Попоски: Македонија ја разгледува можноста да изгради ограда како Унгарија

2 копии

Македонија ја разгледува можноста за изградба на ограда на својата граница, слично како што тоа го стори Унгарија за да го сопре големиот прилив мигранти, изјавил министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, во интервју за унгарскиот неделник „Фиѓело“, пренесува „Мета“. На Македонија, според Попоски, веројатно „ќе ѝ треба некаков вид физичка одбрана, иако тоа нема да биде долгорочно решение“. – Но, ако се земе предвид сериозно што Европа бара од нас да направиме, исто така ќе ни треба и тоа. Или војници или ограда или комбинација од двете – рекол Попоски. Извор: Мета
| | веќе видена | слични
3 копии

Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа – било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам, не го сметаме ова за добро решение, пишува Радио Слободна Европа . Ова, како што информира Министерството за надворешни работи, била конкретна изјава на министерот Никола Попоски дадена за унгарскиот неделник Фигело која предизвика низа реакции поради најавата за можна ограда и на македонско-грчката граница. Дополнително, изјавата беше пренесена истиот ден кога по период во кој изгледаше дека државата добро се справува со мигрантскиот бран, повторно македонската полиција употреби пендреци против насобраните луѓе. Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчкоски смета дека последните случувањата се пред сè наменети за, како што вели, внатрешна ...
| | веќе видена | слични

По објавувањето делови од интервју на министерот за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот весник „Фигело“, при што европските медиуми, пренесувајќи го Ројтерс, јавија дека Попоски рекол оти Македонија ќе крева ограда на границата за да спречи бран мигранти од југ, МНР вчера излезе со превод на изјавата. На прашањето дали Македонија размислува да ги заштити границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, Попоски вели: - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но ако сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение. Во информацијата што ја пренесе Ројтерс недостига делот во кој Попоски вели дека нагласува оти тоа не е добро решение. Што бара Европа Во врска со тоа што бара Европа од нас, Попоски вчера ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изјавата на македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски во која тој за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница предизвика реакција во Брисел, кој воопшто не беше гласен кога други земји, меѓу кои и членки на европското семејство подигаа ѕидови, било тоа за да ги спречат бегалците во последно време или поодамнешните етнички, и други физички и имагинарни ѕидови кои и по падот на Берлинскиот ѕид се тука за да го делат европското јадро Европската комисија смета дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет, реагираше ЕК по интервјуто на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот бизнис-неделник "Фигуело", каде Попоски изјави дека ЕУ треба да обезбеди посилна помош за да може Македонија да се справи со напливот на имигранти и за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница. - Помошта што ЕУ и ја дава на Македонија, за што ние имаме конкретни бројки е ...
| | веќе видена | слични

Извадена од контекст и недоречено пренесена, изјавата на министерот Попоски за наводно подигнување ограда на границата со Грција за спречување на бранот мигранти, предизвика целосно погрешна слика за Македонија и нејзините напори за хумано справување со бегалците. Во интервјуото за унгарски Фигјело, Попоски запрашан, дали размислувавте за тоа да ги заштитите границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, вели дека таквиот чекор го смета за лошо решение. - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но доколку озбилно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение, изјавил Попоски. Според министерот Попоски вадењето од контекст било очекувано. ,,Јасно е дека постоеше тенденција да биде извадена од контекст целата изјава. ...
| | веќе видена | слични

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ЈА ОБЈАСНИ ИЗЈАВАТА НА ПОПОСКИ ЗА УНГАРСКИОТ ВЕСНИК „ФИГЕЛО" Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти Министерството за надворешни работи објасни дека министерот Никола Попоски изјавил оти е можно поставување ограда на границата со Грција, но нагласил дека тоа не е добро решение. Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти. „Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното поминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, ги предупреди тие што нема да се грижат за бегалците да заборават на ЕУ перспективата Европската комисија денеска упати порака до шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет. „Разбираме дека ситуацијата е тешка, но не мислиме дека градењето огради е идеален одговор на таквата ситуација“, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритас Схинас. Ваквата реакција дојде по најавата на Попоски во унгарски неделник, што ја пренесе цел свет, дека во Македонија се разгледува можноста за изградба на ограда или за распоредување војска на границата, по унгарски пример, за да се запре напливот на бегалци во државата. Од МНР денеска испратија прецизен превод на дадената изјава за унгарскиот неделник, без да објаснат дали демантираат дека се подготвува такво нешто или не, бидејќи таа во јазични нијанси се разликува од објавената, но пораката што произлегува од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На Македонија и е потребна надворешна помош за справување со бегалската криза, потенцирал шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во интервјуто дадено за унгарскиот весник Figyelo. Попоски нагласува дека Македонија се навикна на големата бројка на бегалци која сега веќе секојдненво пристигнува во земјата, и дека се обидува да го регистрира секој бегалец кој ќе пристигне на македонската територија. „Полека се навикнавме на дневно 500-те бегалци, но сега веќе дневно доаѓаат три-четири илјади. Се има случено во рок од 48 часа 12 илјади луѓе да пристигнат од грчките острови во Македонија. Во оваа состојба, Европската унија бара од нас сите да ги регистрираме, да нема илегално преминување на границата, да им дадеме право на азил на оние кои имаат право на тоа и сите барања поединечно да ги разгледаме. Без надворешна помош тоа физички не можеме да го оствариме. Земете го во предвид тоа дека Македонија е држава со само два милиони жители. Се разбира дека пробуваме секој кој ќе пристигне на границата да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

кандидатскиот статус на една земја и нејзино вклучување или исклучување од идната листа на безбенди земји по потекло, што е случај и со Република Македонија, се две различни работи, појасни денеска ЕК Европската комисија денеска го појасни значењето на дел од говорот што нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер го имаше завчера во Европскиот парламент во Стразбур, каде меѓудругото кажа дека „земјите-кандидати за членство во ЕУ, доколку отпаднат од листата на безбедни земји по потекло ќе го загубат и кандидатскиот статус". Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролкта на ЕК, Мина Андреева, порача дека изјавата на Јункер „има смисла", но дека кандидатскиот статус на една земја и нејзино вклучување или исклучување од идната листа на безбенди земји по потекло, што е случај и со Република Македонија, се две различни работи. - Комисија може да ја измени европската листа на безбедни земји откако таквата ќе биде усвоена. Има многу специфична клаузула што ќе и овозможи на Комисијата да ја зема предвид ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија денеска го појасни значењето на дел од говорот што нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер го имаше завчера во Европскиот парламент во Стразбур, каде меѓудругото кажа дека „земјите-кандидати за членство во ЕУ, доколку отпаднат од листата на безбедни земји по потекло ќе го загубат и кандидатскиот статус”. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролката на ЕК, Мина Андреева, порача дека изјавата на Јункер „има смисла”, но дека кандидатскиот статус на една земја и нејзино вклучување или исклучување од идната листа на безбедни земји по потекло, што е случај и со Република Македонија, се две различни работи. - Комисијата може да ја измени европската листа на безбедни земји откако таквата ќе биде усвоена. Има многу специфична клаузула што ќе и овозможи на Комисијата да ја зема предвид промената на ситуацијата за земја што е на листата на безбедни земји. ЕК има сила да предложи и суспендира земја од листата итно во случај ненадејно влошување на ситуацијата во таа земја што ќе направи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: Македонија ја разгледува можноста да изгради ограда како Унгарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: