Завршува средношколската лига на Град Скопје за учебната 2010/2011

Скопје – Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, во новата Спортска сала „Народни Херои“ при Факултетот за Физичка Култура – Скопје, симболично го означи стартот на кошаркарскиот натпревар за 1 место, помеѓу екипите на ДУФК”М.М.Брицо”- СУГС”Орце Николов”, што се играше во рамките на „final four“ натпреварите од најмасовната средноучилишна лига на град Скопје за учебната 2010/2011. Градоначалникот Трајановски на членовите на најдобрата кошаркарска екипа, на крајот на мечот, им ги врачи наградите и им посака успех во спортот на сите учесници во Средношколската лига на ниво на град Скопје. Најдобра машка екипа во кошарка е екипата на ДУФК”М.М.Брицо”, втори се СУГС”Орце Николов”, а третото место им припадна на учениците од СУГС”Васил Антевски-Дрен”. Со завршувањето на „final four“ натпреварите во Одбојка, Кошарка, Футсал и Ракомет се добијат најдобрите средноучилишни екипи на град Скопје за оваа учебна година, па така во одбојка најдобра женска екипа е екипата на СУГС”Георги Димитров”, втори ...
| | веќе видена | слични

Во спортската сала „Македонски хеои“ денес беше финалниот натпревар од државното првенство во машка кошарка. Битката за првото место ја водеа учениците од средните училишта „Методија Митевски-Брицо“ и гимназијата „Орце Николов“. Конечен резултат на натпреварот беше 72:45, „Фискулурците“ заслужено го одвоија првото место, на второ место останаа учениците од „Орце Николов“, додека пак на трето место беа учениците средното училиште „Васил Антевски Дрен“. Почетокот на финалниот натпревар го означи градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, кој откако го проследи со внимание целиот натпревар, долу на паркетот на победниците им ги врачи пехарите за освоеното Прво, Второ и Трето место и им посака понатамошни успешни резултати во спортските натпревари.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 75 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 99 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 143 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршува средношколската лига на Град Скопје за учебната 2010/2011

Од:
До кого (е-маил):
Порака: