на министерот за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот весник „Фигело“, при што европските медиуми, пренесувајќи го Ројтерс, јавија дека Попоски рекол оти Македонија ќе крева ограда на границата за да спречи бран мигранти од југ, МНР вчера излезе со превод на изјавата. На прашањето дали Македонија размислува да ги заштити границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, Попоски вели: - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но ако сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение. Во информацијата што ја пренесе Ројтерс недостига делот во кој Попоски вели дека нагласува оти тоа не е добро решение. Што бара Европа Во врска со тоа што бара Европа од нас, Попоски вчера ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изјавата на македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски во која тој за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница предизвика реакција во Брисел, кој воопшто не беше гласен кога други земји, меѓу кои и членки на европското семејство подигаа ѕидови, било тоа за да ги спречат бегалците во последно време или поодамнешните етнички, и други физички и имагинарни ѕидови кои и по падот на Берлинскиот ѕид се тука за да го делат европското јадро Европската комисија смета дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет, реагираше ЕК по интервјуто на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот бизнис-неделник "Фигуело", каде Попоски изјави дека ЕУ треба да обезбеди посилна помош за да може Македонија да се справи со напливот на имигранти и за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница. - Помошта што ЕУ и ја дава на Македонија, за што ние имаме конкретни бројки е ...
| | веќе видена | слични

Извадена од контекст и недоречено пренесена, изјавата на министерот Попоски за наводно подигнување ограда на границата со Грција за спречување на бранот мигранти, предизвика целосно погрешна слика за Македонија и нејзините напори за хумано справување со бегалците. Во интервјуото за унгарски Фигјело, Попоски запрашан, дали размислувавте за тоа да ги заштитите границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, вели дека таквиот чекор го смета за лошо решение. - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но доколку озбилно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение, изјавил Попоски. Според министерот Попоски вадењето од контекст било очекувано. ,,Јасно е дека постоеше тенденција да биде извадена од контекст целата изјава. ...
| | веќе видена | слични

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ЈА ОБЈАСНИ ИЗЈАВАТА НА ПОПОСКИ ЗА УНГАРСКИОТ ВЕСНИК „ФИГЕЛО" Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти Министерството за надворешни работи објасни дека министерот Никола Попоски изјавил оти е можно поставување ограда на границата со Грција, но нагласил дека тоа не е добро решение. Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти. „Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното поминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, ги предупреди тие што нема да се грижат за бегалците да заборават на ЕУ перспективата Европската комисија денеска упати порака до шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет. „Разбираме дека ситуацијата е тешка, но не мислиме дека градењето огради е идеален одговор на таквата ситуација“, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритас Схинас. Ваквата реакција дојде по најавата на Попоски во унгарски неделник, што ја пренесе цел свет, дека во Македонија се разгледува можноста за изградба на ограда или за распоредување војска на границата, по унгарски пример, за да се запре напливот на бегалци во државата. Од МНР денеска испратија прецизен превод на дадената изјава за унгарскиот неделник, без да објаснат дали демантираат дека се подготвува такво нешто или не, бидејќи таа во јазични нијанси се разликува од објавената, но пораката што произлегува од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На Македонија и е потребна надворешна помош за справување со бегалската криза, потенцирал шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во интервјуто дадено за унгарскиот весник Figyelo. Попоски нагласува дека Македонија се навикна на големата бројка на бегалци која сега веќе секојдненво пристигнува во земјата, и дека се обидува да го регистрира секој бегалец кој ќе пристигне на македонската територија. „Полека се навикнавме на дневно 500-те бегалци, но сега веќе дневно доаѓаат три-четири илјади. Се има случено во рок од 48 часа 12 илјади луѓе да пристигнат од грчките острови во Македонија. Во оваа состојба, Европската унија бара од нас сите да ги регистрираме, да нема илегално преминување на границата, да им дадеме право на азил на оние кои имаат право на тоа и сите барања поединечно да ги разгледаме. Без надворешна помош тоа физички не можеме да го оствариме. Земете го во предвид тоа дека Македонија е држава со само два милиони жители. Се разбира дека пробуваме секој кој ќе пристигне на границата да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европската комисија смета дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и Арапскиот свет, јави дописникот на МИА од Брисел. Оваа реакција на неформалната Влада на Европската унија доаѓа по влерашната најава на министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, дека ЕУ треба да обезбеди посилна помош за да може Македонија да се справи со напливот на имигранти или земјата ќе мора да го искористи примерот на Унгарија, земја-членка на Унијата и да изгради ограда на границата со Грција. - Помошта што ЕУ и ја дава на Македонија, за што ние имаме конкретни бројки е јасна и позната и не е прашање дека Брисел не обезбедува помош. Разбираме дека ситуацијата е тешка, но не мислиме дека градењето огради е идеален одговор на таквата ситуација, порача портпаролот на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас. Според гласноговорникот на ЕК, Македонија и Европската унија треба блиску да соработуваат и заеднички да се справат со оваа ситуација во однос на ...
| | веќе видена | слични

Македонските власти не ја отфрлаат можноста да подигнат ограда или да постават војска на границата за да го спречат нелегалното преминување на мигрантите како што изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски. Иако вели дека тоа не е идеално решение во интервјуто за унгарскиот неделник Фигуело, овие намери на властите наидоа на негативни реакции. Изјавата ја пренесоа сите светски медиуми, откако освен Унгарија која подигна ограда што беше жестоко критикувано , само Македонија споменува вакво решение во справување со бегалската криза. Од Брисел порачаа дека се категорично против. -Ситуацијата е тешка, но сметаме дека оградите не се идеален одговор на таа ситуација. Треба блиску да соработуваме за да се извлечеме од оваа криза, вели портпаролот на ЕК Маргаритис Схинас. Причина да се преземе ваков потег е зголемувањето на бројот на бегалци кои транзитираат низ Македонија. Само вчера влегле 7.600 бегалци. Затоа е тешко да се исполни барањето на Европската Унија сите да бидат регистрирани пред да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муижниекс: Градењето огради е болно решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: