Со уцени спречувала истрага во Бангладеш против донатор на фондацијата „Kлинтон“


Претседателот на сенатскиот Kомитет за правосудство, Чак Грасли, почна нова истрага за обидот на поранешниот државен секретар Хилари Kлинтон да ја спречи истрагата за корупција на владата во Бангладеш против Мухамед Јунус, донатор на фондацијата „Kлинтон“ и близок пријател на Kлинтонови, пренесува „Дејли колер“. Иницијативата на републиканецот од Ајова е прва нова официјална истрага против Kлинтон по нејзиниот неочекуван пораз на претседателските избори во 2016 година од Доналд Трамп. Иако поддржувачи на Трамп често бараа нејзино ставање зад решетки во текот на предизборната кампања, по преземањето на претседателската функција, Трамп и лидерите на републиканското мнозинство во Kонгресот не покажаа голема желба за повторно отворање на истрагите на мандатот на Kлинтон како главен американски дипломат и повеќекратните обвинувања за корупцискиот принцип „плати за услуга“ што го применуваше Фондацијата „Kлинтон“. Барем не досега. Истражувачката група на „Дејли колер њуз фондејшн“ (ДЦНФ) во мај ексклузивно објави ...
| | веќе видена | слични

Македонија може да има корист од лажните вести кои ги пласираа велешките тинејџери за време на американските избори. Ова го наведува Фајненшл тајмс во најновата анализа во која пишува дека на овој начин земјава се нашла во фокусот на меѓународните ИТ Благодарение на велешките тинејџери и нивните успешни онлајн лажни вести за време на претседателските избори во САД, вниманието на светските ИТ компании се насочи токму кон Македонците кои работат во софтверски компании. Добија прилика да ги покажат своите способности во ИТ светот токму благодарение на Хилари Клинтон која нејзиниот изборен пораз го препиша на фејк вестите на велешани и нивните веб-страници. „Тука се приказните за момците од Македонија кои раководеа со овие лажни веб страни. Тоа е причината“ - рече Хилари Клинтон. ИТ ингеренциите на малата земја Македонија почнаа да растат,велат и од британски Financial Times. Името Македонија кое ретко се изговорало во управните одбори на големите технолошки ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија беше тема на една од најпопуларните водечки политички емисии во САД, Вечер со Такр Карлсон на ТВ Фокс њуз. Повод за оваа емисија беше неодемнашната изјава на демократскиот претседателски кандидат на последните избори во САД, Хилари Клинтон, посочувајќи дека некои веб-страници од Македонија се исто така виновни за нејзиниот изборен пораз. За ова гостин во емисијата беше Мето Колоски, претседателот на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) од Вашингтон. Во интервјуто, Колоски го потеницираше значењето на Македонија како голем стратешки партнер на САД со потсетување на позитивниот одговор на Македонија на американското барање за помош во Босна, Косово, Ирак, и Авганистан. Колоски рече дека е апсурдно обвинувањето дека некои веб-страници направени во Македонија одиграле значајна улога во минатогодишните избори за претседател на САД. „За време на администрацијата на Обама Македонија беше запоставена. Хилари Клинтон како државен секретар иако посети многу од балканските земји, Македонија никогаш не беше ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот државен секретар е осомничена дека направила обид да му помогне на еден од спонзорите на нејзината фондација да избегне гонење поради корупција во Бангладеш. Според весникот Дејли Калер, Клинтон, како државен секретар во периодот 2009-2013 година, се обидела да ја прекине истрагата против својот познаник, бизнисменот Мухамад Јусуф од Бангладеш. Изданието пишува дека Хилари Клинтон им дала наредба на високи американски дипломати да вршат притисок врз премиерот на Бангладеш, Шеик Хасина Вазед, и нејзиниот син Саџеб. Поточно Клинтон се заканила дека во САД ќе биде спроведена целосна даночна ревизија на активностите на Саџеб ако кривичното дело во однос на Јусуф не биде прекинато. Сенатор Грас се обратил до државниот секретар на САД, Рекс Тиларсон, со молба да му ги обезбеди на комитетот сите документи кои се однесуваат на инцидентот.
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со уцени спречувала истрага во Бангладеш против донатор на фондацијата „Kлинтон“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: