Финска спроведува контроли на границата поради мигрантите од Шведска

Финска почна да спроведува контроли на граничните премини за да ги идентификува барателите на азил коишто пристигнуваат од Шведска, јави Макфакс. „Отсега лицата коишто ја минуваат границата во Торни (на северот од земјата) ќе бидат проверувани во согласност со процедурата којашто ја применува полицијата“, објави финското министерство за внатрешни работи. Во соопштението се истакнува дека барателите на азил повеќе не ќе можат да го продолжат патувањето од Торни кој другите делови на Финска, доколку претходно не бидат регистрирани на границата како лица кои бараат азил. „Ситуација горе на северот е надвор од контрола. Луѓето од таму го продолжуваат патувањето до која и да е полициска станица во Финска“, изјави Паиви Мерг од министерството за надворешни работи за интернет изданието на дневниот весник Helsingin Sanomat. Според државната финска телевизија YLE, околу стотина Финце се собрала на протест на границата во Торни, носејќи транспаренти сонатпис „Затворете ги границите“., Владата во Хелсинки во петокот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финска спроведува контроли на границата поради мигрантите од Шведска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: