Атлетико не успеа да направи чудо против Реал за финале во Лигата на шампиони


Во годинашново финале на Лигата на шампиони во фудбал ќе играат мадридски Реал и Јувентус, откако вечерва во полуфиналето во Мадрид помеѓу градските ривали, Атлетико не успеа да ја надомести разликата од пред две недели. Атлетико победи на "Висенте Калдерон" со 2:1, но фудбалерите на "кралскиот" клуб ќе играат во Кардиф со италијанскиот првак благодарение на убедливиот триумф од 3:0 на првиот полуфинален натпревар. Малкумина очекуваа чудо на овој натпревар, но дека е тоа можно најавија на почетокот домашните фудбалери на кои им беа потребни само 16 минути да поведат со 2:0. Најпрвин поведоа во 12 минута преку Нигез по асистенција на Коке, а на 2:0 зголеми Гризман од пенал во 16 минута. И во продолжението имаше многу возбудувања, но се играше претежно на средината на теренот. Во 42 минута Реал по една акција успеа да намали на 2:1, со голот на Иско, по додавање на Тони Крос, резултат кој остана до крајот на натпреварот и кој беше повеќе од доволен за 16. финале за Реал во Лигата на шампиони. Во другиот ...
| | веќе видена | слични

Во секој фудбалски клуб има еден незабележителен работник којшто сите го обожаваат. Во Реал Мадрид тоа е Агустин Ерерин, формално - делегат на „Сантијаго Бернабеу“ а неформално главен чувар на традицијата на еден од највеличествените стадиони на светот. Пред секој меч на Реал Мадрид, дедо Агустин стои пред теренот и им прави „да пукне“ на играчите и тренерите на Кралскиот клуб. Понекогаш влегува во соблекувалната за да го провери расположението на екипата. Сите играчи знаат дека ако имаат трема или се тресат од возбуда, може да помуабетат со дедо Агустин Ерерин. Многу навивачи на Реал кои не живеат во Мадрид и никогаш не биле на „Сантијаго Бернабеу“, првпат го виделе Агустин во јануари 2014-та. Тогаш Кристијано Роналдо ја освои третата „Златна топка“ за најдобар играч на светот и пред првиот следен меч во Примера му приредиле мала церемонија: Да го крене трофејот на својот стадион, пред своите навивачи кои би го наградиле со аплаузи. Но Кристијано одлучил поинаку. Кога дедо Агустин Ерерин стоел меѓу двете ...
| | веќе видена | слични

Фламенго го продолжи договорот на младиот талент Винисиус Жуниор на три сезони до летото 2022 година. 16-годишниот Винисиус кој веќе дебитираше за првиот тим, доби зголемување во клаузулата за предвремено раскинување на договорот од 30 на 45 милиони евра. Претходно во текот на неделата шпанските медиуми изјавија дека европскиот клупски првак Реал Мадрид веќе постигнал договор со Фламенго да ги плати бараните 45 милиони евра за правата на играчот, кој ќе премине на “Сантијаго Бернабеу” во текот на летото на 2018 година.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне вели дека никогаш нема да биде тренер на Реал Мадрид. Во последните години аргентинецот ги изведе мадриѓаните до две финалиња во Лигата на шампионите, но и во двата претрпе порази од “кралевите”. “Никогаш нема да станам тренер на Реал Мадрид. Тоа е логично. Тие исто така нема да ми се јават. Млад сум и можеби некој ден ќе водам друг шпански тим. Во одреден момент би сакал да бидам селектор на Аргентина, но треба да се усовршам како тренер. Сакам да го преземам националниот тим во последната фаза на тренерската кариера” , рече 46 годишниот специјалист.
| | веќе видена | слични
2 копии

И така напалената атмосфера, дополнително ја подгра легендарниот напаѓач на "кралскиот клуб", Фернандо Мориентес, со изјавата дека Реал (М) ќе победи и тоа со непостоечки пенал кој ќе биде реализиран од велшкиот интернационалец, Герет Бејл На 3. јуни во Кардиф ќе биде одигран финалниот натпревар од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. На само еден чекор од победничкиот трофеј ќе биде бранителот на тронот, шпанскиот гигант Реал (М) и италијанскиот калчолигаш Јувентус. И така напалената атмосфера, дополнително ја подгра легендарниот напаѓач на "кралскиот клуб", Фернандо Мориентес, со изјавата дека Реал (М) ќе победи и тоа со непостоечки пенал кој ќе биде реализиран од велшкиот интернационалец, Герет Бејл. Реал ќе ја освои Лигата на шампиони, мислам дека резултатот ќе биде 1:0. Голот би можел да го постигне Герет Бејл и тоа од непостоечки пенал, изјави поранешниот репрезентативец на Шпанија. Пред две години, "старата дама" го елиминираше "кралскиот клуб" во полуфиналната рунда, но потоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Леонардо Бонучи е фудбалерот кој во текот на целата натпреварувачка сезона е крајно самоуверен и оној кој верува во способностите на неговите соиграчи, а најдобар доказ за тоа е фактот што ја посакуваше Барселона за противник пред ждрепката во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Интересно, желбата на стоперот беше остварена, а тој и неговите соиграчи одговорија маестрално реванширајќи се за тешкиот пораз во големото финале во Берлин кое се одигра во 2015 година, а сега Бонучи повторно се најде во фокусот на јавноста откако обелодени дека повеќе го посакувал Реал за противник за овогодишениот завршен меч кој се игра во Кардиф. – Помеѓу Атлетико и Реал Мадрид, повеќе го посакував Реал поради една едноставна причина. Да игравме со Атлетико, тоа ќе беше натпревар во кој тие ќе се бранеа длабоко во својата половина и ќе ја чекаа својата шанса. Многу е потешко да играте против таков тим во финале. Сепак, знаеме колку Реал е голем во големите финалиња и дека тоа е тим кој е научен да освојува титули. Мора да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се појави видео во кое јасно се гледа како Серхио Рамос му покажува на Кристијано Роналдо да симулира удирање со лакт, откако Габи доби жолт картон. Класични тактики и нечесни игри на терените. И денеска се зборува за полуфиналните натпревари од Лигата на шампионите, посебно оној на лутите градски ривали, Атлетико и Реал, кој заврши со вкупни 4:2 за Реал Мадрид, а страстите ги подгреа нов детаљ, кој се појави во јавноста. Се појави ново видео на кое јасно се гледа како Рамос му покажува на Роналдо да симулира удирање со лакт откако Габи доби жолт картон. Ramos pide a CR7 que fuerce la expulsión de Gabi by videosansebastian Имено, шпанските медиуми објавија видео во кое јасно се гледа како Серхио Рамос, капитенот на кралскиот клуб му наложува на Роналдо да одглуми удар од Габи. Тоа се случи во 37 минута кога Реал губеше 2:0. Капитенот на Атлетико Мадрид во тој момент доби жолт картон, а Реал сакаше да изнуди негово исклучување. „Amarilla“!(жолт), му говореше Рамос на Роналдо имитирајќи удирање со лакт, па ...
| | веќе видена | слични

И денеска се зборува за полуфиналните натпревари од Лигата на шампионите, посебно оној на лутите градски ривали, Атлетико и Реал, кој заврши со вкупни 4:2 за Реал Мадрид, а страстите ги подгреа нов детаљ, кој се појави во јавноста. Се појави ново видео на кое јасно се гледа како Рамос му покажува на Роналдо да симулира удирање со лакт откако Габи доби жолт картон. Ramos pide a CR7 que fuerce la expulsión de Gabi by videosansebastian Имено, шпанските медиуми објавија видео во кое јасно се гледа како Серхио Рамос, капитенот на кралскиот клуб му наложува на Роналдо да одглуми удар од Габи. Тоа се случи во 37 минута кога Реал губеше 2:0. Капитенот на Атлетико Мадрид во тој момент доби жолт картон, а Реал сакаше да изнуди негово исклучување. „Amarilla“!(жолт), му говореше Рамос на Роналдо имитирајќи удирање со лакт, па потег со главата кој Португалецот би морал да го направи.
| | веќе видена | слични

Серхио Рамос и Жерард Пике редовно се препукуваат бранејќи ги своите клубови, Реал Мадрид и Барселона и последен пат тоа се случи за време на „Ел Класико“ на крајот од април. Откако доби црвен картон, дефанзивецот на Реал направи неколку гестикулации кон дефанзивецот на Барселона и двајцата разменија изјави преку медиумите по победата на Барселона од 3:2. Сепак, селекторот на шпанската репрезентација, каде Рамос и Пике се соиграчи, вели дека двајцата имаат одличен однос. – Не можам да контролирам што се случува надвор од теренот, но на теренот нивниот однос е извонреден – вели селекторот Хулен Лопетеги. Рамос и Пике се прв избор на Лопетеги за централнот дел од одбраната.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид ќе го реализира трансферот на младиот Бразилец Винисиус Жуниор од Фламенго. Според пишувањата на бразилски „Глобеспорт“, еден од најголемите таленти од Бразил ги минал лекарските прегледи, клубовите се договориле, па преостанува уште Винисиус да потпише договор со Реал Мадрид. Реал ќе плати 61 милион евра за неговиот потпис, со тоа што младиот фудбалер ќе остане во Фламенго до летото 2018. година. Иако има само 16 години, Винисиус викендов ќе дебитира за Фламенго во бразилскиот шампионат, што доволно говори за тоа за каков талент станува збор. За потсетување, оваа недела Реал веќе обезбеди еден голем трансфер, со оглед на тоа дека нов член на клубот ќе стане и Тео Ернандез. Винисиус Жуниор во Бразил веќе го нарекоа наследник на Нејмар. https://www.youtube.com/watch?v=HJ83-HOWgKA
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Во телефонски разговор за Канал 5. Усеини, ја потврди оваа информација, иако вели претходната година учестувал и го добил истиот тендер. Од Антикорупциска ...
сите 202 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

-Европската Унија ја прима на знаење најавата на Катица Јанева дека има намера да поднесе оставка, се вели во писмената реакција на Европската Комисија. ...
сите 210 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 148 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Атлетико не успеа да направи чудо против Реал за финале во Лигата на шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: