Финансиер ќе дели дипломатски совети во амбасадата во Берлин

Синдикатот се уште чека повратен одговор на барањето за ранг-листата на пријавените и како е избрана Ѓорѓиевска за советник во амбасадата во Берлин без ден дипломатско искуство. Во меѓувреме, веќе имало приговори за изборот од страна на друг кандидат, вработен во МНР, кој се пријавил на конкурсот. Сузана Ѓорѓиевска, која работела на полето со финансии и нема ден работно искуство во дипломатијата, наскоро заминува на високата позиција советник на амбасадорот во Берлин. Од Министерството за надворешни работи вчера потврдија дека Ѓорѓиевска е избрана на внатрешниот конкурс на МНР и дека на оваа позиција доаѓа од работното место во одделението за внатрешна ревизија во министерството, без коментар за тоа дали ги задоволува критериумите да биде поставена на оваа позиција. - Се е спроведено во согласност со Законот на МНР – беше одговорот од портпаролот Борче Стамов. Но, синдикатот во МНР не се сложува со официјалната констатација на министерството. Оттаму велат дека во случајот на Ѓорѓиевска е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 741 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 236 | | | веќе видена

Времето денеска преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе започне да дува слаб јужен ветер поизразен на ...
сите 170 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 143 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 102 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 879 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финансиер ќе дели дипломатски совети во амбасадата во Берлин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: