Филмската авантура „По стапките на мојот татко“ во кината


Италијанскиот авантуристички филм „По стапките на мојот татко“ во режија на Марко Сегато од денеска се прикажува во Кинотеката на Македонија и во 3Д кино Битола, од каде пролжува во киносалите при Центрите за култура во Неготино и во Гостивар. Филмот е добитник на Гран при на фестивалот во Анеси, награда за најдобар актер на Фестивалот во Монтреал минатата година и италијанскиот Златен глобус за најдобра кинематографија. Дејството е сместено во 1950-тите во едно село во срцето на планините Доломити. Доменико е младо момче. Неговиот татко, Пјетро, има педесет години, но се чини дека е постар, изнемоштен од осаменост и вино; тој работи во каменоломот во сопственост на локален бескрупулозен претприемач. Односот помеѓу таткото и синот е суров и тежок; долгите тишини ги претворија во двајца странци. Веќе извесно време, мечка му се заканува на селото. Една ноќ, во пабот, Пјетро го предизвикува претприемачот: тој да ја убие мечката во замена за пари. Следниот ден, во мугрите, тргнува кон шумата. Доменико одлучува ...
| | веќе видена | слични

Содржина: Со желба за бегство и авантура, младо момче бега од дома и плови до остров полн со суштества што го земаат за нивни крал. Режија: Спајк Џонзе; Улоги: Макс Рекордс, Форест Витекер
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 352 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмската авантура „По стапките на мојот татко“ во кината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: